Uglefjer og vindmøllevinger – utraditionelt nordjysk samarbejde bag ny verdensmålsudstilling.

Fantasifulde skyggedyr, et organisk interaktivt ønsketræ og gigant-store vindmøllevinger bliver nogle af ingredienserne i Aalborg Zoos nye udstilling, ”Verdensrummet”, hvor sanser, kreativitet og publikumsinddragelse er i centrum.
- Vi vil gerne gøre de komplicerede sammenhænge enkle og tilgængelige. Derfor lader vi sanserne styre oplevelsen i en meget ekspressiv og anderledes udstilling om FN’s Verdensmål. I otte rum med forskellige farvetemaer inviterer vi publikum til at træde indenfor i de enkelte mål og opleve dem sanseligt og kropsligt, forklarer Søren Sørensen, der er formidlingsansvarlig i Aalborg Zoo.
Verdensmål bliver til hverdagsmål
For Aalborg Zoos vedkommende blev det første skridt mod større bæredygtighed taget allerede i 1999, hvor den zoologiske have som den første i verden blev miljøcertificeret. Siden da har bæredygtighed og et stadig stærkere fokus på naturbevaring lokalt og globalt været omdrejningspunkt for havens aktiviteter.
Naturbevaring og formidling herom er således Aalborg Zoos vigtigste og fornemste opgave - også når det gælder FNs Verdensmål, og det er baggrunden for at lave ”Verdensrummet”.
- I udstillingen introducerer vi publikum til udvalgte globale mål og indsatsen for at give en bæredygtig verden videre til kommende generationer. Ambitionen er at gøre Verdensmål til Hverdagsmål og give vores gæster inspiration til, hvordan man i sin hverdag kan bidrage til at bevare natur og dyreliv, for små tiltag gør også en forskel, siger Søren Sørensen.
Vindmøller og vilde dyr
I Aalborg Zoo har man valgt at fokusere sin indsats i forhold til syv af de 17 Verdensmål. Helt oplagt arbejder man med målene om Livet på land og Livet i havet, men også Bæredygtig energi og Partnerskaber for handling er blandt de udvalgte mål.
- Vi er os meget bevidst, at vejen til mere bæredygtighed går gennem samarbejde, også nogle gange gennem nogle utraditionelle makkerskaber, og det er Verdensrummet et eksempel på, siger Søren Sørensen.
Umiddelbart tænker man da heller ikke, at vindmølleproduktion og eksotiske dyr har meget med hinanden at gøre, men alligevel har Aalborg Zoo fundet sammen med verdens næststørste vindmølleproducent, Siemens Gamesa for at skabe ”Verdensrummet”. Og det unikke nordjyske samarbejde giver faktisk rigtig god mening.
- For Siemens Gamesa er bæredygtighed og verdensmålene en helt selvfølgelig del af virksomhedens dna, så vi kunne ikke tænke os et bedre makkerskab til at formidle viden om bæredygtig energi. Og der er også en lille, sjov forbindelse mellem vindmølleverdenen og dyreverdenen - studier af uglefjer har nemlig bidraget til at reducere støj fra vindmøller, fortæller Søren Sørensen.
Udover Siemens Gamesa har også Sydbank og Knud Højgaards Fond støttet udstillingen.
Hvis man vil vide mere om Verdensmål, bæredygtighed og sammenhængen mellem uglefjer og vindmøllevinger kan man blive meget klogere fra lørdag den 18. marts kl. 11, hvor der er officiel åbning af ”Verdensrummet”.
Nøgleord
Kontakter
Helle JustesenKommunikationsansvarlig
Tlf:+45 9631 2934hej@aalborgzoo.dkBilleder
Information om Aalborg Zoo
I Aalborg Zoo er der aldrig to dage der er ens. Vores grønne oase midt i Aalborg er åben året rundt og byder uanset årstid på vildt fascinerende oplevelser.
Følg pressemeddelelser fra Aalborg Zoo
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Aalborg Zoo
Møllevinge landet i Aalborg Zoo15.3.2023 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
En tonstung vindmølleinstallation står nu som en opsigtsvækkende portal henover havens ikoniske Bjørnemand og gør opmærksom på "Verdensrummet" - en helt ny udstilling, der åbner 18. marts.
Rekordmange besøgende i Aalborg Zoo i 20223.3.2023 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Nyt dyreanlæg og en række nye aktiviteter året rundt har givet haven det hidtil største besøgstal.
Aalborg Zoo tænder LYS I MØRKET27.1.2023 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
I februar oplyses haven i alle solens strålende farver for at fejre livet og lysets tilbagevenden.
Peter Mygind har hovedrolle i Aalborg Zoos nye julekalender8.11.2022 00:00:00 CET | Pressemeddelelse
Julefreden har temmelig svært ved at indfinde sig hos en stresset Peter Mygind, men heldigvis lander han på magisk vis mellem dyrene i Aalborg Zoo, og sammen med dyrepasser Katrine hjælper de til at Peter kommer i den helt rigtige julestemning.
Besøgsrekord til ny Halloween-fejring i Aalborg Zoo.25.10.2022 00:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Gæsterne strømmede til den uhyggeligt hyggelige Halloween i Aalborg Zoo i efterårsferien og gav årets mest besøgte dage.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum