Vejle holder fast i Top 20

- Det er glædeligt at se, at Vejle Kommune har bidt sig fast i toppen af erhvervsvenlige kommuner i Danmark. Vi ved af erfaring, at det kan være svært for de lidt større kommuner at opnå tilfredshed fra virksomhederne, men det er lykkedes for Vejle med en ihærdig og vedholdende indsats, siger formand for DI Trekantområdet, adm. direktør Carsten Kind, Interacoustics A/S.
Et af de områder, hvor Vejle Kommune stille og roligt forbedrer sig år for år, er kommunens image. Det gælder både i relation til kommunens indsats for at tiltrække nye virksomheder og nye borgere til kommunen. Vejle er da også en af de kommuner i landet, der tiltrækker flest nye tilflyttere i disse år, ligesom andelen af nystartede virksomheder også ligger på et højt niveau.
- Det er tydeligt at se, at Vejle Kommune er populær både blandt tilflyttere og virksomheder, og det er også gode nyheder for de eksisterende virksomheder. Flere tilflyttere giver nemlig bedre muligheder for at rekruttere kvalificerede medarbejdere, der ikke nødvendigvis skal bevæge sig ud på et overfyldt motorvejsnet, siger Carsten Kind.
Virksomhedernes fysiske rammer, f.eks. med tilstrækkeligt med erhvervsbyggegrunde med plads til udvikling, får også ros med på vejen, ligesom virksomhederne også er tilfredse med kommunens indsats for at sikre bredbånds- og mobildækning. Derimod er der en faldende tilfredshed med kommunens byggesagsbehandling og miljøsagsbehandling.
- Der er ganske få tidsler i årets erhvervsklimaundersøgelse af Vejle Kommune, men sagsbehandlingen af såvel miljøforhold og især byggesager må registrere et skridt tilbage i tilfredshed. Det er rigtig ærgerligt, for netop en hurtig og kvalificeret byggesagsbehandling kan være afgørende for vundne eller tabte ordrer, så virksomhederne kan komme i gang med nødvendige til eller ombygninger, siger Carsten Kind.
- Virksomhederne i Vejle Kommune peger på 2 vigtige indsatser, for at styrke virksomhedernes vækstmuligheder fremover. Dels peges der på en indsats for at virksomhederne kan blive ved med at få kvalificerede medarbejdere og dels en fortsat indsats for en bedre infrastruktur i kommunen. Det ser vi frem til at samarbejde med Vejle Kommune om i den kommende tid, slutter Carsten Kind.
FAKTA OM LOKALT ERHVERVSKLIMA 2020
- DI’s undersøgelse, Lokalt Erhvervsklima 2020, er Danmarks største undersøgelse af kommunernes erhvervsklima. Det er 11. år i træk, at DI laver undersøgelsen.
- 7.616 virksomheder inden for DI’s brancher, blandt andre fremstilling, byggeri, transport, fødevarer, engroshandel, rådgivning og service, har svaret på undersøgelsen. Besvarelserne repræsenterer omkring 323.320 arbejdspladser, hvilket svarer til mere end 18 % af den private beskæftigelse.
- Virksomhedsledernes bedømmelser vejer 2/3 af undersøgelsens resultat, mens den sidste tredjedel afgøres af statistiske faktorer som skat, grundskyldspromille, privat beskæftigelse, antal nystartede virksomheder og erhvervsfrekvens mv.
- Resultaterne fra spørgeskemaerne og de statistiske indikatorer er opdelt i ni kategorier. De giver et billede af, hvor godt kommunerne klarer sig på forskellige områder – ud over det samlede resultat.
- 93 ud af landets 98 kommuner er blevet bedømt. De fem mindre kommuner Samsø, Langeland, Ærø, Læsø og Fanø deltager ikke, da der ikke kan indhentes en tilstrækkeligt antal svar.
Følg Dansk Industri på:
Kontakter
For yderligere oplysninger kontakt chefkonsulent Johan H. Pedersen, jhp@di.dk, tlf.: 4084 3207 eller pressekoordinator Bo Hjuler, BOH@di.dk, tlf.: 3377 3819.
Billeder
Information om DI Trekantområdet
Følg pressemeddelelser fra DI Trekantområdet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DI Trekantområdet
DI slår alarm: Folkeskoleelevernes faglighed er i frit fald i Trekantområdet5.11.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Med faldende ungdomsårgange og faldende karaktergennemsnit i folkeskolen står Trekantområdet over for en alvorlig udfordring. DI lancerer nu et kommunalt ungeudspil, der skal hjælpe kommunalpolitikerne med at investere mere i de unge og få dem godt ind på arbejdsmarkedet.
DI’s valgbus med erhvervsfolk og lokalpolitikere stopper i Kolding29.10.2025 09:55:49 CET | Presseinvitation
Landets største erhvervsorganisation, Dansk Industri, kører rundt på landevejene over hele landet op til valget til kommunalbestyrelserne i november og nu kommer bussen til Kolding. På busturen debatterer lokalpolitikere og lokale erhvervsfolk tidens vigtigste emner i lokalpolitik.
DI’s valgbus med erhvervsfolk og lokalpolitikere stopper i Fredericia28.10.2025 10:43:40 CET | Presseinvitation
Landets største erhvervsorganisation, Dansk Industri kører rundt på landevejene over hele landet op til valget til kommunalbestyrelserne i november og nu kommer bussen til Fredericia. På busturen debatterer lokalpolitikere og lokale erhvervsfolk tidens vigtigste emner i lokalpolitik.
Middelfart går tilbage i ny stor DI-undersøgelse af erhvervsvenlighed4.9.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Middelfart Kommune bliver nr. 42 i Danmarks største undersøgelse af den lokale erhvervsvenlighed, som hvert år foretages af Dansk Industri blandt virksomhederne i kommunerne.
Markant fremgang til Fredericia i DI måling af erhvervsvenlighed4.9.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Fredericia Kommune bliver nr. 20 i DI’s årlige måling af Lokal Erhvervsvenlighed - det er en markant fremgang i forhold til 2024, hvor Fredericia blev nr. 49. Det er faktisk en af de bedste placeringer for kommunen i de sidste mange år.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

