Vagtskifte hos GF Forsikring i Trekantområdet

Mads Kjær Jensen afløser Jens-Peter Riis Jensen på formandsposten hos GF TrekantOmrådet. Jens-Peter Riis Jensen sætter her ord på sin afgang.
- Hvornår er det rette tid at stoppe? Jeg er GF’er helt ind i hjertet, så selvfølgelig er det svært at sige farvel, men beslutningen traf jeg for et stykke tid siden. Jeg har rundet de 70 år og har snart været bestyrelsesformand i 13 år. Så jeg mener, at jeg med sindsro kan sige, at jeg har ”aftjent min værnepligt” som GF’er. Nu er det tid til at lade nye kræfter komme til – til gavn for medlemmerne, siger han.
Mads Kjær Jensen glæder sig over valget, og han ser frem til at komme i gang med arbejdet.
- Jeg ved, at det er en tung arv at løfte efter den mangeårige formand Jens-Peter, men jeg er klar til at gå til opgaven. GF TrekantOmrådet er inde i en rivende udvikling med en stor medlemstilgang, og jeg glæder mig til at være med til at fortsætte det arbejde, siger han.
Den lokale klub er inde i en positiv udvikling
Jens-Peter Riis Jensen ønsker den nye formand tillykke med posten og god vind – og han glæder sig samtidig over, at han afleverer formandsposten på et tidspunkt, hvor GF TrekantOmrådet er inde i en positiv udvikling.
- Jeg er sikker på, at Mads er den rette mand til at fastholde den positive udvikling og den store branding-værdi, vi har fået skabt i vores tegningsområde, slutter han.
GF TrekantOmrådet gennemførte i 2022 en historisk udvidelse med et kontor i Kolding. Dermed er den lokale forsikringsklub nu et trekløver med rådgivere i Fredericia, Billund og Kolding.
Nøgleord
Kontakter
GF Forsikrings pressetelefon
Send også gerne mail. Det er ikke muligt
at sende sms'er til pressetelefonen.
Rasmus DamkjærKommunikation & PresseGF Forsikring
Kommunikationskonsulent
Billeder

Information om GF Forsikring
Følg pressemeddelelser fra GF Forsikring
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra GF Forsikring
Tøvejr i sigte: Smeltevandet kan give problemer, advarer GF Forsikring12.1.2026 11:39:25 CET | Pressemeddelelse
GF Forsikring giver gode råd til hus- og bilejere, når sne afløses af vand.
Fra piccoline til erhvervspioner: Lene Panch markerer 40 år i GF Forsikring2.1.2026 06:30:00 CET | Pressemeddelelse
MUNKEBO: Lene Panch ser tilbage på 40 års tro tjeneste i GF Forsikring, hvor kolleger, arbejdskulturen og fællesskabet har været drivkraften gennem hele karrieren. Og, nå ja, så var hun blandt de første medarbejdere i GF’s erhvervssatsning.
Gør hjemmet klar til julen: Flere danskere oplever indbrud i årets sidste måneder18.12.2025 06:30:00 CET | Pressemeddelelse
Juletiden er højsæson for ubudne gæster i hjemmet, og i Danmark er antallet af anmeldte indbrud i årets sidste måneder steget med 1,6 procent fra 2023 til 2024. Ifølge GF Forsikring skal der dog ganske lidt til for at gøre dit hjem utiltalende for tyve, mens du er bortrejst i juledagene.
GF Nordvest i Holstebro har vokseværk15.12.2025 06:30:00 CET | Pressemeddelelse
HOLSTEBRO: GF Forsikrings lokale kontor i Holstebro er vokset ud af de nuværende rammer på Viborgvej 41A og flytter derfor til større og mere tidssvarende lokaler.
Unge føler sig presset til at lade cykelhjelmen ligge: Den er ikke sej11.12.2025 06:30:00 CET | Pressemeddelelse
TRAFIKADFÆRD: En ny undersøgelse fra GF Fonden afslører, at unge mellem 18 og 29 år i stor stil dropper cykelhjelmen, fordi det ikke er sejt. Ofte handler det også om gruppepres – en farlig tendens, advarer GF Forsikring.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
