Weekendens vinderkuponer med millioner er købt i Svendborg og Odder
16.1.2023 09:47:01 CET | Danske Spil A/S | Pressemeddelelse

Der var ingen, som ramte de syv rigtige vindertal i lørdagens trækning i Lotto, men for et par heldige Lotto-spillere, fra henholdsvis Fyn og Midtjylland spiller det vist ingen rolle. De to blev nemlig udtrukket som vinder af Milliongarantien.
Den ene kupon er blevet købt i Kvickly i Svendborg af en heldig kunde, der købt fem rækker Lotto, hvoraf en af dem endda gav en gevinst på 60 kroner, udover millionen.
Den anden kupon er købt i supermarkedet Løvbjerg i Odder i det østlige Midtjylland – af en kunde, der var en smule mere heldig end den første: På kuponens 10 rækker var der gevinster for 120 kroner - plus millionen.
Danske Spil har endnu ikke været i kontakt med vinderne - som ikke nødvendigvis kommer fra de to byer - men ønsker dem et stort tillykke.
Og hvis du har en Lotto-kupon i inderlommen, der er købt i enten Svendborg eller Odder, så kan det da godt være, at du lige skal få dem tjekket.
Om Millionærgarantien
Millionærgarantien fra Danske Spil sikrer, at der hver uge er to Lotto millionærer, uagtet resultatet af selve trækningen. De heldige vindere trækkes ud fra alle spillede rækker den pågældende uge. Der har indtil videre – siden den blev indført - været mere end 700 vindere af Millionærgarantien, og der udtrækkes fortsat to nye hver uge.
Om Lotto:
- Lotto startede d. 7. oktober 1989 og trækkes fast hver lørdag aften.
- Siden 2015 har Lotto haft en Millionærgaranti, der betyder, at der hver uge desuden bliver trukket lod om 2x1 mio. kr. blandt alle spillede rækker.
- Den højeste gevinst blev vundet i 2008, hvor en heldig spiller fra København vandt 38.564.007 kr.
Billeder
Information om Danske Spil A/S
Følg pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Hele 29 danskere blev stenrige 2. påskedag: Se hvor Lotto millionerne landede7.4.2026 08:10:00 CEST | Pressemeddelelse
Ekstra påskemillioner oveni de normale Lotto gevinster sendte mandag aften millioner ud over hele landet – og flere ved endnu ikke, at de har vundet.
Sidste chance i aften: Mindst 27 danskere bliver millionærer i Det Store Påske Lotto5.4.2026 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Der er stadig tid til at få en bid af millionkagen: I aften udtrækker Danske Spil hele 27 millionærer i Det Store Påske Lotto – og danskerne kan nå at spille med helt frem til kl. 20.00.
Jackpot! Heldig dansker vinder 63 millioner i Eurojackpot3.4.2026 22:40:00 CEST | Pressemeddelelse
En dansker fra Valby løber fredag aften med førstepræmien i Eurojackpot – det giver helt vanvittige 63 millioner kroner – skattefrit.
Danske Spil: ”Det kan slet ikke gå anderledes!”3.4.2026 12:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Sidste X Factor-udsendelse før finalen kommer ikke til at byde på overraskelser af nogen art – det forudsiger Danske Spils ekspert på emnet.
Julen varer lige til påske: Glemte millionkupon fra Jule Lotto i månedsvis3.4.2026 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
I månedsvis kørte en kvinde fra Sydjylland rundt med en kupon fra Det Store Jule Lotto i handskerummet i sin bil. Uden at vide, at den var en million kroner værd.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

