Codan Forsikring

Velliv og Codan i nyt partnerskab

Del
Nyt strategisk samarbejde mellem Velliv og Codan. Velliv og Codan indleder med virkning fra den 1. april 2019 et nyt strategisk samarbejde, der styrker begge virksomheders fremtidige distribution på henholdsvis pensions- og forsikringsområdet.

"Vi glæder os over samarbejdet med Codan. Codans værditilbud på erhvervsområdet og til privatkunder er stærkt, både hvad angår produkter og services, herunder ikke mindst skadesbehandling. Det er et godt match til Velliv og Vellivs kunder," fortæller adm. direktør Steen Michael Erichsen.

Også Codan glæder sig over det nye partnerskab.

"Som forsikringsselskab er det naturligt at have et pensionspartnerskab, og det er en afgørende forudsætning for at udvikle et succesfuldt partnerskab, at vi i så høj grad deler mindset, værdier og kundesyn, som vi gør med Velliv," siger Scott Ørmen, adm. direktør i Codan.

Samarbejdet betyder, at Codans erhvervs- og privatkunder får tilbudt attraktive pensionsløsninger med fordele som konkurrencedygtige afkast, lave omkostninger, DinKapital samt bonus fra Velliv Foreningen. Vellivs kunder vil få adgang til Codans attraktive produkter på skadeforsikringsområdet til både erhvervs- og privatkunder. Samarbejdet berører i alt 700.000 kunder.

"Både Codan og Velliv er ambitiøse på kundernes vegne, og vi har begge høje forventninger til et langvarigt samarbejde, der fokuserer på at sikre kunderne bedre pensions- og forsikringsforhold. Vi glæder os til at introducere kunderne i Codan til vores unikke tre kilder til afkast og stærke produktudbud. Velliv er et attraktivt alternativ til den pensionsaftale, kunderne i Codan har i dag, fordi vi er et kundeejet pensionsselskab, hvor al værdiskabelse går til kunderne," siger Steen Michael Erichsen.

"Kunderne kommer til at opleve et stærkt partnerskab på forsikring og pension, som kan give en bedre kundeoplevelse, fordi vi sammen kan dække kundernes behov bedre og udvikle nye, attraktive kundetilbud og serviceydelser. Det ved vi, er en afgørende parameter for at opnå en endnu højere kundetilfredshed," afslutter Scott Ørmen.

Nøgleord

Kontakter

Codan: Kommunikationschef Anders W. Frederiksen, telefon 30 37 75 67
Velliv: Pressechef Mikkel Bro Petersen, telefon 24 83 86 30

Billeder

Links

Information om Codan Forsikring

Codan Forsikring
Codan Forsikring
Midtermolen 7
2100 København Ø

3355 5555https://www.codan.dk/

 

Fakta om Codan

Codan er blandt Danmarks ældste forsikringsselskaber for både virksomheder og husstande. Codan er en del af RSA Group, der er et af verdens største globale forsikringsselskaber, hvilket for Codans kunder betyder, at Codan er repræsenteret globalt og kan hjælpe over hele verden. I Danmark betjener Codan ca. 250.000 danske husstande og 50.000 små og store virksomheder. Det gør Codan til Danmarks 3. største forsikringsselskab.

 

Fakta om Velliv

Velliv tilbyder pensionsordninger til både private og virksomheder. Med mere end 340.000 kunder er Velliv Danmarks 3. største kommercielle pensionsselskab. Alle vores kunder er medejere af Velliv gennem deres automatiske medlemskab i Velliv Foreningen, der er majoritetsejer af pensionsselskabet. Velliv blev kåret som årets pensionsselskab i 2018 – læs mere her. Velliv stærk til afkast – læs mere her.

 

 

Følg pressemeddelelser fra Codan Forsikring

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Codan Forsikring

Ny undersøgelse: 40 pct. af danskerne bruger aldrig reflekser, og det kan koste liv23.10.2025 06:15:00 CEST | Pressemeddelelse

40 pct. af danskerne bruger aldrig reflekser, når de færdes udenfor, og det er mørkt. Det er dårligt nyt for trafiksikkerheden, når man ser på, hvor stor en forskel reflekser faktisk gør. Derfor sætter Codan og Børneulykkesfonden for 15. år i træk fokus på synlighed i trafikken med Årets Refleksdag. I år falder dagen torsdag d. 23. oktober, hvor 62.000 reflekser deles ud til bløde trafikanter.

10.000 børne- og vuggestuebørn landet over sætter fokus på usynlighed i trafikken til Årets Refleksdag22.10.2025 14:18:15 CEST | Pressemeddelelse

Når tusindvis af børn hver dag bliver afleveret og hentet i landets daginstitutioner i efteråret og om vinteren er det ofte mørkt. Derfor går Codan, Børneulykkesfonden og Landsorganisationen Danske Daginstitutioner (LDD) i år sammen om at sætte ekstra fokus på (u)synlighed i trafikken i forbindelse med Årets Refleksdag, der markeres torsdag den 23. oktober. Som led i samarbejdet får 250 daginstitutioner fordelt over hele landet i alt 12.500 reflekser, så både børn og forældre kan blive mere synlige i trafikken.

Livsfarligt: 9 ud af 10 bilister har svært ved at se fodgængere og cyklister i mørke20.10.2025 06:45:00 CEST | Pressemeddelelse

Når mørket falder på, bliver trafikken markant mere risikofyldt. En ny undersøgelse, foretaget af YouGov for Codan og Børneulykkesfonden, viser, at 88 % af danske bilister ofte eller nogle gange har svært ved at se bløde trafikanter, der ikke bruger reflekser eller lygter i mørket. Det er en statistik, der vækker bekymring – især nu, hvor vi snart går mod vintertid, og mørket falder tidligere på dagen.

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye