3F: Gode takter i Enhedslistens forslag om udenlandsk arbejdskraft
19.3.2026 09:38:37 CET | 3F | Pressemeddelelse
En styrket indsats mod arbejdskriminalitet og social dumping samt en ny overenskomstordning vil sikre ordnede forhold på de danske arbejdspladser.

Enhedslisten offentliggør i dag nye forslag omkring udenlandsk arbejdskraft.
- Jeg mener, at Enhedslistens forslag peger i den rigtige retning. Vi har brug for at skabe klare regler og rammer omkring den udenlandske arbejdskraft. I de senere år har vi set alt for mange eksempler på underbetaling, snyd, fusk og omgåelse af reglerne. Det skal vi nu for alvor til livs for at sikre et stabilt arbejdsmarked med tryghed, tillid og ordnede forhold for alle, siger Søren Heisel, der er forbundssekretær i fagforbundet 3F.
- Jeg er rigtig glad for, at endnu et parti for alvor går ind i kampen for ordnede forhold på arbejdsmarkedet. Enhedslistens udspil ligger tæt op ad vores egne ønsker, og derfor hilser jeg det naturligvis velkomment. Jeg går derfor ud fra, at det kommende folketing og den nye regering vil tage udfordringerne med de mange udenlandske medarbejdere med i det kommende regeringsgrundlag, så vi kan skabe et velordnet arbejdsmarked til glæde for alle, siger Søren Heisel.
Enhedslisten foreslår blandt andet, at alle erhvervsordninger til at hente udenlandsk arbejdskraft samles i én overenskomstbaseret ordning.
- Vi har i 3F også foreslået, at hovedvejen til at rekruttere udenlandsk arbejdskraft fremover skal være den overenskomstbaserede erhvervsordning, som blev fremsat i 2025 af SVM-regeringen i samarbejde med arbejdsmarkedets parter, men som desværre ikke nåede at blive vedtaget inden Folketingsvalget blev udskrevet, siger Søren Heisel.
Forslaget vil sikre, at udenlandsk arbejdskraft i Danmark arbejder under ordnede forhold via en overenskomst. Det vil ifølge 3F være kraftigt regelforenklende, afskaffe bureaukrati og omfattende sagsbehandling. Det vil betyde, at en række af de nuværende ordninger erstattes af én ordning.
Desuden vil det gøre det mere fordelagtigt for virksomheder at tegne en overenskomst. Det betyder, at forslaget vil understøtte det velordnede danske arbejdsmarked og den danske model, samt sikre en fair konkurrence for de virksomheder, der spiller efter reglerne.
- Jeg er glad for, at Enhedslisten også på dette område er enige med os. Det håber jeg også at et flertal i Folketinget vil være efter den 24. marts, siger Søren Heisel.
3F har desuden en række andre forslag til at sikre, at udenlandsk arbejdskraft har ordentlige løn- og arbejdsforhold. Det drejer sig blandt andet om en styrket indsats mod og hårdere straffe for underbetaling og arbejdskriminalitet, krav om dansk bankkonto samt et obligatorisk ID-kort i risikobrancher.
- Vi skal have en markant styrket indsats mod arbejdskriminalitet og social dumping, fordi det gavner både lønmodtagerne, de ansvarlige virksomheder og samfundet som helhed med mere trygge job, fair konkurrence og øgede skatteindtægter. Vi foreslår derfor, at der sikres en langt bedre koordinering mellem de myndigheder, der varetager indsatsen mod arbejdskriminalitet samt indføres hårdere straffe for udnyttelse af udenlandske arbejdstagere, siger Søren Heisel.
Du kan læse 3F’s forslag til forenkling af ordninger for udenlandsk arbejdskraft samt styrket indsats mod arbejdskriminalitet herunder. Desuden kan du læse et baggrundsnotat, der kort beskriver nogle af udfordringerne med udenlandsk arbejdskraft, social dumping og arbejdskriminalitet.
Baggrundsnotat: https://www.3f.dk/-/media/files/artikler/presse/analyser/baggrund,-d-,-ordentlige-forhold-paa-arbejdsmarkedet-til-gavn-for-alle-parter.pdf
Kontakter
For yderligere information, kontakt 3F's pressetelefon på 88 92 88 92.
Følg pressemeddelelser fra 3F
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra 3F
Skuffende C-angreb på lønmodtagerne19.3.2026 10:53:34 CET | Pressemeddelelse
”Nye skattelettelser til de bedststillede danskere og urimelige forringelser for arbejderne. Det er skuffende, at de konservative med deres økonomiske udmeldinger vil forgylde i forvejen velbjærgede og øge utrygheden og forringe rettighederne for hårdtarbejdende danskere,” siger 3F’s forbundsformand. Henning Overgaard vender sig skarpt imod de konservatives forslag om at afskaffe retten til tidlig pension og efterlønnen, skære i dagpengene og sløjfe beskæftigelsestillægget: ”Nye, urimelige forringelser af dagpengene vil undergrave det succesrige, fleksible arbejdsmarked. Det vil alvorligt udfordre 3F’s opbakning til arbejdsgivernes ansvarsfrihed, når de afskediger medarbejdere. Og de konservatives frontalangreb på ufaglærte og faglærte arbejderes rettigheder i de sidste år inden folkepensionsalderen er fuldstændigt uden for skiven. Mere end otte ud af ti medlemmer i 3F er bekymrede for, om de kan have leve en aktiv pensionstilværelse med deres nærmeste, fordi kroppen er slidt. De har b
3F: Venstres 2035-plan skaber stor usikkerhed16.3.2026 16:30:10 CET | Pressemeddelelse
Venstre vil forgylde erhvervslivet og de rigeste men skaber med sin 2035-plan stor usikkerhed hos den almindelige lønmodtager og 3Ferne.
3F kræver mere kontrol efter TV2-afsløringer om ulovligt asbestarbejde13.3.2026 07:09:23 CET | Pressemeddelelse
Nye TV2 afsløringer viser, at autoriserede virksomheder bryder reglerne for asbestarbejde. 3F kræver mere kontrol, hårdere straffe og et opgør med indkapsling af asbest.
Ti fagforbund: Erhvervslivets påstande er mere fup end fakta10.3.2026 19:41:11 CET | Pressemeddelelse
I en kronik i Avisen Danmark tirsdag aften går ti fagforbund nu til modangreb på 15 erhvervsorganisationer. Der tegnes vanvittige dødsscenarier for dansk økonomi.
3F: Nyt udspil vil styrke vilkårene på det danske arbejdsmarked10.3.2026 11:55:50 CET | Pressemeddelelse
Socialdemokratiet kommer med flere forslag, der vil styrke arbejdsmarkedet. 3F støtter kraftigt op om, at erhvervsordninger gøres betinget af overenskomst til udenlandsk arbejdskraft.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum