Udendørs legeredskaber under lup
Børn må ikke kunne få hoved, fingre, hår eller tøj i klemme, når de klatrer i et legetårn eller tumler i legehuset i haven. De må heller ikke kunne støde mod stolper eller jorden, når de gynger eller risikere at blive kvalt i gyngens reb.
Forældre, der vælger at købe et legetårn, legehus eller gyngestativ til haven, skal kunne stole på, at legeredskaberne er sikre at brug for deres børn. Derfor er der i 2020 på tværs af EU gennemført kontroller af legeudstyr til udendørs brug. Der er i alt kontrolleret 61 produkter til udendørs, privat brug – seks legetårne, 15 legehuse og 40 gynger. De er blevet testet efter den europæiske standard EN 71-8, der dækker aktivitetslegetøj til privat brug, og der blev fundet problemer ved tre legetårne, seks legehuse og 17 gynger.
Otte produkter tjekket i Danmark
Sikkerhedsstyrelsen har undersøgt i alt otte produkter, der er blevet solgt i Danmark. Det har resulteret i, at tre gynger er trukket tilbage fra forhandlerne, fordi der kunne være risiko for, at børn får hoved eller hals i klemme. Desuden er samlevejledningen til et legetårn ændret, så tårnet nu lever op til sikkerhedskravene.
- Børn kan komme alvorligt til skade med legeredskaberne i haven, hvis de ikke er konstrueret sikkert. Ved at deltage i et fælles EU-projekt får vi et langt bedre overblik over, hvad der er på markedet og hvilke problemer, der kan være med produkterne. end vi ville have mulighed for, hvis vi fra Sikkerhedsstyrelsen skulle udføre kontrollen alene, siger kontorchef Stine Pedersen fra Sikkerhedsstyrelsen.
Hun understreger, at selv om der har været rigtigt mange legeredskaber med i undersøgelsen, er det fortsat kun stikprøver af, hvad der er på markedet.
- Grundlæggende er det en fabrikants eget ansvar at få CE-mærket sine produkter og derigennem slå fast, at produkterne lever op til de krav, der stilles. Men som myndigheder skal vi ind imellem følge op for at sikre, at reglerne bliver fulgt, siger Stine Pedersen.
Fejl på hvert andet legetårn
I den samlede undersøgelse på tværs af EU-landene var der sikkerhedsmæssige problemer med tre ud af de seks legetårne, der blev testet. Der var åbninger, hvor børn kunne få hoved og nakke i klemme og åbninger med risiko for at få fingre i klemme. Det vurderes som de største risici, at børn kan komme i klemme og risikere at blive kvalt eller brække fingre, når de leger.
Ud over disse fejl var et af legetårnene ustabilt og kunne vælte, og på et af tårnene var der fremskudte dele, som børn kunne støde ind i og komme til skade.
Legehuse fanger tøj og hår
Blandt 15 testede legehuse var der seks med fejl, der kunne udgøre en risiko for legende børn. I tre legehuse var der sprækker og indhak, hvor børn kunne få tøj eller hår i klemme, og i to legehuse var stole og skamler, der fulgte med, ikke tilstrækkeligt stabile. Derudover var der et legehus, der manglede nogle dele, så huset ikke kunne samles korrekt.
Mange gynger med fejl
Blandt de 40 testede gynger var der 17, der fejlede ved test. På seks gynger var der åbninger, hvor børn kunne få hoved og nakke i klemme, og der var fire gynger med risiko for klemte fingre. Derudover var der tre gynger med tynde reb og dermed kvælningsfare, og der var mangler i brugsvejledninger om installationshøjde eller afstandskrav ved ti produkter. I to tilfælde kunne rebene løsne sig fra gyngerne, og et gyngestativ havde skarpe kanter, mens et andet ikke var tilstrækkeligt stabilt.
