Blæsevejr og regn kan øge faren ved fyrværkeri nytårsaften
Sikkerhedsstyrelsen advarer: Hold ekstra afstand og pas på i det ustadige vejr
Nytåret står for døren, og mange gør klar til at skyde 2026 ind med fyrværkeri. Men årets nytårsaften ser ud til at blive både blæsende og våd. Det stiller større krav til sikkerheden.
Sikkerhedsstyrelsen opfordrer derfor alle til at være ekstra forsigtige, når raketter og batterier sendes til vejrs i det ustabile vejr.
Vinden og regnen kan få fyrværkeri til at opføre sig uforudsigeligt. Det øger risikoen for både skader og brande. Nytårsaften skal være en fest – ikke en aften, der ender på skadestuen, siger Nicoline Zederkof Jensen, kontorchef i Sikkerhedsstyrelsen.
Op til dobbelt så stor sikkerhedsafstand
For at øge sikkerheden anbefaler Sikkerhedsstyrelsen, at afstanden til bygninger og beplantning, der kan antændes, skal være dobbelt så stor, når det blæser. Det betyder, at der skal være mindst 20 meter til åbninger i bygninger, og man skal holde sig mindst 400 meter fra bygninger med stråtag og brændbart materiale.
I regnvejr anbefales det, at man tager ét stykke fyrværkeri ud ad gangen og lader resten opbevares tørt. På den måde står det ikke udenfor og bliver gennemblødt af regnen, inden man skal tænde det.
Med de vejrforhold, vi har, er der risiko for, at fyrværkeriet bliver vådt. Det kan føre til ustabile eksplosioner, hvilket øger risikoen for ulykker betydeligt. Kraftig vind kan sende meget fyrværkeri på afveje, og derfor er det ekstra vigtigt, at man overholder sikkerhedsafstandene. Det gælder både for antændere og tilskuere, siger Nicoline Zederkof Jensen.
For yderligere information om sikkerhedsafstande og sikker fyrværkeripraksis, besøg www.sik.dk/fyrværkeri
FAKTABOKS: DE FEM FYRVÆRKERIRÅD
- Brug altid beskyttelsesbriller
- Brug kun godkendt og aldrig hjemmelavet eller ulovligt fyrværkeri
- Hold aldrig tændt fyrværkeri i hånden
- Hold sikkerhedsafstanden, og læn dig ikke ind over fyrværkeriet
- Gå aldrig tilbage til en fuser.
Følg pressemeddelelser fra Sikkerhedsstyrelsen
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Sikkerhedsstyrelsen
Ny undersøgelse: Alt for mange danskere glemmer beskyttelsesbrillerne nytårsaften.30.12.2025 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
En ny undersøgelse, som Sikkerhedsstyrelsen har fået foretaget, viser at hele 44% af danskerne har affyret fyrværkeri uden beskyttelsesbriller.
Husk at finde sikkerheden frem sammen med fyrværkeriet30.12.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Fra 31. december må privatpersoner skyde nytåret ind – undgå at blive en del af statistikken og husk de fem fyrværkeriråd.
Hver tredje dansker ejer ikke dette vigtige udstyr til nytårsaften29.12.2025 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
En ny undersøgelse, som Sikkerhedsstyrelsen har fået foretaget viser, at 33% af danskerne ikke ejer et par beskyttelsesbriller.
Ny kampagne skal minde danskerne om at beskytte hørelsen mod nytårsbrag17.12.2025 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
Sikkerhedsstyrelsen sætter i år fokus på risikoen for høreskader i forbindelse med fyrværkeri. Kraftige brag kan nemlig give varige skader på hørelsen.
Fra i dag kan du købe fyrværkeri – men du skal vente med at tænde lunten15.12.2025 09:02:00 CET | Pressemeddelelse
Selvom du har mulighed for at købe raketter, batterier og andet krudt, skal du være opmærksom på, at det først må fyres af den 31. december.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum