Vandt 300.000: Quick-vinder kan slippe alle bekymringer om benzinpriser

”Jeg var i gang med at købe Eurojackpot på Lotto-appen. Og så tænkte jeg, jeg køber lige et skrabelod også. Jeg trykkede på ”Skrab alt”. Og så stod der ”Tillykke, du har vundet 300.000!” fortæller manden med et stort grin.
Pengene falder på et tørt sted, for med de stigende benzinpriser, bliver der med den uventede gevinst pludselig lidt mindre at bekymre sig om, fortæller den heldige vinder, som bor sammen med sin hustru, og netop har rundet de 50 år.
”Pengene falder på et meget fint sted, i forhold til at alle benzin-, gas- og elpriser stiger i øjeblikket. Det giver noget ro. Det er I hvert fald dejlig trygt, at der ligger lidt ekstra på kistebunden lige nu,” siger midtsjællænderen.
Ny 3D printer
Den flotte gevinst har ikke kun givet parret ro i maven. Pengene har også vækket et indre legebarn i manden.
”Jeg har altid gerne ville have en 3D printer, for jeg tænkte at det ville være sjovt at have sådan et stykke legetøj. Så sådan en har jeg købt. Den kan lave forskellige dimsedutter, figurer og former og beslag,” siger manden.
Når nu legetøjet er købt og bilen et tanket godt op, skal pengene også bruges på at rejse med familien, for som han selv siger; ”At rejse, det er fedt”.
”Det kom jo helt bag på mig at vinde. Der var en fed overraskelse. Jeg har aldrig prøvet at vinde så mange penge før. Alt er godt. Derfor skal vi også bruge nogle af pengene på at rejse. Bare rejse, det er fedt,” slutter den glade vinder.
Billeder
Information om Danske Spil A/S
Følg pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Welling og SF stikker i udbrud i København4.11.2025 08:30:00 CET | Pressemeddelelse
To ud af tre af Danske Spils kunder tror nu på SF og Sisse Marie Welling i København, mens både Ø og S ifølge Danske Spils tal sakker bagud.
Danske Spil efterlyser millionær fra supermarked på Frederiksberg3.11.2025 10:37:16 CET | Pressemeddelelse
To heldige danskere vandt milliongevinster i Eurojackpot fredag aften: Men hvem ligger inde med den ene kupon, som nu er 1.841.987 kroner værd?
Uhyggelig stor gevinst i Lotto: Dansker løber med 20 mio. kr.2.11.2025 08:50:00 CET | Pressemeddelelse
Weekenden bød ikke kun på halloween og uhyggelige kostumer, men også på en Lotto gevinst, der fik hårene til at rejse sig – af glæde! I hvert fald for en heldig dansker fra Tårnby Kommune, som ramte plet på de syv vindertal og nu kan se frem til at indkassere 20 millioner skattefrie kroner.
”Goddag, det er Danske Spil – sidder du ned?”1.11.2025 09:31:00 CET | Pressemeddelelse
Hvordan ville du reagere, hvis du blev ringet op og fik at vide, at du havde vundet årets største gevinst i Lotto? Her kan du læse ægte reaktioner fra heldige vindere – og måske få inspiration til den dag, telefonen ringer hos dig…
Danske Spil skyder valgkamp i gang med borgmesterodds: Enhedslisten og Barfod er favorit i København31.10.2025 11:50:00 CET | Pressemeddelelse
Den 18. november skal du huske at stemme til kommunalvalget - ifølge Danske Spils odds på borgmesterposterne er der lagt op til et spændende valg i flere kommuner.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

