Ungdomsværker med Det Kongelige Kapel i Operaen og Musikhuset Aarhus
1.4.2022 11:35:03 CEST | Det Kongelige Teater | Pressemeddelelse

Det Kongelige Kapel, dirigenten David Robertson og den danske verdensbaryton Johan Reuter tager publikum vidt omkring i følelsesregisteret i en koncert med flere værker komponeret tidligt i livet af markante komponister, der satte barren for deres musikalske output meget højt i begyndelsen af karrieren.
Koncerten åbner med Anton Weberns Passacaglia for orkester. Webern skrev den lige efter, han havde færdiggjort sine musikstudier, og det blev hans mest elskede værk og en musikalsk milepæl.
Richard Strauss satte med sit tonedigt, Don Juan, tidligt i karrieren høje standarder for, hvordan en fortælling skal beskrives i musik af et stort orkester med dets nuancerede klangverden.
Dmitrij Sjostakovitj var kun 19 år og stadig studerende ved Leningradkonservatoriet, da han som afgangsværk komponerede sin Symfoni nr. 1, der opnåede næsten øjeblikkelig anerkendelse.
Gustav Mahler havde formentlig allerede i sin barndom kendskab til de folkedigte, der inspirerede ham til liedsamlingen Des Knaben Wunderhorn. Hver sang har sit særlige udtryk og unikke instrumentation, der underbygger de enkelte teksters særlige karakter, og hver enkelt sang er et drama om menneskets liv og død på jord.
Spilledatoer:
Operaen, Store Scene 22. april kl. 19.30
Musikhuset Aarhus 23. april kl. 16.00
--
Koncertintroduktion 22. april
Inden koncerten i Operaen vil der være koncertintroduktion på Operaens Store Scene 18.30-19.00.
Mød den unge komponiststuderende Athanasia Kotronia, der i samtale med operachef John Fulljames, dirigent David Robertson samt professor og leder af komponistuddannelsen på Det Kongelige Danske Musikkonservatorium Niels Rosing-Schow udforsker, hvordan det er at være ung komponist i dag. En strygekvartet fra Det Kongelige Danske Musikkonservatorium spiller værket Pressade blomblad af Athanasia Kotronia. Der er gratis adgang med billet til koncerten.
Læs mere om koncert og introduktion i Operaen
Læs mere om koncertturnéen til Aarhus
Kontakter
Louise PedersenPR- og presseansvarlig og intern kommunikation
Tlf:+45 40 53 00 35lope@kglteater.dkBilleder
Information om Det Kongelige Teater
Følg pressemeddelelser fra Det Kongelige Teater
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Det Kongelige Teater
Kirsten Olesen-portræt af Peter Martensen overdraget til Det Kongelige Teater31.3.2026 10:45:00 CEST | Pressemeddelelse
Peter Martensens portræt af Kirsten Olesen er blevet afsløret på Gamle Scene, og bliver en del af Det Kongelige Teaters permanente kunstsamling.
Det Kongelige Teater opnår det bedste billetsalg i teatrets historie27.3.2026 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
Publikum strømmer som aldrig før til Det Kongelige Teaters forestillinger. 545.243 tilskuere til teatrets egne forestillinger på egne scener, og samtidig er det lykkedes at øge antallet af turnéaktiviteter i hele landet.
Invitation til Snedronningen-pressemøde på Moesgaard26.3.2026 10:23:52 CET | Pressemeddelelse
Det Kongelige Teater og Moesgaard inviterer til pressemøde om udendørsforestillingen Snedronningen torsdag den 23. april kl. 11-12:30 på scenen ved Moesgaard.
New Rosenkavalier at the Royal Danish Opera24.3.2026 10:50:26 CET | Press release
The Royal Danish Opera’s Artistic Director, Elisabeth Linton, and Principal Conductor Marie Jacquot join forces to lead a new production of Richard Strauss’ opera Der Rosenkavalier.
'Dansen med Regitze' bliver til teater for første gang23.3.2026 10:19:17 CET | Pressemeddelelse
Maria Rossing og Nicolaj Kopernikus spiller ægteparret Regitze og Karl Aage i en intim forestilling om sorg og kærlighed. Martha Christensens roman Dansen med Regitze bliver for første gang iscenesat af Det Kongelige Teaters husinstruktør Anna Balslev på den intime scene Mellemgulvet i Skuespilhuset med urpremiere 11. april.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum


