Udviklingsministeren besøger danske virksomheder på AidEx
Danmark var den næststørste leverandør af tjenester og varer til FN-systemet i 2020. For ikke færre end 7 milliarder kroner.
”Vi står i en situation, hvor der er flere mennesker, som er i humanitære kriser og fordrevne, end nogensinde før. Og vi kan kun hjælpe disse mennesker, hvis vi indgår i stærke partnerskaber – også med erhvervslivet.”, siger Flemming Møller Mortensen.
AidEx er en årligt tilbagevendende konference for det internationale humanitære samfund og den private sektor. I år forventes omkring 2.500-3.000 deltagere fra hele verden og over 300 virksomheder vil deltage.
Den danske pavillon har 17 virksomheder med, og er dermed en af de største stande på messen og åbnes af udviklingsministeren.
”Vores udviklingssamarbejde bygger på stærke partnerskaber med en lang række aktører. Det gælder også danske virksomheder. De står virkelig stærkt når det f.eks. handler om at skaffe flere mennesker adgang til rent vand. Og adgang til rent vand har betydning for at forebygge konflikter og i sidste ende er det med til forhindre fordrivelse. Derfor er det med stor glæde, jeg besøger AidEx og jeg ser frem til at se, hvad virksomhederne har at byde på”, siger Flemming Møller Mortensen.
Baggrund:
Den danske pavillon på AidEx er arrangeret i tæt samarbejde mellem Dansk Industri (DI) og ambassaden i Bruxelles og finansieret med tilskud fra Udenrigsministeriets fremstødspulje.
For yderligere oplysninger, kontakt presserådgiver Thorleif Ravnbak, 25749150
Information om Udenrigsministeriet
Følg pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
EU-formandskabet lukker foreløbig aftale om opgørelse af drivhusgasemissioner fra transporttjenester6.11.2025 12:26:09 CET | Nyhed
Det danske formandskab leverer resultater. Onsdag aften lykkedes det formandskabet at lukke en foreløbig aftale med Europa-Parlamentet om forslaget om opgørelse af drivhusgasemissioner fra transporttjenester.
Det danske EU-formandskab lander aftale om yderligere EU-investeringer i forsvar6.11.2025 12:22:09 CET | Nyhed
Det danske EU-formandskab, Europa-Parlamentet og Europa-Kommissionen har landet en aftale om, at yderligere midler i det nuværende EU-budget skal anvendes på forsvar. I praksis betyder det, at en række eksisterende EU-programmer er blevet tilpasset, så de over de kommende to år i større grad kan anvendes til at finansiere forsvarsrelaterede projekter og således understøtte Europas oprustning.
Kommissionens årlige udvidelsesrapport viser positive fremskridt blandt en række kandidatlande5.11.2025 16:06:47 CET | Pressemeddelelse
Kommissionen har tirsdag den 4. november fremlagt sin årlige udvidelsesrapport.
Møde i Det Udenrigspolitiske Nævn4.11.2025 12:33:28 CET | Pressemeddelelse
Det Udenrigspolitiske Nævn holder møde onsdag den 5. november 2025 kl. 14.00.
Danmark giver 100 mio. kr. til klimatilpasning i udsatte storbyer i Afrika og Asien3.11.2025 10:30:00 CET | Pressemeddelelse
Byerne er en del af C40-samarbejdet, hvor borgmestrene har forpligtet sig til at mindske udslippet af drivhusgasser samt gøre byerne mere modstandsdygtige over for klimaforandringer.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
