Verdens lykkeligste landshold: LykkeLiga får Lidl på helt nye fællesskabstrøjer

LykkeLiga, som blev Danmarkskendte på TV 2 med dokumentarserien, Verdens Lykkeligste Landshold, lancerer nu deres nye, flotte spillerdragt som er specialdesignet af det danske tøjbrand, hummel. Lidl sponsorerer allerede Dansk Håndbold Forbund og Håndboldherrerne, og er glade for også at blive sponsor for LykkeLiga – endda med Lidl-logoet på venstre ærme, præcis som de danske håndboldherrer, der genvandt deres verdensmesterskab i januar.
”Vi er meget stolte af at sponsorere LykkeLiga og få vores logo på venstre ærme som herrelandsholdet i håndbold også har. I Lidl elsker vi håndbold, og vi synes, at den nye spillerdragt er blevet enormt flot. Ideen med at skabe et større fællesskab og stolthed gennem spillerdragten giver mening for os i Lidl i en tid, hvor vi alle har været lidt mere isoleret fra vores venner end normalt. Vi glæder os til at se de stolte Lykkeligaspillere overalt i Danmark iklædt den flotte spillerdragt det kommende år,” siger Lidls adm. direktør, Dirk Fust.
Nyskabt fællesskabsfølelse på trods af corona-afstand
På grund af corona-pandemien har det været svært at lave fælles aktiviteter for de fleste sportsklubber, og LykkeLiga har haft samme udfordringer og måtte blandt andet aflyse LykkeCup, som over 800 glade håndboldspillere ellers deltog i i 2019. Dog har de tænkt ud af boksen og har plejet fællesskabet med online aktiviteter.
”De seneste år har virkelig været det muliges kunst for alle, og derfor er det også både dejligt og beundringsværdigt, at LykkeLiga er lykkedes med at kigge nye veje, når fællesskabet og håndboldlysten skulle plejes. Med hjemmetræning, online julebanko og pausegymnastik med hele familien har LykkeLiga virkelig formået at højne både aktiviteterne og motivationen, når man ikke har kunnet mødes fysisk. Prikken over i’et er den super flotte spillerdragt, som alle LykkeLiga-spillere snart får muligheden for at trække i. Det bliver stort og vidner om samme grad af sammenhold, som vi også har stort fokus på i Lidl,” siger CSR-chef i Lidl, Lærke Skaksen.
Lidl er synonymt med håndbold
”Siden forsommeren i 2020 har vi derfor prøvet at skabe en anden slags fællesskab for de over 1.200 børn i vores 70 klubber. Et synligt symbol for fællesskabet i LykkeLiga er denne flotte spillerdragt som hummel har specialdesignet, og som er prydet med næsten de samme logoer som de professionelle spillere. Spillerdragten er et flot symbol på fællesskabet,” fortæller Lars Lundsgaard, Lykkebringer i LykkeLiga.
LykkeLigas grundpræmis er nemlig at gøre spillerne til stjerner, og det gør man kun ved også at behandle dem som stjerner.
”Det giver rigtig god mening for os at få Lidl med, for det er synonymt med håndbold, når vi ser Mikkel Hansen og Niklas Landin, der løber rundt på håndboldbanerne med de samme logoer. Det giver et selvtillidsboost for spillerne at være iført professionelt tøj som ligner det deres idoler også spiller i på TV. Det er utrolig identificerbart og vigtigt for spillerne, som ikke bare skal føle sig som stjerner, de ER stjerner – ligesom deres helte på skærmen,” fortæller Lars Lundsgaard.
LykkeLiga vil vokse og blive internationale
For Lars Lundsgaard og LykkeLiga er et samarbejde med Europas største dagligvarekæde også et skridt på vejen om at blive internationale:
”Vores drøm er at vokse i Europa og vi ved jo, at Tyskland er et stort håndboldland. Og når Lidl stammer fra Tyskland ser vi en god synergieffekt mellem Lidl og LykkeLiga,” siger LykkeLigas Lars Lundsgaard.
Fakta LykkeLiga
- LykkeLiga er et positivt nationalt fællesskab for børn med udviklingshandicaps og deres familier.
- Krumtappen er etablering og forening af lokale håndboldhold for børn mellem 5 og 16 år.
