Ulovligt salg af vilde dyr eksploderer på internettet i Myanmar: ”I værste fald kan det medføre en ny pandemi”

En bjørneunge som kæledyr, elefanthud til alternativ medicin eller kød fra et kritisk truet skældyr. Det er blot et lille udvalg af, hvad man kan købe på internettet i sydøstasiatiske Myanmar.
En undersøgelse fra WWF i Sydøstasien viser, at det ulovlige salg af vilde dyr online er eksploderet. Fra 2020 til 2021 steg handlen med 74 procent. Mere end 11.000 dyr eller produkter fra dyr blev solgt på internettet i 2021, og de kom fra i alt 173 forskellige arter.
Seks af disse arter er kritisk truet, syv truede og 33 sårbare ifølge rødlisten fra den internationale naturbeskyttelsesorganisation, IUCN.
”Myndighedernes lemfældige kontrol med den ulovlige handel med vilde dyr i Myanmar er en katastrofe. Der har altid været problemer med markeder, hvor lokale handler med døde og levende dyr, men nu er handlen så kommet på nettet, og det er en stor trussel mod landets fantastiske natur og biodiversitet,” forklarer Bo Øksnebjerg, generalsekretær i WWF Verdensnaturfonden.
Han nævner som eksempel de vilde elefanter i Myanmar. Der er færre end 2.000 tilbage i naturen, men de bliver dræbt af krybskytter for deres hud, som efter sigende kan bruges i alternativ medicin.
Selvom salget af vilde dyr er ulovligt, så er håndhævelsen af loven nærmest ikke-eksisterende i Myanmar. Det betyder, at det er så godt som risikofrit at sælge vilde dyr på eksempelvis Facebook i landet.
WWF advarer: Kan medføre en ny pandemi
Handlen med vilde dyr er dog ikke kun en trussel mod biodiversiteten. Det kan i værste fald medføre en ny pandemi, når mennesker bringer vilde dyr som aber, bjørne, fugle og reptiler ind i deres hjem, lyder advarslen fra WWF Verdensnaturfonden.
”Når vi mennesker er i for tæt kontakt med vilde dyr, er der en stor risiko for, at sygdomme, der stammer fra dyr, kan blive overført til os mennesker. Det var det, der skete, da coronapandemien brød ud, og der er altså en betydelig risiko for, at det samme kan ske igen i Myanmar. Derfor skal vi ikke bare have stoppet handlen med vilde dyr for dyrenes og naturens skyld – vi skal i den grad også gøre det for at forhindre en ny global sundhedskrise,” siger Bo Øksnebjerg.
Tre ud af fire nye smitsomme sygdomme blandt mennesker stammer fra dyr. Alene de seneste to årtier har verden set sygdomme som SARS, MERS, svineinfluenza (H1N1), fugleinfluenza (H5N1) og senest Covid-19 blive overført fra dyr til mennesker, og de stammer alle fra Asien.
Særligt Sydøstasien er nemlig hotspot for handel med vilde dyr. Mange steder bliver det anset som et statussymbol at have vilde dyr som kæledyr, og produkter fra vilde dyr kan ifølge gammel tradition kurere alt fra potensproblemer til kræft.
Eksempler på produkter solgt på internettet i Myanmar:
- Vilde bjørne i bur. Derudover sælges også bjørnenes skin, kranier, galdeblærer og kløer
- 10 saltvandskrokodiller i en grøn transportkasse
- Fire arter af kritisk truede skildpadder
- Dyrepenisser til brug i eksempelvis medicin
Fakta om undersøgelsen:
- 96 procent af salgsannoncerne i undersøgelsen reklamerede med levende vilde dyr. 87 procent af disse skulle ifølge annoncerne være hentet direkte i naturen.
- Handlen med vilde dyr foregår særligt på Facebook, hvor grupper med titusindvis af medlemmer annoncerer og køber
- Forhandlerne sender ofte de vilde dyr i bure med Myanmars offentlige busser
- Tre ud af fire annoncer udbyder fugle, mens hver femte udbyder pattedyr som bjørne og aber
- Hele undersøgelsen kan læses her.
Sådan arbejder WWF i Myanmar:
WWF har kontor i Myanmar og i mange andre asiatiske lande.
I Myanmar beskytter WWF naturen og de vilde dyr ved blandt andet at udstyre elefanter med GPS-sendere og uddanne lokale rangers. Derudover arbejder WWF med lokalbefolkningen, så kulturen med at handle vilde dyr ændres.
I øjeblikket har WWF i Myanmar for eksempel en kampagne, der sætter fokus på, hvordan den ulovlige handel med vilde dyr truer landets biodiversitet og hele den globale sundhed.
Nøgleord
Kontakter
Mai-Britt NoeHead of Press & MediaWWF Verdensnaturfonden
Tlf:+45 28 93 63 28mai-britt.noe@wwf.dkBilleder

Information om WWF Verdensnaturfonden
Følg pressemeddelelser fra WWF Verdensnaturfonden
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra WWF Verdensnaturfonden
Ny klimarapport: Verden rammer første tipping point inden for 10 år13.10.2025 05:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Koralrev vil med stor sandsynlighed kollapse inden for et årti, mens også Amazonas, havstrømmen AMOC og gletsjere kan kollapse som følge af klimaforandringer. Det vil forandre vores planet for altid, konkluderer en ny klimarapport udgivet af Exeter University sammen med WWF, der udkommer kort før COP30.
Danskernes fiske-favorit er truet: Makrellen er på katastrofekurs30.9.2025 13:36:59 CEST | Pressemeddelelse
Makrellen er i årevis blevet overfisket i en sådan grad, at Det Internationale Havforskningsråd ICES nu advarer mod et decideret kollaps. Det er på høje tid, at Danmark og de øvrige lande, som fisker makrel, bliver enige om kvoter, der følger de videnskabelige anbefalinger, lyder det fra WWF Verdensnaturfonden.
WWF er med i international koalition for Doggerbankes beskyttelse og genopretning25.9.2025 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Sammen med organisationer fra Storbritannien, Holland og Tyskland er WWF Verdensnaturfonden med i et tre-årigt projekt, der vil styrke beskyttelsen og genopretningen af Doggerbanke i Nordsøen.
Nu anbefales stop for torskefiskeri i alle danske farvande24.9.2025 11:12:08 CEST | Pressemeddelelse
Det Internationale Havforskningsråd ICES anbefaler, at der ikke længere fiskes efter torsk i den danske del af Nordsøen og Skagerrak. Der er nu ingen steder i Danmarks hav, hvor torsken bør fiskes ifølge de videnskabelige anbefalinger. Den anbefaling bør fiskerimyndighederne følge, mener WWF Verdensnaturfonden.
Naturprojekt trak miljøministeren og hundredvis af borgere til Sejerøbugten23.9.2025 10:06:25 CEST | Pressemeddelelse
Ét af de største naturgenopretningsprojekter i Danmarks farvande blev lørdag præsenteret ved Sejerø Bugt. Bag projektet står WWF Verdensnaturfonden sammen med en række partnere.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum