Udenrigsministeren på nordisk rundrejse med fokus på styrket sikkerhedspolitisk samarbejde
Danmark har et nært forhold til vores nordiske naboer. I denne uge gennemfører udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen en første rundrejse i Norden for blandt andet at diskutere, hvordan man kan styrke det nordiske sikkerhedspolitiske samarbejde.
Mandag rejser udenrigsministeren til Stockholm, hvor han vil mødes med sin svenske udenrigsministerkollega, Tobias Billström. Fredag besøger Lars Løkke Rasmussen Helsinki, hvor Finlands udenrigsminister Pekka Haavisto vil tage imod den danske udenrigsminister.
Danmarks bilaterale forhold til Sverige og Finland vil være på dagsordenen på møderne, ligesom ministrene vil drøfte Sverige og Finlands NATO-ansøgninger og mulighederne for et øget samarbejde om sikkerhed i Norden og Østersøregionen.
Udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen udtaler:
”Med krig i Europa og spændinger i hele Østersøregionen, bliver vi nødt til at stå endnu tættere sammen i Norden. Vi skal skyde nye vitaminer ind i det nordiske samarbejde om sikkerhedspolitik. Danmarks afskaffelse af forsvarsforbeholdet og kommende svensk og finsk medlemskab af NATO giver en unik mulighed for nyt nordisk momentum. Det ser jeg meget frem til at tale med mine kollegaer fra Sverige og Finland om i denne uge. Vi nordiske lande må i fællesskab tage et større ansvar på os.”
For yderligere kontakt: Ledende presserådgiver for udenrigsministeren Victor Boysen // 20 18 95 93 // vicboy@um.dk
Nøgleord
Information om Udenrigsministeriet
Følg pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Invitation til at indsende interessetilkendegivelse – Børnenes U-landskalender 202715.1.2026 10:28:47 CET | Pressemeddelelse
*** Invitation til indsendelse af interessetilkendegivelse udsendes hermed på ny idet en teknisk fejl har betydet, at det fulde materiale ikke var udgivet i første udsendelse. Der er ikke ændret i det oprindelige materiale – blot tilføjet minimumskrav, vurderingskriterier og baggrund om krav til organisationen samt en forlængelse af fristen for indsendelse af interessetilkendegivelse. ***
Danmark indkalder den iranske chargé d’affaires til samtale i Udenrigsministeriet13.1.2026 14:19:05 CET | Pressemeddelelse
Irans øverste diplomatiske repræsentant i Danmark har i dag været til samtale i Udenrigsministeriet oven på talrige overgreb mod civilbefolkningen.
Møde i Det Udenrigspolitiske Nævn13.1.2026 08:30:00 CET | Pressemeddelelse
Det Udenrigspolitiske Nævn holder møde tirsdag den 13. januar 2026 kl. 10.15.
Dansk eksport i november 20259.1.2026 15:30:18 CET | Pressemeddelelse
I november 2025 steg Danmarks samlede eksport 0,7 pct. i forhold til oktober. Årsstigningstakten, dvs. de seneste 12 måneder i forhold til 12 måneder forud, var 4,9 pct.
Joint statement by the Nordic Foreign Ministers on Greenland6.1.2026 18:31:17 CET | Pressemeddelelse
Joint statement by the Foreign Ministers of Denmark, Finland, Iceland, Norway and Sweden on 6 January 2026.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
