Udenrigsministeriet og Sundhedsstyrelsen om ferieplanlægning
Ingen myndigheder kan med sikkerhed sige, hvordan ny coronasmitte udvikler sig over de kommende uger og måneder. Det gælder i Danmark og for resten af verden. Situationen i dag er med sikkerhed ikke den samme, når påsken står for døren eller når vi kommer til sommerferien.
Hvis man tager de nødvendige forholdsregler før og under rejsen, så er der generelt en lav risiko for ny coronasmitte ved udlandsrejse, men man bør altid være ekstra opmærksom i lande og områder med udbrud af ny corona. Og man bør altid følge de råd til rejsende, som er på Sundhedsstyrelsens hjemmeside.
Der er en række lande og områder hvor der i øjeblikket ses pågående spredning af smitte med ny coronavirus. Udenrigsministeriets rejsevejledninger for ca. 80 lande opdateres løbende, så de afspejler den seneste udvikling både i smittebilledet, og hvis der indføres rejserestriktioner i et land eller region som følge af ny coronaudbrud.
Sundhedsstyrelsens direktør, Søren Brostrøm udtaler:
”Når man skal planlægge sin rejse anbefaler vi altid at læse Udenrigsministeriets rejsevejledninger som opdateres løbende. Sørg for en rejseforsikring, som dækker hjemtransport ved sygdom eller ulykke, så du mindsker risiko for smitte på lokale klinikker og sygehuse. Både før og under rejsen anbefaler vi også, at man følger med i de lokale sundhedsmyndigheders anbefalinger og undersøger forholdene i sundhedsvæsenet i det land, du skal rejse til. Under rejse anbefaler vi generelle forholdsregler som håndvask, håndsprit, god fødevarehygiejne, undgå kontakt til syge mv.”
Udenrigsministeriets direktør for Organisation og Borgerservice, Erik Brøgger Rasmussen udtaler:
“Danskerne er et rejselystent folk. Det skal vi blive ved med at være, også når det bliver påske og sommer i år. Men det er altid vigtigt at følge med i forholdene det sted du gerne vil rejse til. Det gør du bedst ved at holde øje med Udenrigsministeriets rejsevejledninger og ved at tilmelde dig Danskerlisten via vores app Rejseklar. Og rejs aldrig uden en rejseforsikring.”
Man beslutter altid selv, om man vil rejse. Men corona bør ikke i sig selv få nogen til at stoppe deres ferieplanlægning. Følg Udenrigsministeriets og Sundhedsstyrelsens råd og vejledninger. Og download app’en Rejseklar og tilmeld dig Danskerlisten.
Information om Udenrigsministeriet
Følg pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Uformelt ministermøde i Lviv viste stor opbakning til Ukraines vej til EU-medlemskab11.12.2025 18:54:31 CET | Pressemeddelelse
Europaminister Marie Bjerre har afholdt et succesfuldt uformelt ministermøde sammen med Ukraine i Lviv den 11. december. Hovedfokus for mødet var, hvordan Ukraine kommer tættere på EU.
Europaministeren rejser til Ukraine for at holde møde om Ukraines vej til EU-medlemskab10.12.2025 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
Mødet finder sted i den ukrainske by Lviv fra den 10.-11. december.
Dansk eksport i oktober 20259.12.2025 13:11:15 CET | Pressemeddelelse
I oktober 2025 faldt Danmarks samlede eksport 2,6 pct. i forhold til september. Årsstigningstakten, dvs. de seneste 12 måneder i forhold til 12 måneder forud, var 5,1 pct.
Møde i Det Udenrigspolitiske Nævn5.12.2025 12:07:13 CET | Pressemeddelelse
Det Udenrigspolitiske Nævn holder møde mandag den 8. december 2025 kl. 15.15.
Udenrigsministeriet åbner nye ambassader5.12.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
For at kunne tage bedst muligt vare på Danmarks interesser i en omskiftelig og usikker tid, vil Udenrigsministeriet foretage en række organisationsmæssige justeringer. Det indebærer blandt andet åbning af nye ambassader.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
