Vælgermøde på dit lokale bibliotek

Tirsdag den 16. november er lokaldemokratiets store dag, når der afholdes kommunal- og regionsvalg i hele landet. I Næstved Kommune kan du møde en række kandidater til byrådet ved vælgermøder på dit lokale bibliotek.
Politikerne vil kort præsentere sig selv og deres politik, hvorefter der er fri debat mellem byrådskandidaterne og vælgerne.
Vi ser frem til spændende møder, hvor politikerne skal være klar til at svare på spørgsmål om deres politik og visioner for Næstved Kommune.
Hvilke partier og kandidater, du kan møde på de enkelte biblioteker, kan du se på bibliotekets hjemmeside www.naesbib.dk tættere på dagen.
Tid og sted:
Korskilde Bibliotek, mandag den 1. november kl. 19.00-21.00
Fuglebjerg Bibliotek, tirsdag den 2. november kl. 19.00-21.00
Næstved Bibliotek, lørdag den 6. november kl. 14.30-16.30
Fensmark Bibliotek, torsdag den 11. november kl. 17.00-19.00
Det er gratis at deltage i vælgermøderne, men af praktiske grunde beder vi dig tilmelde dig på www.naesbib.dk
Kontakter
Jesper ChristensenBibliotekar
Tlf:5588 4158jechr@naestved.dkLena Lund OlsenBibliotekar, pressemedarbejder
Tlf:55884021leols@naestved.dkBilleder

Information om Næstved Bibliotek og Borgerservice
- består af Næstved Bibliotek, Fensmark Bibliotek, Fuglebjerg Bibliotek, Glumsø Bibliotek og Korskilde Bibliotek. Sammen driver vi et moderne biblioteks- og borgerservicetilbud for alle borgere i Næstved Kommune med det erklærede formål, at borgerne opnår indsigt og udsyn til at navigere i eget liv.
Følg pressemeddelelser fra Næstved Bibliotek og Borgerservice
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Næstved Bibliotek og Borgerservice
Glumsø Bibliotek fejrer 45 års jubilæum15.12.2025 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
Læg vejen forbi Glumsø Bibliotek torsdag d. 8. januar kl. 15:00 – 17:00, hvor der viftes med flaget i anledning af 45-års jubilæet for bibliotekets åbning.
Højtlæsning og krea-værksted på biblioteket: Ramadan1.12.2025 14:37:30 CET | Pressemeddelelse
I samarbejde med Dansk Tyrkisk Kulturforenings forældreråd inviterer Næstved Bibliotek lørdag d. 13. december kl. 11-14 til en hyggestund, hvor børnefamilier kan lave flotte klippe-klisterdekorationer til Ramadan og få læst en historie højt af én af bibliotekets børnekulturformidlere.
Den litterære cocktail – Dickens og Austers jul27.11.2025 11:22:18 CET | Pressemeddelelse
Torsdag den 11. december kl. 19:00-21:00 inviterer Høghs Cocktailbar og Næstved Bibliotek til et sanseligt og stemningsfuldt arrangement, der kombinerer cocktails og litteratur.
Tag med på litterær gåtur om nisser og andre sagnvæsner27.11.2025 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
Mandag d. 15. december kl. 15:30-17:00 inviterer Næstved Bibliotek på litterær vandring i Næstveds gader. Tag med en stemningsfuld og sanselig gåtur, mens mørket falder på og hør historier om nisser, trolde og andre sangvæsner.
Tid til julenoveller25.11.2025 12:36:21 CET | Pressemeddelelse
Fredag den 12. december kl. 14-14.45 skruer vi op for julehyggen med en juleudgave af oplæsningsarrangementet Tid til noveller på Næstved Bibliotek.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