Landene håndterer egne produkter
Hvert enkelt land tager sig af sagsbehandlingen for de produkter, de har fået testet, men ud fra ensartede regler i EU’s markedsovervågningsforordning og EU’s legetøjsdirektiv. Afhængigt af, hvor alvorligt problemet med et produkt er, kan det enten være at afhjælpe fejlen, trække produktet tilbage fra forhandlerne eller tilbagekalde produktet fra de forbrugere, der har købt produktet. Desuden skal de øvrige EU-lande orienteres, hvis et produkt er solgt i flere lande.
Følg reglerne, når du bygger selv
Myndighederne undersøger kun legeredskaber, der er i handelen. Men man bør følge de samme sikkerhedskrav, hvis man selv bygger et legehus, et gyngestativ eller et legetårn.
- Det drejer sig om børnenes sikkerhed, når de leger med redskaberne. Derfor bør man også sørge for, at børn ikke kan komme til skade, når man bygger sine legeredskaber selv, siger Stine Pedersen.
FAKTA
Dette skal du se efter, når du køber eller bygger legetårne og legehuse
- Der må ikke være åbninger, hvor et barn kan få hoved eller nakke i klemme. Det vil generelt være åbninger på mellem 13 og 23 centimeter i diameter. Kravet gælder for åbninger mere end 60 centimeter over jorden.
- Der må ikke være åbninger, hvor et barn kan få fingre i klemme, det vil sige mindst 10 millimeter dybe åbninger, der på det smalleste sted er mellem 7 og 10 millimeter.
- Der må ikke være sprækker eller fremspring, hvor et barns hår eller tøj kan hænge fast.
Information om Sikkerhedsstyrelsen
Sikkerhedsstyrelsens pressetelefon: 22 38 44 51
Følg pressemeddelelser fra Sikkerhedsstyrelsen
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Sikkerhedsstyrelsen
Kampagne skal gøre det normalt at vise ID ved køb af alkohol, nikotin eller tobak7.7.2025 11:06:57 CEST | Pressemeddelelse
Sikkerhedsstyrelsen lancerer nu kampagnen ’Gør det let – Vis ID, når du handler’. Formålet er at sætte fokus på alderskontrol for unge. Med opbakning fra detailbranchen og andre interessenter er målet at styrke forståelsen for, at det er helt naturligt at skulle vise ID, når man handler alkohol, nikotin eller tobak.
Sikkerhedsstyrelsen går undercover på sociale medier for at stoppe ulovligt salg af lattergas30.6.2025 12:46:32 CEST | Pressemeddelelse
Fra i morgen får Sikkerhedsstyrelsen nye muligheder for at føre kontrol med salg af lattergas. Reglerne skal bremse brugen af lattergas som rusmiddel og forhindre ulovligt salg.
Produkter og tjenester skal være tilgængelige for flest mulige25.6.2025 09:25:36 CEST | Pressemeddelelse
Fremover bliver det lettere for forbrugere at anvende en række produkter og tjenester i hverdagen, også hvis man har en midlertidig eller permanent funktionsnedsættelse. Fra 28. juni 2025 er det et krav at leve op til EU's tilgængelighedsdirektiv og den danske tilgængelighedslov, og dermed kommer der nye krav til fx webshops, computere, betalingsterminaler og streamingtjenester. På nogle områder træder kravene i kraft straks, mens kravene skal anvendes på andre områder, efterhånden som der fx kommer nye udgaver af produkter i handelen.
Styrelser advarer: Ulovlige varer fra ferien eller nettet kan få alvorlige konsekvenser19.6.2025 09:24:45 CEST | Pressemeddelelse
Indførsel og bestilling af ulovlige nikotinprodukter kan føre til bøde, advarer Toldstyrelsen og Sikkerhedsstyrelsen op til sommerferien.
Hver fjerde butik på Bornholm solgte alkohol eller tobak til mindreårige på Folkemødets første dag13.6.2025 09:12:12 CEST | Pressemeddelelse
Flere butikker overholdt ikke reglerne om salg af alkohol, tobak eller nikotin torsdag under Folkemødet på Bornholm – Sikkerhedsstyrelsen har ført kontrol med unge kontrolkøbere.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum