Udstilling om FN’s verdensmål i X-rummet på Næstved Bibliotek

Udstillingen består af 25 foto- og informationsplancher, hvor målene, deres fremdrift og relevans i dansk og global sammenhæng anskueliggøres. Sammen med udstillingen er udarbejdet arbejdsark til skolernes mellemste og højeste klassetrin for at inspirere til at tage emnet op i kommunens skoler.
Baggrunden for udstillingen
For få år siden troede vi, at det var omkring år 2100, at vi alle ville mærke konsekvenser af f.eks. klimaforandringer. Nu ved vi, at det sker allerede nu, og at vi indenfor den næste 10 år kommer til at mærke betydelige ændringer. Dette gør verdensmålene, herunder klimamålet, vigtigere end nogensinde.
Verdensmålene udstikker en fælles indsats for jordens befolkninger, som er nødvendig for at sikre klodens fælles miljø og klima, bekæmpe fattigdom og social nød og reducere ulighed og undgå væbnede konflikter.
FN’s verdensmål er resultatet af den mest omfattende proces i FN’s historie. Mere end 8 millioner mennesker fra hele kloden har deltaget direkte i formuleringen af målene. Fra Danmark har ca. 5000 personer været involveret.
Udstillingen giver mulighed for at stifte bekendtskab med verdensmålene og vigtige spørgsmål i forbindelse med dem. Spørgsmål som har betydning for din og min - og især vores børns fremtidige hverdag.
I forbindelse med udstillingen er der mulighed for at høre to oplæg fra Globale Seniorer på Næstved Bibliotek. Den 7. september vil Bjørn Førde fortælle om FN’s verdensmål. Hvad man kan gøre for at komme dem i møde – og at der egentlig ikke er så stor forskel på Næstved og Botswana.
28. september vil Leif Sønderberg fortælle hvordan du kan leve dit liv godt og bæredygtigt.
Hvem er Globale Seniorer?
Globale Seniorer er et netværk for alle med erfaringer fra internationalt samarbejde. Alle der har lyst og kræfter til at fortsætte et internationalt engagement på den anden side af en aktiv indsats på arbejdsmarked eller i en interesseorganisation. Men Globale Seniorer er også for alle andre, der savner en platform for et brændende internationalt engagement.
Kontakter
Jesper ChristensenBibliotekar
Tlf:5588 4158jechr@naestved.dkIda EriksenBibliotekar
Tlf:5588 4013ideri@naestved.dkBilleder
Information om Næstved Bibliotek og Borgerservice
- består af Næstved Bibliotek, Fensmark Bibliotek, Fuglebjerg Bibliotek, Glumsø Bibliotek og Korskilde Bibliotek. Sammen driver vi et moderne biblioteks- og borgerservicetilbud for alle borgere i Næstved Kommune med det erklærede formål, at borgerne opnår indsigt og udsyn til at navigere i eget liv.
Følg pressemeddelelser fra Næstved Bibliotek og Borgerservice
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Næstved Bibliotek og Borgerservice
Den litterære cocktail18.12.2025 10:16:58 CET | Pressemeddelelse
Torsdag den 8. januar kl. 19.00-21.00 inviterer Næstved Bibliotek i samarbejde med Høgh’s Cocktailbar til et sanseligt og stemningsfuldt arrangement med fokus på Den store Gatsby af F. Scott Fitzgerald.
Glumsø Bibliotek fejrer 45 års jubilæum15.12.2025 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
Læg vejen forbi Glumsø Bibliotek torsdag d. 8. januar kl. 15:00 – 17:00, hvor der viftes med flaget i anledning af 45-års jubilæet for bibliotekets åbning.
Højtlæsning og krea-værksted på biblioteket: Ramadan1.12.2025 14:37:30 CET | Pressemeddelelse
I samarbejde med Dansk Tyrkisk Kulturforenings forældreråd inviterer Næstved Bibliotek lørdag d. 13. december kl. 11-14 til en hyggestund, hvor børnefamilier kan lave flotte klippe-klisterdekorationer til Ramadan og få læst en historie højt af én af bibliotekets børnekulturformidlere.
Den litterære cocktail – Dickens og Austers jul27.11.2025 11:22:18 CET | Pressemeddelelse
Torsdag den 11. december kl. 19:00-21:00 inviterer Høghs Cocktailbar og Næstved Bibliotek til et sanseligt og stemningsfuldt arrangement, der kombinerer cocktails og litteratur.
Tag med på litterær gåtur om nisser og andre sagnvæsner27.11.2025 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
Mandag d. 15. december kl. 15:30-17:00 inviterer Næstved Bibliotek på litterær vandring i Næstveds gader. Tag med en stemningsfuld og sanselig gåtur, mens mørket falder på og hør historier om nisser, trolde og andre sangvæsner.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

