Udenrigsministeren åbner for ekstraordinær støtte til dansk eksport: Kan man ikke rejse, skal der fart på eksporten digitalt
12.6.2020 09:32:02 CEST | Udenrigsministeriet | Pressemeddelelse
Ét af initiativerne betyder, at danske virksomheder kan modtage op til 75 procent i tilskud til erhvervsfremstød resten af året. Netop dette initiativ gælder nu, på pilotbasis, også for digitale tidsbegrænsede erhvervsfremstød. For at sikre danske virksomheder et forspring, lanceres en ekstraordinær ansøgningsrunde med frist den 25. juni.
”Genopretning af dansk eksport de kommende år er en af mine hovedprioriteter som udenrigsminister. COVID-19 har tvunget danske virksomheder til at udvise ekstrem omstillingsparathed. Virksomhedsejere, ansatte og kunder har skullet lære at omgås på nye måder og med en skærm i stedet for direkte kontakt. Fra Udenrigsministeriet følger vi trop for at skubbe til omstillingen og tænke i nye løsninger,” siger udenrigsminister Jeppe Kofod.
25. maj blev der fra de danske myndigheder desuden lanceret nye retningslinjer, for at erhvervsdrivende på en sundhedsforsvarlig måde vil kunne gennemføre nødvendige erhvervsrejser. Det er dog fortsat usikkert, hvornår man igen kan rejse helt frit, og derfor bliver der fortsat tænkt i alternative løsninger for at danske virksomheder kan udnytte eksportpotentialet verden rundt.
”Med støtten til digitale erhvervsfremstød, håber jeg, at vi, i samarbejde med erhvervsorganisationer og virksomheder, kan vise de gode og ofte bæredygtige danske produkter og løsninger frem til potentielle udenlandske kunder og investorer. Det skal sætte skub i eksporten. Og så snart vi kan rejse igen, er vi også klar med støtte til at virksomhederne kommer afsted igen,” siger Jeppe Kofod.
Læs mere på www.eksporthjælp.nu.
For ydereligere presse, kontakt Udenrigsministeriets pressevagt: +45 61 97 92 47
Kontakter
Sissel Christine SøePresserådgiver
Tlf:+45 5183 7414sisbos@um.dkInformation om Udenrigsministeriet
Følg pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Danmark genåbner ambassade i Syrien30.1.2026 11:30:00 CET | Pressemeddelelse
Den danske ambassade i Syrien vil blive genåbnet i 2026. Det har udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen i dag meddelt Udenrigspolitisk Nævn.
Udenrigsministeren ledsager kongeparret på statsbesøg til Estland og Litauen26.1.2026 12:00:00 CET | Pressemeddelelse
Programmet i Baltikum vil for udenrigsministerens vedkommende både have et ceremonielt og et politisk spor.
Udenrigsministeriet etablerer to nye fora for inddragelse af danske aktører i udviklingssamarbejdet23.1.2026 12:00:00 CET | Pressemeddelelse
Udenrigsministeriet opretter to nye fora – Partnerskab for Global Udvikling og Eksternt Fagligt Panel. Formålet er at sikre en stærkere og bredere forankring af udviklingspolitikken blandt danske aktører. De to fora skal særligt bidrage til at sætte retning, udmønte og forankre udviklingssamarbejdet.
Møde i Det Udenrigspolitiske Nævn22.1.2026 12:40:49 CET | Pressemeddelelse
Det Udenrigspolitiske Nævn holder møde fredag den 23. januar kl. 8.00.
Møde i Det Udenrigspolitiske Nævn21.1.2026 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
Det Udenrigspolitiske Nævn holder møde onsdag den 21. januar 2026 kl. 14.00.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
