Udenrigsministeren rejser til Helsinki for at deltage i Nordisk Råds session
27.10.2026 14:44:37 CET | Udenrigsministeriet | Pressemeddelelse
Lars Løkke Rasmussen deltager den 27.-28. oktober i Nordisk Råds 78. session i Helsinki, hvor nordisk sikkerhed, herunder Ukraine og Arktis, bl.a. er på dagsordenen.
Udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen sætter kursen mod Finland for at deltage i Nordisk Råds årlige session, der i år har overordnet nordisk sikkerhed som hovedtema.
Onsdag afgiver udenrigsministeren et indlæg under den udenrigspolitiske debat i Finlands Rigsdag, hvor han fremlægger sit syn på udenrigs- og sikkerhedspolitikken. Også de øvrige nordiske kollegaer, herunder fra Grønland, Færøerne og Åland afgiver indlæg.
I forlængelse af debatten er Danmark vært for et udenrigsministermøde om Arktis og den bredere sikkerhedspolitiske kontekst, hvor også Grønland og Færøerne deltager.
”Rusland fortsætter sin brutale krig mod Ukraine, som samtidig er en direkte trussel mod europæisk og nordisk sikkerhed. Norden står urokkeligt sammen om støtten til Ukraine, og vi vil fortsætte med at sende et utvetydigt signal om opbakning til Ukraine og øge presset på Rusland. Samtidig skal vi tale åbent om Arktis, hvor sikkerhedssituationen kræver tæt nordisk sammenhold,” siger Lars Løkke Rasmussen.
Nordisk Råd består af Danmark, Finland, Island, Norge og Sverige samt Færøerne, Grønland og Åland.
Nordisk Råds hovedformål er at fremme politisk, økonomisk og kulturelt samarbejde mellem de nordiske lande og deres parlamenter.
For pressehenvendelser, kontakt pressevagten@um.dk
Følg pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Danmark og USA indgår aftale om styrket maritimt samarbejde22.10.2026 15:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen har i dag underskrevet en samarbejdsaftale, som styrker det maritime samarbejde mellem Danmark og USA. Aftalen skal bane vej for, at danske kompetencer og løsninger kan komme i spil, når USA i de kommende år skal genopbygge sin maritime industri.
Møde i Det Udenrigspolitiske Nævn20.10.2026 10:13:33 CEST | Pressemeddelelse
Det Udenrigspolitiske Nævn holder møde tirsdag den 20. oktober kl. 15.45.
Dansk udviklingsbistand skaber resultater - for partnerlandene og for Danmark8.10.2026 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Ny redegørelse gør status for dansk udviklingssamarbejde i 2025 – et år, hvor den globale udviklingsbistand oplevede det største fald nogensinde på 23 procent. Danmark har valgt en anden kurs og fastholder FN-målsætningen om at bruge 0,7 procent af BNI på udviklingsbistand.
Møde i Det Udenrigspolitiske Nævn7.10.2026 09:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Det Udenrigspolitiske Nævn holder møde onsdag den 7. oktober kl. 15.00.
Møde i Det Udenrigspolitiske Nævn7.10.2026 09:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Det Udenrigspolitiske Nævn holder møde onsdag den 7. oktober kl. 14.00.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum