Folkekirkens Nødhjælp

Halvdelen af danske mænd får sorte sokker i julegave

Del

I dag er der præcis en måned til juleaften, og vi skal i gang med at finde på noget at ønske os. Én ting vil med sikkerhed finde vej til mange mænds ønskesedler.

I Folkekirkens Nødhjælps webshop kan du nu købe sorte sokker med ekstra mening - overskuddet går nemlig til organisationens arbejde for at hjælpe mennesker i krige og katastrofer.
I Folkekirkens Nødhjælps webshop kan du nu købe sorte sokker med ekstra mening - overskuddet går nemlig til organisationens arbejde for at hjælpe mennesker i krige og katastrofer. Foto: Folkekirkens Nødhjælp

Selvom det sjældent udløser de helt store jubelbrøl, er sorte sokker i sandhed en klassiker under juletræet. Det viser en ny Epinion-undersøgelse for Folkekirkens Nødhjælp blandt over 2.000 danskere. 

Helt præcis har 51 procent af de danske mænd prøvet at pakke sorte sokker op juleaften. 

“Det er måske en lidt kedelig gave at give, men samtidig er den faktisk enormt betænksom. Det er ikke noget, folk selv gider at købe. Men man skal ikke undervurdere værdien af et par gode, sorte sokker,” forklarer modeekspert Charlotte Sandgren. 

Hun har over 20 års erfaring i modebranchen som blandt andet stylist, designer og moderedaktør – og hun giver næsten altid sin far sorte sokker i julegave: 

“Det er jo en sikker vinder. De er både stilfulde og neutrale, og de passer til alt i garderoben. Det er den perfekte gave til manden, der har alt,” siger hun. 

Og tilsyneladende er de danske mænd enige: 67 procent af dem, der har prøvet at få sorte sokker i julegave, siger, at det var en god gave. 

Meningsfuld fodbeklædning 

For kvinderne i undersøgelsen er sorte sokker langt mindre udbredte under træet – kun hver femte kvinde har modtaget sorte sokker i julegave. 

“Kvinder har ofte højere forventninger til deres julegaver. Vi kan gå i månedsvis og drømme om et par lækre øreringe, og vi viser billeder til manden og veninderne. Med risiko for at lyde stereotyp, så er de fleste mænd lidt mere ligeglade. De bliver stressede, når de bliver bedt om at finde på ønsker. Så de er bare lykkelige for at få noget, de kan bruge,” forklarer Charlotte Sandgren. 

Alligevel føler mange, at sorte sokker er en lidt kedelig gave at give. Men i år kan den klassiske gave få lidt mere kant og mening. Folkekirkens Nødhjælp lancerer nemlig Verdens Kedeligste Gave – et par klassiske sorte sokker, hvor overskuddet går til familier rundt om i verden, der mangler alt det, som den danske mand allerede har. 

“Hvis man alligevel vil give sorte sokker, hvorfor så ikke vælge nogen, der gør en reel forskel? Det er på tide, at den småkedelige julegave bliver lidt mere meningsfuld,” siger kampagneleder Caroline Ørsted fra Folkekirkens Nødhjælp. 

De sorte sokker kan købes i Folkekirkens Nødhjælps webshop her: https://www.noedhjaelp.dk/shop/sorte-sokker  

BOKS:

5 grunde til, at sorte sokker er en genial julegave 

  1. Passer til alt: Sort matcher alt! Her er der garanti mod akavede farvesammenstød og print, der går af mode. Farven er sikker – uanset om modtageren er 17 eller 70. 
  2. Vasketøjs-hack: Når alle sokker er sorte, mangler de aldrig en makker. Det gør vasketøjstjansen væsentligt lettere. 
  3. Ingen pletter: Hvilket snavs? Sorte sokker holder på hemmelighederne – også hvis man bruger dem en dag eller tre mere, end man burde. 
  4. Ingen stillingtagen: Sokkernes indehaver behøver ikke tænke, mens han tager tøj på. De kan bruges til hverdag, fest og træning.  
  5. Win-win: Hvis du køber de sorte sokker gennem Folkekirkens Nødhjælp, støtter du mennesker i krige og katastrofer. Det er gaven, der bliver ved med at give – på flere kontinenter. 