- Holdene danner ramme om en helt ny måde at skabe netværk for børn og familier på og udenfor banen.
- LykkeLiga har pt 1.200 spillere fordelt på 70 klubber rundt om i landet.
Fakta Lidl:
- Har siden 2017 været officiel Fresh Food Partner for Dansk Håndbold Forbund og leverer frisk frugt og vand til holdet ved alle Håndboldherrernes hjemmekampe.
- Er eksklusiv buksesponsor for Håndboldherrerne og buksesponsor for Håndbolddamerne frem til og med juni 2023.
- Fik til VM i herrehåndbold i Egypten også logo på de danske verdensmestres venstre ærme, og vil være der frem til udgangen af 2022.
Nøgleord
Kontakter
Morten VestbergKommunikationschefLidl
Tlf:76 35 00 10Tlf:52 15 92 59morten.vestberg@lidl.dkBilleder
Information om Lidl Danmark
I Lidl Danmark står vi for den bedste kvalitet til den bedste pris. Som ansvarlig dagligvarekæde koncentrerer vi os om det væsentlige. Gennem et tillidsfuldt samarbejde med vores partnere garanterer vi et velgennemtænkt vareudbud til den bedste pris.Som kunde i Lidl kan du trygt regne med, at vores produkter er friske og af god kvalitet. Vores medarbejdere arbejder hver dag for, at vores kunder nemt og enkelt kan købe ind i vores 163 danske butikker. Vi arbejder hver dag som aktiv samfundsaktør på at skabe målbar værdi, der rækker ud over Lidls egen forretning.
Du er altid velkommen til at skrive til os på presse@lidl.dk.
Følg pressemeddelelser fra Lidl Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Lidl Danmark
Lidl fejrer 20 år i Danmark og åbner pop up-butik på Kærligheden til Smukfest4.7.2025 06:04:00 CEST | Pressemeddelelse
Lidl åbner en spritny pop up-butik midt i et af festivalens hjerter, nemlig campingområdet Kærligheden. Aftalen med Smukfest skal være med til at fejre Lidl 20-års jubilæum i Danmark. Med i aftalen er også, at Lidl sender fire frugtstande ind på festivalpladsen, så gæsterne kan få sunde snacks mellem koncerterne.
Vigtig kundeinformation vedr. Carribean Style drikkeklar kokosnød med sugerør1.7.2025 15:47:19 CEST | Pressemeddelelse
Lidl Danmark tilbagekalder af forsigtighedsprincip: Carribean Style drikkeklar kokosnød med sugerør, da det pga. indtagelse med sugerør ikke er synligt, om produktet kan være ramt af råd, også selvom nøddens skal er intakt.
Lidl-kampagne imponerer: Stor vækst i salget af økologisk frugt og grønt1.7.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Salget af økologiske frugter og grøntsager er steget med 21 % i kædens butikker på landsplan i forbindelse med Lidl Danmarks ugentlige øko-kampagner, der kører en gang om måneden i Lidl-Plus-appen. Indkøbsdirektør i Lidl, Peer Sandtner, er glad for, at kunderne har taget tilbuddene til sig, for det skal være nemmere at tage sunde og økologiske valg, siger han.
Lidls tøjkollektioner har før ramt plet – nu lander ny Lidl-Trek-kollektion i butikkerne20.6.2025 14:33:43 CEST | Pressemeddelelse
Dagligvarekæden Lidl har lanceret en ny Lidl-Trek-kollektion i alle danske butikker inspireret af et af verdens bedste cykelhold. Kollektionen henvender sig til både hverdagscyklister og sportsentusiaster og lander midt i en sommer præget af Mads Pedersens etapesejre i flere af forårets løb samt weekendens afholdelse af Copenhagen Sprint, hvor Lidl er Official Fresh Food Partner.
Lidls nye butik i Hillerød er åbnet, og den er helt uden tobak og nikotin12.6.2025 18:44:54 CEST | Pressemeddelelse
Torsdag morgen blev snoren klippet til Lidls nye butik på Frederiksværksgade i Hillerød. Dermed har byen fået sin første tobaks- og nikotinfrie dagligvarebutik, og kunderne strømmede til fra morgenstunden for at besøge den nye butik.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum