Udenrigsministeren fejrer Europadag i Berlin
”For Danmark starter Europa i Berlin, så jeg kan ikke forestille mig et bedre sted at fejre Europadag. I dag markerer vi vores fælles europæiske værdier og drøfter, hvordan vi kan opbygge et stærkere Europa. For at sikre stærke danske aftryk på den udvikling er der behov for et tæt samarbejde med vores tyske naboer. Det samarbejde styrker vi i dag,” siger udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen.
Europadagen markeres med et debatarrangement med Europa- og klimaminister Anna Lührmann. Arrangementet afholdes på Humboldt Universitet, hvor de to ministre skal debattere, hvilke udfordringer EU står overfor, og hvordan de kan løses.
En af udfordringerne er, hvordan Europa sikrer sin energi- og forsyningssikkerhed i en verden, der er fundamentalt forandret af Ruslands ulovlige invasion af Ukraine.
Energi- og forsyningssikkerhed er også et hovedtema, når Lars Løkke Rasmussen sammen med den tyske udenrigsminister Annalena Baerbock er medvært for Baltic Offshore Wind Forum i regi af det tyske formandskab for Østersørådet.
Her vil regeringsrepræsentanter, civilsamfundsaktører og virksomheder drøfte, hvordan der bedst muligt kan skabes mere energi fra havvind i Østersøregionen.
Med mere havvind kan Europa hurtigere gøre sig uafhængig – ikke mindst fra Rusland. Det gavner både klimaet og europæisk sikkerhed.
Også til mødet med vicekansler og økonomi- og energiminister Robert Habeck vil den danske udenrigsminister drøfte EU’s rolle i verden. Herunder energisikkerhed, handelspolitik og konkurrenceevne for EU.
For yderligere information kontakt presserådgiver Kristoffer Jonsson på krijoo@um.dk eller +45 3043 6749
Information om Udenrigsministeriet
Følg pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Statement by the Nordic and Caribbean Community (CARICOM) Foreign Ministers13.10.2025 11:50:04 CEST | Nyhed
Statement by the Nordic and Caribbean Community (CARICOM) Foreign Ministers on tackling climate change and implementing the Paris Agreement commitments.
Joint statement: Shadow Fleet Task Force11.10.2025 02:06:09 CEST | Nyhed
On October 8, 2025, Canada and Denmark convened a meeting of the Shadow Fleet Task Force.
Møde i Det Udenrigspolitiske Nævn10.10.2025 10:41:04 CEST | Pressemeddelelse
Det Udenrigspolitiske Nævn holder møde fredag den 10. oktober 2025 kl. 13.30
Danmark giver 375 millioner kroner til bekæmpelse af aids, tuberkulose og malaria10.10.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Danmark støtter succesfuld fonds bekæmpelse af en række af verdens mest udbredte og smitsomme sygdomme.
Dansk eksport i august 20259.10.2025 12:33:06 CEST | Pressemeddelelse
I august 2025 faldt Danmarks samlede eksport 5,3 pct. i forhold til juli. Årsstigningstakten, dvs. de seneste 12 måneder i forhold til 12 måneder forud, var 7,2 pct.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum