Udledning af spildevand og beskyttelse af drikkevand har befolkningens interesse

Samfundet har høje forventninger til beskyttelse af miljø og grundvand. Det viser den interesse, der er for de konferencer, DANVA afvikler de kommende måneder. Arrangementerne afvikles under hensyntagen til de særlige foranstaltninger som følge af COVID-19.
15. september inviteres til konference på Axelborg i København under temaet ”Samfundets forventninger til udledning af regn- og spildevand.” Konferencen om udledning af regn- og spildevand, hvor man både kan deltage fysisk og købe sig adgang til at medvirke virtuelt, skal skabe overblik over problemstillingen med udledning. Hvad er udfordringerne med de forskellige typer udledninger: Regnbetingede udløb, overløb fra kloaksystemer, by-pass på renseanlæg, planlagte udledninger m.fl.
Langt den største påvirkning af vandkvaliteten i søer, åer og kystnære områder kommer fra landbruget, der bidrager med over ca. 60 pct. af belastningen. Ca. 30 pct. skyldes baggrunds-påvirkning, der enten kommer med havstrømme fra andre lande eller falder som forsuret regn. Under 10 pct. i gennemsnit af den påvirkning, der er til vandmiljøet, stammer fra byernes udledning af spildevand gennem renseanlæg.
”Vi vil konferencen blandt andet drøfte, hvordan vi kan finde fælles løsninger for udledning af regn- og spildevand, der kan leve op til samfundet forventninger. Det er klart, at hvis ikke de økonomiske rammer for vandselskaberne og de miljømæssige krav, der stilles til dem, gør det muligt at leve op til et moderne samfunds forventninger, så skaber det en ubalance,” siger direktør i DANVA, Carl-Emil Larsen.
I et internationalt perspektiv ligger Danmark allerede i front, når det gælder om at håndtere overløb. Indsatsen er direkte årsag til, at vores badevandskvalitet år efter år er helt i top i forhold til andre lande i Europa, og at vi kan bade i byernes indre havne.
”En øget indsats mod overløb er kun mulig, hvis politikerne sikrer, at vandselskaberne kan etablere løsningerne uden, at vandselskabernes økonomi udhules. Højere krav skal kunne føre til nye investeringer, som skal betales af danskerne i form af en højere vandpris,” siger direktør i DANVA, Carl-Emil Larsen.
Miljøminister Lea Wermelin holder indlæg på konferencen 15. september, og indlægsholdere herudover vil være politikere, eksperter og interessenter. Der er stor søgning til konferencen, hvor også flere medier har meldt deres deltagelse.
18., 25. og 26. november afvikles den største nationale samling om vand, Dansk Vandkonference, som foregår i Aarhus. Dansk Vandkonference bliver i år påvirket af corona-situationen. I stedet for én stor konference over to dage afholdes den som tre selvstændige dagskonferencer med fokus på hhv. grundvand/drikkevand, spildevand og afløb/klima.
Læs mere om konferencerne og tilmeldingen til dem på https://www.danva.dk/
Nøgleord
Kontakter
Karsten BjørnoKommunikationschef
Tlf:+45 20 14 35 42kbj@danva.dkBilleder
Links
Information om Danva
Følg pressemeddelelser fra Danva
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danva
Nye regler skal sikre vandløsninger til danskerne og miljøet12.12.2025 13:30:00 CET | Pressemeddelelse
Håndtering af voldsommere regnmængder, beskyttelse af grundvandet og rensning af spildevand. Vandselskabernes opgaver står i kø, og behovet for investeringer stiger hastigt. Vandreguleringsudvalget anbefaler en ny økonomisk regulering, som giver vandselskaberne bedre mulighed for de store investeringer.
Kvælstofkvoter kan sikre de bedste og billigste løsninger for vandmiljøet9.12.2025 12:00:00 CET | Pressemeddelelse
DANVA bakker op om Det Miljøøkonomiske Råds anbefalinger til kvælstofkvoter for landbrug, industri og spildevandsselskaber. Vandsektoren ønsker nemlig at sikre de mest effektive, samfundsøkonomiske løsninger til gavn for dyr, miljø og danskere. DANVA er også enig i ianbefalingerne om PFAS-forurening. Men vandsektorens brancheorganisatione understreger samtidig, at vandselskaber skal være en del af indsatsen mod stormflod.
Randers-projekt vinder DANVAs Klimapris 20252.12.2025 15:05:13 CET | Pressemeddelelse
Tre stærke projekter var i spil – Storkeengen i Randers løb med hæderen. Projektet viser, hvordan langsigtet planlægning og samarbejde skaber værdi for både by og borgere.
Eksperter samles om løsninger på Danmarks udfordringer med vand1.12.2025 13:30:00 CET | Pressemeddelelse
De næste to dage diskuterer rekordmanage vandeksperter løsninger på Danmarks mest presserende klima- og miljøudfordringer, der giver problemer med drikkevand, vandmiljø og oversvømmelser.
95 pct af alle vælgere vil have deres drikkevand beskyttet6.11.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Stort set hele Danmarks befolkning ønsker at få drikkevandet beskyttet nu, viser en ny analyse fra DANVA forud for kommunalvalget. Den viser også, at danskerne stadig har høj tillid til drikkevandet, at de er bekymrede for tilstanden i vandmiljøet samt de skader fra vand, som klimaforandringer bringer med sig.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

