Udviklingsminister Rasmus Prehn ansætter særlig rådgiver
Rasmus Prehn fortæller, at han meget bevidst har givet sig god tid til at finde sin rådgiver, og at han har brugt sit netværk aktivt til at gøre sig skarpere på, hvilken profil, han skulle gå på jagt efter. En profil, der ikke bare minder om ham selv, men tværtimod supplerer ham bedst tænkeligt.
Rasmus Prehn siger i forbindelse med ansættelsen af sin særlige rådgiver:
”Jeg er super glad for, at Casper Steen Pedersen har sagt ja til at være med på holdet. Casper har masser af konkret rådgivererfaring bl.a. for Odenses borgmester og arbejdet med den meget klare velfærdsdagsorden. Han evner at udfordre mig og spille mig bedre. Det får jeg brug for, hvis jeg skal lykkes med min store ambition om at skabe større folkelig opbakning til og begejstring omkring udviklings- og solidaritetspolitikken. Jeg håber inderligt, vi formår at gribe det engagement, der allerede findes i udviklingspolitikken og kombinere det med den energi og det samfundssind, som særligt vores unge viser omkring klimaet og verdensmålene. Derfor bliver vores ledestjerner også engagement, aktivisme og inddragelse. Vi skal med andre ord søge så meget dialog som muligt – og slå lyttelapperne ud.”
Casper Steen Pedersen siger i forbindelse med tiltrædelsen:
”Rasmus Prehn har allerede markeret en ambitiøs og meget klar værdipolitisk retning med sit solidaritetsprojekt. Jeg føler mig privilegeret og er svært begejstret over at skulle hjælpe med at omsætte Rasmus Prehns engagement og ambitioner til gavn for klimaet og dem, der har det allersværest i verden. Og så er jeg ikke et øjeblik i tvivl om, at hvis nogen evner igen at gøre området folkeligt og skabe bred opbakning og engagement, så er det Rasmus.”
Casper Steen Pedersen kommer fra en stilling som kontorchef på borgmesterkontoret i Odense, hvor han for anden gang har fungeret som rådgiver for Odenses borgmester. Derudover har han tidligere blandt andet arbejdet som presserådgiver i Udenrigsministeriet, som kommunikationschef i Socialforvaltningen i København og som fungerende pressechef i Skatteministeriet. Han er cand.mag. i dansk og film/medievidenskab fra Københavns Universitet.
Casper Steen Pedersen tiltræder stillingen den 4. september 2019 og kan fremover fanges på tlf. 20258964.
Kontakter
Kasper Thams OlsenPresserådgiver
Tlf:+4561979031kasols@um.dkInformation om Udenrigsministeriet
Følg pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Formandskabskonference sætter fokus på demokratiets og retsstatens tilstand i Europa3.12.2025 11:28:18 CET | Pressemeddelelse
Torsdag den 4. december og fredag den 5. december er det danske EU-formandskab vært for en konference om demokrati og retsstatsprincippet
Udenrigsministeren rejser til Bruxelles og deltager i NATO-møde3.12.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Krigen i Ukraine og Ruslands aggressive fremfærd er på dagsordenen, når NATO’s udenrigsministre samles.
Udenrigsministeren besøger Israel og Palæstina30.11.2025 08:38:05 CET | Pressemeddelelse
Søndag er udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen i Israel og Palæstina. Her skal han mødes med Israels udenrigsminister og Palæstinas premierminister
Udenrigsministeren besøger Syrien29.11.2025 12:12:24 CET | Pressemeddelelse
Udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen besøger i dag den syriske hovedstad Damaskus. Her mødes han blandt andet med udenrigsminister Asaad al-Shaibani
Styrker forsvarsindustrien: Danmark aftaler EU-pakke om at fjerne unødige barriere28.11.2025 08:36:48 CET | Nyhed
Det danske EU-formandskab har siddet for bordenden for forhandlinger af en forenklingspakke på forsvarsområdet, som har til formål at fjerne en række bureaukratiske og unødvendige lovgivningsmæssige barrierer. Pakken skal sikre en hastig europæisk oprustning og styrke forsvarsindustrien og skal nu forhandles med Europa-Parlamentet.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
