Velo-Claus fortæller om sin passion for racercykler og Tour de France

Velo-Claus synes, at cyklerne er smukke, men de er ikke blot til pynt. I 2012 mødte han den italienske læge Gin Carlo Brocci fra Toscana, der siden 1999 har organiseret de såkaldte Eroica-løb: Heroiske cykelløb på vintage-racercykler efter gamle traditioner, dvs. på grusveje – ”strata bianci” som man siger på italiensk – og uden moderne kommunikationsteknologi. Det var i Sydafrika, de to mødtes under et løb i Montagu, og Velo-Claus tilbød sig som sponsor for Eroica-løbene.
Det første Eroica-løb blev kørt i Toscana, og det har nu udviklet sig til verdens næststørste cykelløb med omkring 9000 deltagere. I dag afholdes der også Eroica-løb i Tyskland, Spanien, England, Japan og Californien. Det handler om at gennemføre og ikke om at vinde.
Efter foredraget vil der være kaffe, bobler og kage. Entré er 40 kroner per person.
Tilmelding til Mikkel Leth Jespersen på tlf. 40 31 16 17 eller e-mail milj@haderslev.dk
Billeder
Links
Information om Haderslev Kommune
Slesvigske Vognsamling er et vognmuseum, der ligger i Haderslev. Museet og det tilhørende historiske værksted, varetager en af Nordeuropas største samlinger af historiske hestekøretøjer. Det inkluderer alt fra trækærrer og kaner til herskabelige vogne. Museet har desuden et bredt perspektiv på den kulturhistoriske udvikling af hestevogne, og i udstillingsområdet finder man også forskellige historiske værktøjer, der har fokus på vognbyggeri.
Hver onsdag er værkstedet bemandet med håndværkere fra Slesvigske Vognsamlings Venner, som restaurerer, reparerer og rekonstruerer gamle vogne.
Café
Kaffe og te kan købes på museet.
Medbragt mad må nydes ved billetsalget, men ikke i udstillingsområdet.
Selskaber på op til 40 personer har mulighed for at blive modtaget ved billetsalget, hvor der efter aftale kan serveres kaffe og kage.
Kontakt Slesvigske Vognsamling
Slesvigske Vognsamling
Simmerstedvej 1A
6100 Haderslev
Telefon: +45 74 34 78 16
Email: museerne@haderslev.dk
Følg pressemeddelelser fra Haderslev Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Haderslev Kommune
80 år efter befrielsen: Fredskrystallerne i Haderslev sætter fokus på fred, frihed og forsoning16.10.2025 11:43:47 CEST | Pressemeddelelse
Torsdag den 30. oktober kl. 19 er der fernisering af kunstværket, Fredskrystallerne, på Gammelting i Haderslev – i anledning af 80-året for Danmarks befrielse.
Kulturarv til 18 mio. kroner13.10.2025 13:17:42 CEST | Pressemeddelelse
Fredag den 3. oktober kunne Historie Haderslev åbne de røde døre til deres nye Formidlings- og magasinbygning, Historiens Hus Haderslev; noget alle medarbejderne havde set frem til.
Budget 2026-2029 for Haderslev Kommune skal sikre velfærd og udvikling19.9.2025 13:08:23 CEST | Pressemeddelelse
Der er indgået forlig om budgettet for Haderslev Kommune for de kommende fire år. Forligspartierne ønsker med aftalen at holde hånden under den nære velfærd og fortsat skubbe gang i udviklingen med tre overordnede, strategiske initiativer; kapacitet på plejeboliger, placering af svømmefaciliteter og samlet campus-område, samt en række øvrige prioriteringer.
Tilbagegang i DI-måling – Haderslev sætter retning for det videre arbejde4.9.2025 06:18:36 CEST | Pressemeddelelse
Kommunen tager erhvervsundersøgelsen alvorligt og vil styrke indsatsen i tæt samarbejde med erhvervslivet
Eske Kath skaber nyt gavlmaleri i Haderslev22.8.2025 11:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Kunstneren Eske Kath står bag nyt værk i Haderslev. Indvielse sker under kulturdage.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum