Udenrigsminister Jeppe Kofod vært for møde på Bornholm: Danmark og Polen skal samarbejde om energi og sikkerhed i Østersøen
Omdrejningspunktet for det to-dages program vil være samarbejdet om sikkerheds- og energipolitik i regionen.
- Det er klart, at Ruslands ulovlige og brutale angreb på Ukraine - og den generelt mere aggressive russiske adfærd – har øget spændingsniveauet i Østersøregionen. Vi har som allierede en fælles forpligtelse til at bidrage til fred og stabilitet. Derfor er det vigtigt for mig at kunne tage nogle grundige drøftelser med min polske kollega om vores samarbejde om energi og sikkerhed i Østersøen, udtaler udenrigsminister Jeppe Kofod forud for turen.
Under besøget skal de to udenrigsministre blandt andet møde soldaterne på Almegårds Kaserne og se F16 afvisningsberedskabet ved Bornholms Lufthavn. Turen går også til Rønne Havn, som bliver central for udbygningen af vindenergi i Østersøen, efter at Danmark, Tyskland, Polen, Sverige, Finland, Estland, Letland og Litauen den 30. august blev enige om at syvdoble mængden af strøm fra havvind i Østersøen.
- Det bliver stadigt tydeligere, at vores fælles sikkerhed ikke udelukkende handler om det rent militære. Energiforsyningen er et centralt element for vores fælles sikkerhed. Derfor spiller Bornholm en vigtig rolle med den netop indgåede Marienborgerklæring om en betydelig udbygning af havvindenergi i Østersøen. Det potentiale glæder jeg mig til at tale videre om på havnen i Rønne, siger Jeppe Kofod.
Der vil være et kort fælles doorstep tirsdag mellem de to udenrigsministre for presse klokken 13.30 ved Hotel Griffen i Rønne. For yderligere information om besøget og for tilmelding til doorstep, kontakt ledende presserådgiver for udenrigsministeren, Sissel Christine Søe: 51 83 74 14 eller pressevagten@um.dk.
Information om Udenrigsministeriet
Følg pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Danmark leverer innovativ finansiering til tilpasning i Afrika12.11.2025 16:00:00 CET | Pressemeddelelse
Dronningen holder tale ved lanceringen af ”Adaptation Finance Window for Africa” på COP30.
Styrket samarbejde mellem Danmark og Armenien11.11.2025 15:05:59 CET | Pressemeddelelse
I forbindelse med den armenske udenrigsministers besøg i Danmark d. 11.-12. november underskrives ny samarbejdsaftale med fokus på bl.a. grøn omstilling
Møde i Det Udenrigspolitiske Nævn11.11.2025 10:31:53 CET | Pressemeddelelse
Det Udenrigspolitiske Nævn holder møde tirsdag den 11. november 2025 kl. 15.00.
Dansk eksport i september 202510.11.2025 14:28:14 CET | Pressemeddelelse
I september 2025 steg Danmarks samlede eksport 3,4 pct. i forhold til august. Årsstigningstakten, dvs. de seneste 12 måneder i forhold til 12 måneder forud, var 6,5 pct.
Stor kvantekonference på dansk jord sætter fokus på, hvordan teknologi og forskning kan bane vejen for et stærkere Europa10.11.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Mandag den 10. november-onsdag den 12. november er Danmark vært for en stor kvantekonference.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
