Undersøgelse: Her er danskernes dårlige vaner på motorvejen

Aggressiv kørsel, længerevarende hastighedsoverskridelser og manglende vilje til at holde til højre er bare nogle af de ting, en stor del af danske bilister indrømmer, de gør sig skyldige i, når de kører på motorvejene herhjemme.
Det viser en ny undersøgelse, som Kantar Gallup har foretaget for Gjensidige Forsikring.
Især en lidt for tung fod på speederen er noget, der er særdeles udbredt blandt danske bilejere.
I undersøgelsen svarer 30 procent, at de kører over den tilladte hastighedsgrænse i længere perioder, mens hele 68 procent erkender, at de har kørt hurtigere, end det tilladte, i forbindelse med en overhaling.
Men begge dele er både farligt og ulovligt, og skulle du eksempelvis blive blitzet af en fartkontrol i forbindelse med en overhaling, er der ingen vej udenom en bøde.
Presser forankørende
Bilister, der ikke holder til højre, har i flere år været blandt de mest forhadteblandt danske bilister, men trods talrige kampagner og målrettede indsatser fra politiet, indrømmer hver tiende bilist, at de kører i ydersporet, selvom der er plads til at holde til højre.
Og de bilister, der blokerer ydersporet, vækker så meget vrede hos 11 procent af de adspurgte, at de erkender, at de skaber særdeles farlige situationer ved at presse dem til at trække til højre.
Men selvom man bliver frustreret over andres kørsel på motorvejen, er det slet ikke nogen undskyldning for at eskalere situationen, lyder det fra skadedirektør i Gjensidige Forsikring, Henrik Sagild.
”Det er aldrig godt for sikkerheden og fremkommeligheden på motorvejen at ligge og blokere ydersporet, men manglende afstand på motorvejen er en af de farligste situationer, når farten er høj, og derfor bør man altid besinde sig og køre ansvarligt,” siger Henrik Sagild.
Om undersøgelsen:
Undersøgelsen er foretaget af Kantar Gallup for Gjensidige Forsikring blandt 1075 repræsentativt udvalgte danskere i marts 2019.
Har du gjort en eller flere af følgende ting på motorvejen, når du kører bil?
- Kørt langsommere end fartgrænsen, selvom forholdene på vejen er gode: 26 procent
- Kørt hurtigere end fartgrænsen i en længere periode: 30 Procent
- Kørt hurtigere end fartgrænsen i en kort periode for fx at overhale: 68 procent
- Kørt i venstre vejbane selvom der ikke er nogle biler i højre vejbane: 11 procent
- Presset langsomkørende bilister til at trække til højre, ved at køre tæt på dem: 11 procent
- Ingen af ovenstående: 15 procent
- Ved ikke: 4 procent
Nøgleord
Kontakter
Søren Moth FrederiksenKommunikationskonsulent
Tlf:41 77 50 18smf@gjensidige.dkBilleder
Information om Gjensidige
Gjensidige er et af de ledende nordiske skadeforsikringsselskaber, og er noteret på Oslo Børs. Vi er cirka 3.900 medarbejdere, heraf 700 i Danmark, og vi tilbyder skadeforsikring i Norge, Danmark, Sverige og Baltikum. I Norge tilbydes også bank, pension og opsparing. Driftsindtægterne var 26 mia. NOK i 2018, mens forvaltningskapitalen udgjorde 157 mia. NOK.
Følg pressemeddelelser fra Gjensidige
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Gjensidige
Danskerne glemmer at søge erstatningsferie11.9.2025 07:38:00 CEST | Pressemeddelelse
Efteråret er højsæson for sygdom, og det kan koste dyrebare feriedage. Alligevel glemmer langt de fleste danskere at søge erstatningsferie, når de bliver syge under ferien. Det viser en ny undersøgelse.
Håndhygiejnen halter: 6 ud af 10 oplever at andre springer håndvasken over9.9.2025 07:37:00 CEST | Pressemeddelelse
Selvom langt de fleste danskere siger, at de altid vasker hænder efter toiletbesøg, tyder virkeligheden på noget andet. 6 ud af 10 oplever nemlig, at andre ikke vasker hænder efter en tur på toilettet. Til gengæld svarer 9 ud af 10 at de altid vasker hænder efter toilettet. Det viser en ny undersøgelse foretaget af YouGov for Gjensidige.
Farlig tendens: Stor stigning i sigtelser for besiddelse af lattergas3.9.2025 07:46:00 CEST | Pressemeddelelse
De seneste to år er der sket en voldsom stigning i antallet sigtelser for besiddelse af lattergas. Det viser nye tal, som Rigspolitiet har udleveret til Gjensidige. Den store udbredelse af lattergas kan få store konsekvenser både i trafikken og for ens egen sundhed, lyder advarslen fra to eksperter.
Gjensidige bliver ny forsikringspartner for TEKNIQ1.9.2025 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Gjensidige og TEKNIQ indgår et strategisk samarbejde om at tilbyde forsikringer til erhvervsorganisationens medlemmer.
Risiko for ulykker: Manglende afstand får bilister til at bremse28.8.2025 07:46:00 CEST | Pressemeddelelse
Manglende afstand i trafikken er hvert år årsag til voldsomme ulykker, men alligevel siger knapt hver anden bilist, at de dagligt oplever folk der kører for tæt på dem. Det viser en ny undersøgelse, som YouGov har foretaget for Gjensidige.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum