Velliv Foreningen hjælper udsatte borgere på Blå Kors Danmarks væresteder

Mens store dele af samfundet nu er genåbnet, er der også steder, hvor man har holdt åbent næsten hele tiden. Blandt andet på væresteder, som er sociale caféer, hvor udsatte borgere kan få socialt samvær og hjælp til praktiske ting i hverdagen.
Arbejdet med at hjælpe nogle af de mennesker, som er allermest udsatte, får nu en økonomisk håndsrækning fra Velliv Foreningen, der uddeler fire mio. kroner til en række af landets sociale hjælpeorganisationer.
En af organisationerne er Blå Kors Danmark, som har modtaget 800.000 kroner til at styrke indsatsen og aktiviteterne på organisationens 12 væresteder, der blandt andet hjælper mennesker med misbrug og hjemløse.
"Vi vil opsøge de brugere, der på grund af corona-frygt har isoleret sig derhjemme. Vi ved fra vores væresteder, at flere brugere har fået et misbrug eller oplever psykisk mistrivsel. Derfor vil vi iværksætte en målrettet indsats, så vi fortsat kan nå ud til de mest udsatte borgere," siger Sven Madsen, som er sektorchef for Blå Kors Danmarks væresteder.
"Vi er meget glade for at kunne give en håndsrækning til de her organisationer, der gennem væresteder og varmestuer når de ud til tusindvis af de mest sårbare og udsatte i landet. Forhåbentlig kan pengene være med til, at deres aktiviteter og tilbud igen kan komme udsatte og ensomme til gavn efter en periode i coronapandemiens dvale", siger Velliv Foreningens formand Peter Gæmelke.
Stort problem med misbrug og isolation
På værestedet Det Blå Sted i Aarhus har man tydeligt kunne mærke, at isolationen har forværret brugernes situation. For mange af brugerne er værestedet den eneste sociale kontakt, de har i hverdagen.
"Vi har oplevet, at flere har fået et misbrug, eller der er kommet andre udfordringer til, mens store dele af samfundet har været lukket ned, men langt hen ad vejen har vores indsats givet vores brugere det løft, som gør, at de har mulighed for at komme igennem det. For eksempel har vi kørt mad ud til dem og lavet udendørsserveringer. Det har gjort en forskel for rigtig mange mennesker", siger Poul Jensen, som er leder af Det Blå Sted i Aarhus.
Donationen fra Velliv Foreningen går blandt andet til, at værestederne kan lave opsøgende arbejde. På Det Blå Sted i Aarhus ser man frem til, at det igen er muligt at tilbyde praktisk hjælp i brugernes eget hjem.
"Mange af vores brugere har været i isolation i en længere periode, så deres hjem gror til. De magter det simpelthen ikke selv. De kan ikke overskue tingene eller se bund i det. Vi tager ud og gør rent i folks hjem. Det er en vigtig funktion, som værestederne har, at vi kan gøre en forskel hjemme hos folk. Det har vi ikke kunne gøre i coronatiden, men det står vi over for snart," siger leder Poul Jensen.
Blå Kors Danmark driver i dag væresteder i København, Aarhus, Aalborg, Hjørring, Hobro, Arden, Randers, Herning, Kibæk, Kolding, Aabenraa og Tønder.
Kontakter
Sven MadsenKvalitetschef og sektorchef for væresteder i Blå Kors Danmark
Tlf:40 38 84 25shm@blaakors.dkThomas Røddik KorneliussenKommunikationschef i Blå Kors Danmark
Tlf:26 20 20 46trk@blaakors.dkBilleder

Information om Blå Kors Danmark
Blå Kors er en social og diakonal hjælpeorganisation, som hjælper udsatte børn, unge og voksne i Danmark.
Følg pressemeddelelser fra Blå Kors Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Blå Kors Danmark
Blå Kors Center Sydjylland fejrer 25-års jubilæum med åbent hus12.9.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Torsdag den 18. september fejrer Blå Kors Center Sydjylland 25-års jubilæum med åbent hus, hvor alle er velkomne til en let forfriskning, rundvisning og et indblik i det daglige arbejde.
For første gang udgiver Blå Kors sang om håb og fællesskab9.9.2025 06:02:00 CEST | Pressemeddelelse
I 130 år har Blå Kors Danmark hjulpet mennesker, der har det svært, og det markerer den sociale og diakonale hjælpeorganisation med en ny fællessang om håb og fællesskab skrevet af salmedigter og forfatter Iben Krogsdal og pianist og komponist Mads Granum.
Nyt gratis ungetilbud åbner i Aarhus9.9.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
For mange unge kan voksenlivet føles uoverskueligt og ensomt. Derfor åbner Blå Kors Danmark nu et nyt gratis tilbud i Aarhus, hvor 18-35-årige kan få konkret praktisk hjælp og trygge fællesskaber.
Blå Kors’ møbelbutik i Sæby lukker2.9.2025 07:54:47 CEST | Pressemeddelelse
Blå Kors holder ophørsudsalg med 50 procent på alle varer i genbrugsbutikken med møbler de sidste tre uger frem til lukningen den 20. september.
Unge går forrest: Halvdelen tager pause fra alkohol20.8.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
51 procent af unge mellem 17 og 34 år har i løbet af det seneste år holdt en alkoholfri periode. Blandt studerende er tallet endnu højere.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum