Udstillingen Gennem ild og vand besøger Haderslev

Fra den 8. november og 12 dage frem er der ekstra fokus på Forsvaret i Haderslev Kommune. Det er projektet Udsendt af Danmark, der kommer til Haderslev med deres udstilling om at være udsendt. Mandag den 8. november klokken 18.30 åbner borgmester H. P. Geil udstillingen ved et arrangement, hvor der også er foredrag med tidligere udsendte.
”Jeg glæder mig til at se udstillingen og til, at borgerne i Haderslev Kommune får mulighed for at se den. Vi har omkring 800 veteraner i Haderslev Kommune, som på et tidspunkt i deres liv har været udsendt af Danmark, og den her udstilling er en hyldest til dem og deres indsats”, siger H. P. Geil.
Udstillingen går tilbage til Danmarks internationale indsats siden 1948, hvor det danske forsvar har spillet en vigtig rolle i det fredsbevarende arbejde. Samtidig med udstillingen har Haderslev Kommunes veterankoordinator arrangeret en række sidearrangementer.
”Vi er en forsvarskommune, som er hjemsted for rigtig mange af Forsvarets arbejdspladser, derfor prioriterer vi indsatsen for veteraner og deres pårørende højt. Derfor glæder det mig, at det er lykkedes vores veterankoordinator at stable en række andre arrangementer på banen, der kan understøtte udstillingen”, siger H. P. Geil.
Udover foredraget fra fire veteraner ved åbningen af udstillingen, har veterankoordinator Mogens Østergaard også arrangeret rundvisninger ved både Beredskabsstyrelsen og Slesvigske Fodregiment, ligesom Hjemmeværnet og Telegrafregimentets historiske samling og FN Museet kommer med supplerende bidrag til udstillingen i Gåskærgade.
Alle interesserede er velkomne til at besøge udstillingen, som er gratis. Udskolingerne i Haderslev Kommune har fået en direkte invitation til at komme og se den.
For information om de forskellige arrangementer kan man følge Veterankoordinator Haderslev Kommune på Facebook. Program og åbningstider findes også i vedhæftede fil.
Kontakter
H.P. GeilBorgmester
Tlf:21 69 64 71hapg@haderslev.dkMogens ØstergaardVeterankoordinatorHaderslev Kommune
Tlf:29 16 25 68dimog@haderslev.dkBilleder
Vedhæftede filer
Information om Haderslev Kommune
Følg pressemeddelelser fra Haderslev Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Haderslev Kommune
Tilbagegang i DI-måling – Haderslev sætter retning for det videre arbejde4.9.2025 06:18:36 CEST | Pressemeddelelse
Kommunen tager erhvervsundersøgelsen alvorligt og vil styrke indsatsen i tæt samarbejde med erhvervslivet
Eske Kath skaber nyt gavlmaleri i Haderslev22.8.2025 11:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Kunstneren Eske Kath står bag nyt værk i Haderslev. Indvielse sker under kulturdage.
6100 Minutter: Kultur med kuldegys, klang og keramik19.8.2025 14:37:24 CEST | Pressemeddelelse
Fire døgn med over 100 gratis arrangementer venter, når kulturfestivalen 6100 minutter går i gang. Festivalen er skabt af lokale kulturinstitutioner, frivillige og Kulturhuset Bispen.
Borgerne i Haderslev og Starup får igen direkte indflydelse på lokale projekter14.8.2025 10:56:54 CEST | Pressemeddelelse
Haderslev Kommune åbner for en ny runde borgerbudgettering, hvor idéer fra lokalsamfundet kan blive til virkelighed gennem fælles engagement og afstemning.
Haderslev Kommune køber hotel i Gram til nedrivning25.6.2025 10:58:50 CEST | Pressemeddelelse
Kommunalbestyrelsen i Haderslev Kommune besluttede på deres møde tirsdag at købe Hotel Gram. Bygningen er registreret som bevaringsværdig, men har vist sig at være i så dårlig stand, at den er egnet til nedrivning.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum