VERDENS STØRSTE REJSEBUREAU DROPPER DELFINSHOWS

”Delfiner og andre havpattedyr er vilde dyr, og hører til i havet, hvor de dykker og svømmer over enorme arealer. Det er ikke tæmmede cirkus-artister i små betonbassiner,” siger Stephanie Klausen fra World Animal Protection DK, i forbindelse med Expedias beslutning, som er truffet i USA, men som er gældende for hele kloden.
Og ikke bare for underholdnings-akvarier med delfiner, men for ‘alle arter af havpattedyr’, som Expedia selv skriver på deres website.
Siden 2019 har World Animal Protection lagt pres på Expedia Group i en særlig kampagne, og mere end 350.000 af organisationens støtter har skrevet under på en anmodning til Expedia om at droppe ethvert samarbejde med de omstridte delfinarier.
“Det er en massiv sejr for dyrevelfærd, at verdens største rejsebureau melder klart ud, og det er et stort skridt mod fuldstændig afskaffelse af den ydmygende form for underholdning, hvor vilde dyr optræder som smilende klovne i små bassiner, og belønnes med mad for at springe gennem hulahopringe”, siger Stephanie Kruuse Klausen.
“Der er stadig rejsebureauer, der støtter og sælger billetter til den slags, men vi håber, at det må blive en alvorlig øjenåbner for en anden rejsegigant, nemlig TUI, der stadig har delfinarier på turist menuen. Det er ikke en tidssvarende måde at drive forretning på i 2021”, siger Stephanie Klausen.
Hos World Animal Protection i London, er der også stor glæde over rejsegigantens positive udmelding i dag.
“Efter flere års pres, og mere end to års vedholdende kampagne, har Expedia Group nu gjort det helt rigtige, og har hørt vore støtters råb om at sætte dyrevelfærd over forretningshensyn. Det er vi umådeligt glade for,” siger organisationens internationale direktør for Wildlife, Nick Stewart.
En anden god nyhed for delfiner, spækhuggere og andre vilde havpattedyr, er at den franske regering nu har forbudt at holde vilde hvaler i fangenskab. Det betyder, at samtlige franske delfinarier lukker indenfor fem år.
Nøgleord
Kontakter
Kenan SeebergPresseansvarlig
Tlf:+45 21731722kenanseeberg@worldanimalprotection.dkBilleder


Information om World Animal Protection Danmark

Amagertorv 29, 2.
1160 København K
https://www.worldanimalprotection.dk/
Om World Animal Protection:
WAP Danmark er en del af den internationale organisation, World Animal Protection International, der har hovedkontor i London og afdelinger i blandt andet USA, Thailand, Australien, Canada, Brasilien, Holland, Kina og Indien.
World Animal Protection opererer i mere end 50 lande, og har status som højeste rådgiver for FN og rådgiver i Europarådet.
Følg pressemeddelelser fra World Animal Protection Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra World Animal Protection Danmark
Kendte protesterer mod TUIs dyre-underholdning2.9.2025 07:00:00 CEST | Nyhed
En række kendte danskere opfordrer TUI til at få styr på deres forretning og droppe delfin-underholdning. Samtidig har op mod 800.000 borgere i syv lande skrevet under mod TUIs salg af billetter til delfinarier, der betegnes som grov udnyttelse af vilde dyr af dyreorganisationer verden over.
Danske svinefarmere får massiv kritik af uafhængigt råd21.8.2025 09:32:13 CEST | Pressemeddelelse
Dansk svineproduktion må nytænkes, og det er på tide, at dyrenes velfærd tilgodeses - frem for vækst og bundlinje. Det er konklusionen hos Dyreetisk Råd i deres nye udtalelse, der kritiserer en række af industrilandbrugets ømme punkter: Fiksering af søer, halekupering, og alt for lidt plads og berigelse til slagtegrisene.
TUI under beskydning for greenwashing15.8.2025 06:00:00 CEST | Nyhed
Et af verdens største rejsebureauer overholder ikke deres egne retningslinjer, når det handler om billetsalg til shows med delfiner og spækhuggere.
Eksperter advarer: Ødelæggelseslov truer enorme regnskovsområder25.7.2025 13:23:00 CEST | Nyhed
Den brasilianske kongres har netop vedtaget en lov, der truer millioner af dyr og oprindelige folk i regnskoven, og som kan påvirke hele klodens klima.
Blodig hvalmassakre i turistparadis22.7.2025 14:46:39 CEST | Pressemeddelelse
Mere end hundrede hvaler - heraf mindst 15 gravide hunner - blev dræbt i sommerens femte drivjagt på Færøerne, der bringer antallet af døde hvaler op over 500 alene i år.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum