DI Fyn

Vælg en erhvervsuddannelse – så er du sikker på job

Del
Om mindre end en måned skal Fyns 9. og 10. klasses elever vælge ungdomsuddannelse. På Fyn valgte 22 procent en erhvervsuddannelse sidste år, og selv om det er flere end landsgennemsnittet, så hælder de fleste unge stadig til at gå gymnasievejen. Men faktisk er det en tur gennem erhvervsuddannelse, der er den sikre vej til job efter endt uddannelse. Ny opgørelse fra Dansk Industri (DI) fortæller, at de fleste nyuddannede faglærte bliver flået ud i job – i løbet af det første år efter endt uddannelse er ledigheden blandt faglærte kun en tredjedel af akademikernes.

Poul Strandmark, formand for DI Fyn, opfordrer både skoleeleverne og deres forældre til at tage jobsikkerheden med i betragtningen i de næste uger:

- Vi har i snart lang tid opfordret de unge og deres forældre til at overveje og gerne vælge erhvervsuddannelserne, når de skal videre fra folkeskolen. Nu er der så også tal, der viser, at der nærmest er jobgaranti, når man er færdig med sin erhvervsuddannelse. Virksomhederne også hos os mangler stadig flere medarbejdere, og selvom flere på Fyn tager en erhvervsuddannelse end resten af landet, så kan vi de næste mange år bruge endnu flere, siger Poul Strandmark.

Blandt akademikere er det næsten hver tredje, som går ledig i løbet af det første år efter endt uddannelse. Blandt faglærte er det næsten kun hver tiende. Og i fag som industrioperatør, tømrer og elektriker er tallet endnu lavere. Senere i livet er jobmulighederne også gode. Ledigheden hos faglærte er generelt lavere end gennemsnitsledigheden.

Faglærte bliver iværksættere

Har man som ung fynbo en snigende drøm om engang at blive iværksætter, så er en faglært uddannelse også en god vej. Hver tredje nye virksomhed bliver skabt af en faglært iværksætter. Det er næsten dobbelt så mange som grupperne af iværksættere med akademisk uddannelse og mellemlang videregående uddannelse, som er på de næste pladser.

Poul Strandmark noterer også, at faglærte - oveni en jobsikkerhed - også er gode til at starte for sig selv.

- At skabe sit eget, at grundlægge sin egen virksomhed er en drøm for mange. For nogle fjern – især når man går i 9. eller 10. klasse – men det er noget, som mange får lyst til på et eller andet tidspunkt. Så er det godt at tage en erhvervsuddannelse, der tilsyneladende giver gode forudsætninger for at tage skridtet, siger Poul Strandmark.

Han understreger, at behovet for flere faglærte stiger i fremtiden. Faglærte står helt centralt, hvis vi skal komme i mål med digitalisering og grøn omstilling i Danmark. Det er i høj grad dem, der skal være udførende i Danmarks omstilling.

Følg Dansk Industri på:

    

Kontakter

For yderligere kontakt Poul Strandmark, formand DI Fyn, telefon 2615 2733 eller presserådgiver Lars Bøgeskov, telefon 2236 3138.

Information om DI Fyn

DI Fyn
DI Fyn



For yderligere information om DI Fyn:

Chefkonsulent Steen Høygaard
Mail: sth@di.dk 
Tlf. 7216 0124, mobil 2566 6317

Chefsekretær Lissen Svellov
Mail: lsb@di.dk
Tlf. 3377 3702

Følg pressemeddelelser fra DI Fyn

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra DI Fyn

DI Fyn Erhvervstræf 2025: Hvordan tackler fynske virksomheder den usikre verden?9.5.2025 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse

Hvordan udvikler Ukraine-krigen sig? Hvad finder Trump på næste gang? Og hvordan skal virksomhederne navigere i den uforudsigelige dagligdag? Kom med på DI Fyns Erhvervstræf 14. maj, som indledes af DI Fyns nyvalgte bestyrelsesleder. Her kan du møde Danmarks mest efterspurgte ekspert, professor Peter Viggo Jakobsen fra Forsvarsakademiet, tidligere rådgiver på den danske ambassade i Washington Mads Dalgaard Madsen – og fynske virksomhedsledere, som fortæller, hvordan de tackler usikkerheden.

DI Fyn skal have ny bestyrelsesleder19.12.2024 06:49:20 CET | Pressemeddelelse

Efter otte år i spidsen for DI Fyn har bestyrelsesleder Poul Strandmark besluttet at forlade posten ved årsskiftet. Årsagen er, at Poul Strandmark har solgt sin virksomhed Bluepack A/S til den hollandske koncern Royal LC Packaging Group. - Poul er en af bestyrelses-veteranerne i DI’s 18 regionalforeninger og har lagt et stort og utrætteligt arbejde i Dansk Industri, det gælder i både hovedbestyrelsen og ikke mindst i DI Fyn gennem alle årerne, siger chef for Erhvervsudvikling Annette Christensen, DI. DI Fyn er med over 1.400 medlemsvirksomheder en af de største regionalforeninger i Dansk Industri. Foreningen arbejder i alle fynske kommuner bortset fra Middelfart, som hører under DI Trekantområdet og ledes af en 15 m/k stor bestyrelse bestående af ledere fra virksomheder over hele Fyn. Poul Strandmark fremhæver, at DI Fyn blandt andet har været med til at få fynske kommuner, virksomheder og andre interessenter til at samarbejde som ”Et Fyn – en stemme”, og glæder sig over, at udvidelsen

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye