Ukrainske flygtninge flytter ind på Kærbo
Beboerne på Plejecenter Kærbo og borgerne i ældreboligerne får snart nye naboer. En lille gruppe ukrainske flygtninge flytter nemlig midlertidigt ind i fire ældreboliger, som lige nu står ledige i blok 6, mens de afventer at blive omdannet til plejeboliger.
Ishøj Kommune er stadig udfordret på ledige boliger til de ukrainske flygtninge, som bliver anvist til kommunen. Klub- og foreningshuse er allerede blevet inddraget til bolig, og nu bliver ældreboliger på Kærbo også taget i brug, da de alligevel står tomme lige nu.
Det muliges kunst
“Vi er ude i det muliges kunst, og må tænke innovativt for at finde plads, hvor vi kan i vores kommunale ejendomme. Desværre har vi ikke en stor bygning, som vi kan omdanne til boliger,” siger borgmester Merete Amdisen og tilføjer:
“Allerede fire dage efter en opholdstilladelse er givet, skal vi tilbyde tag over hovedet i trygge rammer for vores nye medborgere. Det ansvar skal og vil vi løfte, og vi gør vores bedste for at finde løsninger, som er til mindst mulig gene for vores borgere.”
Bliver en del af dagligdagen på Kærbo
I samarbejde med Røde Kors er Ishøj Kommune nu i gang med at indrette ældreboligerne til gruppen af ukrainske flygtninge, som flytter ind. Det drejer sig om 4-6 personer, som i overvejende grad vil være unge kvinder og mødre med børn.
“Vi håber, at beboerne på Kærbo og borgerne i ældreboligerne vil tage godt imod vores nye medborgere, som vil have deres gang i huset ligesom de øvrige beboere,” siger Merete Amdisen.
Lejer du privatbolig ud?
Ishøj Kommune har fået henvendelser fra private udlejere, som gerne vil leje ud til de ukrainske flygtninge. Men behovet er slet ikke dækket, så har du en privatbolig, som du gerne vil leje ud, så vil Ishøj Kommune gerne høre fra dig.
Skriv til Center for Ejendomme i Ishøj Kommune på mail: cej@ishoj.dk eller ring på telefon 4357 7575 og spørg efter Kennith Lorenzo Pedersen.
Information om Ishøj Kommune
Følg pressemeddelelser fra Ishøj Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Ishøj Kommune
Kulturium præsenterer nyt musikalsk koncept: Roots & Hybrids16.9.2025 08:23:21 CEST | Pressemeddelelse
Fredag den 26. september 2025 kan du opleve den første Roots & Hybrids-koncert i Kulturium Musikteater i Ishøj, hvor den kurdiske sangerinde Mizgin og den maliske guitarist Samba Touré åbner konceptet
Danmarks største børneteater står som forvandlet5.9.2025 11:59:35 CEST | Pressemeddelelse
Ishøj Teaters nye bygning står nu færdig og klar til indvielse den 11. september. Teatret glæder sig til at skabe eventyr og magi i de nye smukke og moderne rammer for børn fra Ishøj og det øvrige Sjælland
Ishøj stormer frem i ny erhvervsundersøgelse5.9.2025 09:08:51 CEST | Pressemeddelelse
Ishøj Kommune hopper 30 pladser op i Dansk Industris måling af erhvervsvenlighed og lander på en flot 29. plads. Siden 2022 er kommunen rykket over 50 pladser op ad listen
Bøger bygger bro: Ishøj Bibliotek får Danmarks første bogsamling på nepalesisk25.8.2025 08:30:53 CEST | Pressemeddelelse
Ishøj Bibliotek har i samarbejde med lokale frivillige etableret en stor bogsamling på nepalesisk, som alle borgere i Danmark kan få glæde af
Ishøj Jobcenter og Borgerservice flytter ind i Brohuset22.8.2025 09:36:08 CEST | Pressemeddelelse
Fra sidst i september skal du besøge Brohuset på Vejlebrovej 45, hvis du har en aftale i borgerservice eller jobcentret i Ishøj
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum