Danmarks bedste kantine ligger i København og bliver hyldet på Fødevaredagen
Fødevaredagen samler landets gastronomiske ildsjæle for 10. gang og hylder de allerbedste. I år går den prestigefyldte Kantinepris til Stefan Hansen og hans team fra kantinen hos advokatfirmaet Gorrissen Federspiel i København.

Kantineprisen uddeles hvert år til landets bedste kantine. I år er det kantinen hos Gorrissen Federspiel, der kan kalde sig for vinder af prisen, der er blevet uddelt siden 2003.
Køkkenchef Stefan Hansen og hans team, udmærker sig ved at have et ekstraordinært fokus på bæredygtighed og smagsoplevelser. Man bruger desuden en stor andel af økologiske produkter fra Danmark og derfor har kantinen også Det Økologiske Spisemærke i sølv.
- Når Stefan Hansen og hans team vinder prisen i år, er det kulminationen på et meget målrettet arbejde. I kantinen har man skabt måltider, der har økologiske råvarer, bæredygtighed, smag, sæson og et tårnhøjt håndværk, siger Mette Gammicchia, afdelingschef for Marked & Ernæring i Landbrug & Fødevarer.
Glæden over at vinde kantineprisen er stor hos Stefan Hansen og hans team, der konstant begejstrer og udfordrer deres kantinegæster kulinarisk.
- Det betyder ekstremt meget at vinde i dag og få den anerkendelse. Jeg tror, at vi vinder på alle de små ”rigtig” beslutninger vi hele tiden tager i den bæredygtige retning som f.eks. at dyrke svampe med kaffegrums. Det er den tendens kantineprisen er med til at skubbe på – og det er fedt at være en del af det, siger Stefan Hansen.
Kantineprisen 2023 bliver uddelt af Landbrug & Fødevarer i forbindelse med Fødevaredagen på Hindsgavl Slot ved Middelfart. Det store fokus på landets mange kantiner er ingen tilfældighed, fortæller Mette Gammicchia.
- Der serveres enormt mange måltider i kantinerne landet over. De udgør en meget større del af danskernes kost, end mange måske tænker over. Derfor er det også afgørende, at kosten er sund, ernæringsrigtig og indbydende. At få serveret god mad på arbejdspladsen kan inspirere os til at tage de gode vaner med hjem,” siger hun.
Kantineprisen rykker op i toppen af dansk gastronomi
Kantineprisen er prestigefuld, fordi de nominerede er blandt de ypperste kantinefolk i Danmark. Som noget nyt i år, har de nominerede været til Cook-off ved nordens største kokkekonkurrence, Sol over Gudhjem. Netop Cook-off præstationerne ved Sol over Gudhjem har udgjort 20 % af den samlede vurdering, i kampen om Kantineprisen 2023. Resten af bedømmelsen blev dannet på baggrund af juryens uanmeldte besøg hos de nominerede.
- Fælles for de nominerede er, at de alle er dygtige håndværkere med fagligstolthed og en stor arbejdsglæde, som smitter af på deres gæster. Kantinerne har alle et stort fokus på bæredygtighed uden at gå på kompromis med madens kulinariske og sundhedsmæssige kvalitet, siger Mette Gammicchia.

De nominerede til Kantineprisen 2023 var:
- Brian Sylvest Pedersen og team, Rambøll A/S, Aarhus, ISS A/S
- Pii Vesterlund Larsen og team, Det Europæiske Miljøagentur, København, LOCA Gruppen
- Stefan Hansen og team, Gorrissen Federspiel, København
Kantineprisen er finansieret af Fonden for økologisk landbrug
Nøgleord
Kontakter
Landbrug & Fødevarer pressetelefon
Tlf:33394520presse@lf.dkKristian Ploug GrutJurymedlem og ansvarlig for Kantineprisen
Tlf:30637372krpg@lf.dkOm Landbrug & Fødevarer
Landbrug & Fødevarer varetager fælles opgaver og erhvervsmæssige interesser for danske landmænd og fødevarevirksomheder
Følg pressemeddelelser fra Landbrug & Fødevarer
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Landbrug & Fødevarer
Tilpasninger af EU's økologiregler på vej – godt nyt for danske økologer17.12.2025 11:50:49 CET | Pressemeddelelse
EU Kommissionen har netop offentliggjort den første etape med forbedringer af økologireglerne. Det lover godt nyt for danske økologer. ”Vi har i L&F lagt mange kræfter i at få sat gang i det her servicetjek af EU’s økologiregler. Vi er meget tilfredse med, at Kommissionen nu i første etape leverer et udkast med konkrete forbedringer. Det er ikke kun papirarbejde. Der kommer ændringer, som får direkte betydning ude på gårdene og for de økologiske dyr. Særligt er vi glade for, at Kommissionen bakker op om en justering af kravene til tilbageholdelsestid efter parasitbehandlinger. Det er et vigtigt skridt for både dyrevelfærd og en mere praktisk hverdag for økologerne,” siger Hans Erik Jørgensen, formand for L&Fs Økologisektion Fjernelse af tilbageholdelsestid efter medicinbehandling Det mest markante forslag er at fjerne kravet om mindst 48 timers tilbageholdelsestid for økologiske produkter efter medicinbehandling. Det vil især hjælpe æg- og mælkeproducenter, hvor produkter hidtil har mi
Danmarks økologieksport forsætter med at stige5.12.2025 09:55:20 CET | Pressemeddelelse
Trods høj prisfølsomhed blev der i 2024 eksporteret økologiske varer for 3,6 milliarder kr. – det højeste niveau nogensinde. Landbrug & Fødevarer forventer, at eksporten fortsætter med at vokse i indeværende år.
L&F: Stort gennembrud for planteforædling i EU. Vil gavne EU's konkurrenceevne og miljøindsats4.12.2025 07:19:33 CET | Pressemeddelelse
Der er sket et gennembrud for NGT-forædlingsteknikken. Der er nu indgået en aftale, som skal gøre det muligt at forædle planter og afgrøder langt hurtigere.
L&F: Kvælstofaftale er et unødvendigt benspænd for dansk landbrug3.12.2025 11:59:47 CET | Pressemeddelelse
Den politiske aftale om en ny model for kvælstofreguleringen er langt om længe faldet på plads på Christiansborg.
Lucas fra Lørslev er Årets Unge Landmand 20255.11.2025 18:00:00 CET | Pressemeddelelse
25-årige Lucas Gotfredsen Brøsted fra Lørslev nær Hjørring vinder Årets Unge Landmand 2025.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
