Ukrainske ammunitionsryddere på kursus i Danmark
10.7.2022 06:00:00 CEST | Folkekirkens Nødhjælp | Pressemeddelelse

12 mineryddere fra hele verden, deriblandt tre kvinder fra Ukraine, er samlet på Skive Kaserne for at opbygge nye færdigheder til at udføre deres vigtige arbejde i verdens brændpunkter.
Minerydningskurset er blevet afholdt siden 2008 i et samarbejde mellem Forsvaret og Folkekirkens Nødhjælp, og DRC Dansk Flygtningehjælp. De to danske NGO’er er blandt verdens største minerydningsaktører med mange års erfaring med ammunitions- og minerydning i verdens brændpunkter.
Det fem uger lange kursus certificerer ammunitionsrydderne i en række nødvendige kompetencer, der knytter sig til rydning af miner og eksplosive rester fra krige og væbnede konflikter. Det er blandt andet håndtering og detonering af adskillige typer af miner og ammunition og at undervise børn og voksne i at undgå ulykker og dermed beskytte lokalbefolkninger.
Og der er stor brug for de 12 mineryddere. Dels er krigsaffald skyld i tragiske ulykker, når børn og voksne færdes i deres lokalområder. Og dels forhindrer de eksplosive rester fra krig flygtninge og internt fordrevne i at vende hjem og genopbygge deres liv.
”Miner og ueksploderet ammunition, der er efterladt i krigshærgede områder, øger krigens lidelser og forlænger dem langt ud over selve krigen. Det så vi i slutningen af 1990’erne, da Folkekirkens Nødhjælp ryddede det dengang tæt minerede Kosovo efter krigen på Balkan. Og Folkekirkens Nødhjælps mineryddere ser det dagligt i blandt andet Syrien, Libyen, Congo, Irak og Sydsudan, hvor ammunitions- og minerydning er en forudsætning for, at tilbagevendte flygtninge og fordrevne kan vende tilbage til deres hjem, dyrke jorden og sende deres børn trygt i skole,” siger Birgitte Qvist-Sørensen, generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp.
”Mine- og ammunitionsrydderne laver et modigt og fuldstændigt uvurderligt stykke arbejde, og jeg er stolt over, at vi på kurset her kan være med til at sikre at de er så godt rustet som overhovedet muligt. I de mere end ti lande, hvor DRC Dansk Flygtningehjælp fjerner miner og ueksploderet ammunition, ser vi, hvordan de skjulte dræbere påvirker lokalsamfund mange år efter krige og konflikter slutter og forlænger den periode, hvor folk er drevet på flugt, fordi det er for farligt at vende tilbage,” siger Charlotte Slente, generalsekretær for DRC Dansk Flygtningehjælp.
Ammunitionsrydderne i Skive afslutter kurset midt i juli og fortsætter derefter rydning af minefelter i blandt andet Ukraine, Sydsudan og Irak.
Yderligere oplysninger:
Anne Mette Futtrup, presserådgiver, Folkekirkens Nødhjælp, tlf: 5060 2093, amf@dca.dk
Signe Grejsen Nissen, presserådgiver, DRC Dansk Flygtningehjælp, tlf: 6026 8056, sgn@drc.ngo
Billeder

Information om Folkekirkens Nødhjælp
Folkekirkens Nødhjælp støtter verdens fattigste i deres kamp for et værdigt liv og hjælper mennesker i nød. Vi giver akut nødhjælp i katastroferamte områder og langsigtet udviklingshjælp i fattige egne for at skabe en mere ligeværdig og bæredygtig verden.
Følg pressemeddelelser fra Folkekirkens Nødhjælp
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Folkekirkens Nødhjælp
Kunstneren bag årets Giv en Ged-plakat er afsløret27.10.2026 09:32:03 CET | Pressemeddelelse
Sune Christiansen lagde penslen væk i 22 år. Nu står han bag årets Giv en Ged-plakat, der markerer kampagnens 20-års jubilæum.
Selv om lande forsvinder i havet, skal de bestå som stater25.9.2026 12:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Små ø-stater skal bevare deres suverænitet og plads i FN, selv om havet opsluger deres land. Folkekirkens Nødhjælp hilser ny FN-erklæring velkommen, men efterlyser penge til at beskytte de truede samfund, før det er for sent.
Jonas Nøddekær markerer 25-års jubilæum med et forsvar for idealerne15.9.2026 08:15:08 CEST | Pressemeddelelse
Folkekirkens Nødhjælps generalsekretær udgiver debatbogen Idealer i en kynisk tid – et modsvar til krig og kaos. Et personligt opråb om Danmarks og Europas ansvar i en verden, hvor rå magt vinder frem.
Næsten hver anden dansker ville skifte job, hvis der blev krig8.9.2026 06:02:00 CEST | Pressemeddelelse
Ny undersøgelse: 45 procent af danskerne ville være villige til at lade sig omskole til humanitære opgaver som nødhjælp og minerydning, hvis Danmark kom alvorligt under pres. Erfaringer fra Ukraine viser, hvor afgørende det er.
Folkekirkens Nødhjælp modtager store donationer til nødhjælpsarbejdet i Nepal4.9.2026 13:03:49 CEST | Pressemeddelelse
Folkekirkens Nødhjælp har indsamlet 2,4 millioner kroner, siden katastrofen ramte Nepal. Midlerne kommer fra Grundfos Fonden, der har doneret 760.000 kroner, Danida, der har bidraget med 640.000 kroner, og private danske bidragydere, som tilsammen har doneret en million kroner. Generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær udtrykker stor taknemmelighed for opbakningen til indsatsen i Nepal: ”Jeg er meget taknemmelig for den store generøsitet, vi har mødt fra både Grundfos Fonden, Udenrigsministeriet og private bidragydere. Det viser, at vi er rigtig mange, der ønsker at hjælpe i denne akutte situation. Og hver en krone gør en forskel.” Midlerne går til Folkekirkens Nødhjælps nødhjælpsindsats i Nepal. Katastrofen har allerede kostet mere end 1.250 mennesker livet, og over 5.500 mennesker er fortsat meldt savnet. ”Chancen for at finde mennesker i live falder time for time. Derfor arbejder vi på højtryk sammen med myndighederne for at sikre, at de akutte redningsaktioner kan genn
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