Kilde: Charlotte Sandgren, stylist og modeekspert 


FAKTA FRA UNDERSØGELSEN

51 % af de danske mænd svarer ja til, at de tidligere har fået sorte sokker i gave 

20 % af de danske kvinder svarer ja til, at de tidligere har fået sorte sokker i gave 

Samlet set har 35 % af danskerne prøvet at få sokker i gave  

Ud af dem, der har prøvet at få sorte sokker i gave, svarer 67 %, at det var en god gave 

Midtjyderne er danmarksmestre i sokkegaver – 39 % af indbyggerne i Region Midtjylland svarer, at de har prøvet at få sorte sokker i gave 

Kilde: Epinion for Folkekirkens Nødhjælp, november 2025, 2.072 deltagere 

Nøgleord

Kontakter

Billeder

I Folkekirkens Nødhjælps webshop kan du nu købe sorte sokker med ekstra mening - overskuddet går nemlig til organisationens arbejde for at hjælpe mennesker i krige og katastrofer.
I Folkekirkens Nødhjælps webshop kan du nu købe sorte sokker med ekstra mening - overskuddet går nemlig til organisationens arbejde for at hjælpe mennesker i krige og katastrofer.
Foto: Folkekirkens Nødhjælp
Download
I Folkekirkens Nødhjælps webshop kan du nu købe sorte sokker med ekstra mening - overskuddet går nemlig til organisationens arbejde for at hjælpe mennesker i krige og katastrofer.
I Folkekirkens Nødhjælps webshop kan du nu købe sorte sokker med ekstra mening - overskuddet går nemlig til organisationens arbejde for at hjælpe mennesker i krige og katastrofer.
Foto: Folkekirkens Nødhjælp
Download
Verdens kedeligste gave får en del mere mening i år, hvis du køber den gennem Folkekirkens Nødhjælps webshop.
Verdens kedeligste gave får en del mere mening i år, hvis du køber den gennem Folkekirkens Nødhjælps webshop.
Foto: Folkekirkens Nødhjælp
Download

Links

Om Folkekirkens Nødhjælp

Folkekirkens Nødhjælp er til stede, hvor nøden er størst. Vi er hjælper mennesker i verdens brændpunkter. Vi giver akut nødhjælp, når katastrofen rammer, og vi arbejder for at sikre langsigtet og bæredygtig udvikling i 19 lande verden over.

Følg pressemeddelelser fra Folkekirkens Nødhjælp

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Folkekirkens Nødhjælp

Vi står foran en af de største nødhjælpsoperationer i nyere tid10.10.2025 15:52:22 CEST | Pressemeddelelse

Med våbenhvilen som første skridt i fredsplanen mellem Israel og Gaza forbereder Folkekirkens Nødhjælp sig på at bidrage til en af de største nødhjælpsoperationer i nyere tid. “I første omgang handler det om at få adgang til Gaza med mad, vand, hygiejne-artikler og give de hundredtusindvis af palæstinensere tag over hovedet. Behovene er enorme efter næsten to års krig,” siger Jonas Nøddekær, generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp. “Vi håber, at det internationale samfund får adgang så hurtigt som muligt, men der går nok et par dage, før vi ser vi grænseovergangene åbne for nødhjælp. Og vi forventer, at alle overgangene bliver åbnet op både fra Egypten og Israel, så der kan tilflyde nødhjælp til befolkningen både i den nordlige og sydlige del af Gaza.” “Hvis ordlyden i fredsplanen holder stik, så vil mængderne af hjælp som et minimum være i overensstemmelse med den hjælp, der blev lukket ind i forbindelse med våbenhvileaftalen fra den 19. januar i år. Det ser vi frem til, men det er sl

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye