Udligning: Ishøj ønsker en særordning

Ishøj står til at miste 54 millioner kroner om året i tilskud fra landsudligningen, som regeringen vil reformere. Udligningsordningen fordeler penge mellem rige og fattige kommuner. Forhandlingerne om udligningsreformen skulle være afsluttet før påske, men er fortsat i gang. Det er uvist, hvornår parterne opnår et resultat.
Torsdag den 5. april havde Ishøjs borgmester sammen med sin viceborgmester og kommunaldirektør fået såkaldt foretræde for Folketingets Social-, Indenrigs- og Børneudvalg, som udligningsordningen hører under.
Alvorlige økonomiske konsekvenser
Det er blot et af flere skridt, som Ishøj Kommune har taget i de seneste måneder for at gøre opmærksom på de alvorlige konsekvenser, som udligningsforslaget vil have for Ishøj, hvis det bliver stemt igennem, som det ser ud nu.
”På de to områder, hvor vi har mest brug for hjælp, står vi til at miste mest i tilskud. Det er i forhold til indvandrere med ikke-vestlig baggrund, som vi jo har flest af, og så i forhold til beskæftigelse, hvor vi har landets højeste arbejdsløshed. Konsekvensen vil enten være massive besparelser eller en skattestigning på op til to procent, og det kan vi ikke leve med,” siger borgmester Ole Bjørstorp, som synes, at udvalget virkede til at være lydhøre overfor Ishøjs argumenter.
”Udvalgsmedlemmerne stillede spørgsmål og skrev noter undervejs, så vi følte os bestemt hørt. Men de kunne selvfølgelig ikke love noget, da forhandlingerne stadig er i gang. Vi blev sendt hjem med det svar, at de ville kigge på vores problemer, og så bad de os om at præcisere vores ønske om en særordning for Ishøj,” fortæller Ishøjs borgmester.
Ønsker et særtilskud
Kommunen ønsker en særordning, hvor Ishøj i en overgangsperiode bliver kompenseret via et særtilskud for det, den måtte miste i udligningen. I øvrigt en løsning, som embedsmændene i regeringens finansieringsudvalg også har foreslået, da Ishøj bliver hårdest ramt af alle kommuner ligegyldigt, hvordan de regner på tallene i udligningen.
Ishøjs borgmester fremførte overfor udvalget også ønsket om, at staten frigiver nogle af de mange arealreservationer, så kommunen kan få plads til flere boliger og virksomheder og dermed få flere skatteindtægter. Derudover fortalte Ishøjs borgmester, at kommunen ønsker at få større ansvar for beskæftigelsesindsatsen, som i dag varetages af Vallensbæk Kommune på grund af et forpligtende samarbejde.
Ishøjs borgmester Ole Bjørstorp forventer, at kommunen får et svar på de økonomiske konsekvenser af udligningen senest i slutningen af juni, hvor kommunen skal i gang med arbejdet med næste års budget. Det er planen, at den nye udligningsordning skal træde i kraft fra 1. januar 2019.
Om den kommunale udligningsordning
- Den kommunale udligning er det system, som fordeler penge mellem kommunerne ud fra befolkningens sammensætning og skattegrundlag.
- Den kommunale udligning skal udligne forskelle i udgiftsbehov og beskatningsgrundlag mellem kommunerne. Det skal sikre et mere ensartet forhold mellem skatteniveau og serviceniveau.
- Ishøj modtager i dag 252 millioner kroner om året fra den såkaldte landsudligning, som regeringen lige nu forhandler om.
Kontakter
Ole BjørstorpBorgmester i Ishøj Kommune
Tlf:51 20 35 11obj@ishoj.dkBilleder
Information om Ishøj Kommune
Følg pressemeddelelser fra Ishøj Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Ishøj Kommune
Ishøjs nye smukke børneteaterhus indvies til september30.6.2025 13:47:15 CEST | Pressemeddelelse
Med en stor donation fra A.P. Møller Fonden er en teaterdrøm blevet til virkelighed for Ishøj Teater. Den gamle teaterbygning fra 1972 var nedslidt. I stedet er der nu opført en arkitektonisk perle, som giver helt nye muligheder for kunstnerisk udfoldelse
Ny buslinje forbinder Ishøj og Hedehusene18.6.2025 16:14:47 CEST | Pressemeddelelse
Ishøj Kommune og Høje-Taastrup Kommune styrker nu den kollektive trafik med en ny buslinje, der skal betjene landsbyerne i de to kommuner
Ishøj Kommune sikrer oplevelser i gamle bygninger ved Thorsbro Vandværk16.6.2025 13:52:57 CEST | Pressemeddelelse
Vi vil bringe liv i de smukke fredede bygninger og skabe et nyt centrum for oplevelser i det vestlige Ishøj for borgere og besøgende, lyder det fra Ishøjs borgmester Merete Amdisen efter nyheden om, at Ishøj Kommune har købt en del af det tidligere Thorsbro Vandværk af HOFOR
Vibeholmskolen med i landsdækkende forsøg med gratis skolemad28.5.2025 15:39:34 CEST | Pressemeddelelse
Sammen med 191 skoler over hele landet er Vibeholmskolen i Ishøj Kommune blevet udtrukket til at være med i et landsdækkende forsøg med skolemad, hvor skolens udskolingselever bliver tilbudt gratis frokost
Kom med: Åbent hus på Ishøj Kulturskole9.5.2025 10:23:58 CEST | Pressemeddelelse
Kom til åbent hus på Ishøj Kulturskole, hvor du kan møde lærerne og høre, hvordan det fx lyder, når du blæser i en tværfløjte, hvordan du kreerer et musikdyr ud af pap, eller hvordan føles det at være en del af et dansehold
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum