Uddannelsesanalyse: Region Sjælland har flest faglærte
9.3.2023 09:40:55 CET | Region Sjælland | Pressemeddelelse
Region Sjælland er den region, hvor den største andel af borgerne er faglærte. Men regionens unge halser efter resten af landet, når det handler om at få taget en ungdomsuddannelse.
Smede, tømrere, sosu’er og andre faglærte er vigtige medarbejdere i både private og offentlige virksomheder.
I Region Sjælland er mere end hver tredje borger i den arbejdsdygtige alder er faglært. Dermed er det den region med den største andel faglærte. Det viser Region Sjællands Uddannelsesanalyse 2023.
Også når det handler om, hvor mange af de unge, som vælger at blive faglært efter grundskolen, ligger regionen godt til i forhold til de andre regioner.
- Meldingen fra landets virksomheder er meget klar. Der er behov for flere faglærte til at løse opgaverne, også når det handler om grøn omstilling. Derfor er jeg også rigtig glad for, at vi i Region Sjælland kan prale af, at vi har den største andel af borgere, der er faglærte. Alle faggrupper er vigtige, men lige netop faglærte er der et særligt stort behov for, siger Christian Wedell-Neergard, der er formand for udvalget for regional udvikling, uddannelse, kollektiv trafik og internationalt samarbejde.
For mange unge har ikke gennemført ungdomsuddannelse
Til gengæld er der stadig er en stor del af de unge i Region Sjælland, som endnu ikke har taget en ungdomsuddannelse. Region Sjælland halser, ligesom det har været tilfældet de seneste år, efter de andre regioner.
- Uddannelse er en af vejene til at få en god indkomst og et godt liv. Selv om mange af de unge heldigvis er gode til at finde et arbejde og forsørge sig selv som ufaglærte, risikerer de at blive efterladt på perronen, mens jævnaldrende fra både Sjælland og resten af landet stikker af, siger Felex Pedersen, der er næstformand for udvalget for regional udvikling, uddannelse, kollektiv trafik og internationalt samarbejde.
Formandskabet er samtidig bekymrede over, at der er store forskelle fra kommune til kommune internt i regionen.
- Opgaven er større i nogle dele af regionen, og derfor har vi politisk valgt at støtte en række uddannelsesprojekter målrettet de unge, som bakser allermest med at få en ungdomsuddannelse, så vi kan sikre flest mulige en god fremtid. Det er en vigtig opgave, som vi vil blive ved med at prioritere, siger Christian Wedell-Neergaard.
Tilflyttere bidrager
Når Region Sjælland på de unges uddannelsesniveau er langt bagud i forhold til de andre regioner, hænger det blandt andet sammen med, at mange unge flytter ud af regionen for at tage en videregående uddannelse i en af de andre regioner - der modsat Region Sjælland alle har en større universitetsby. I aldersgruppen 15-24 afgiver regionen samlet mere end 4000 indbyggere til andre regioner.
Men der er også flere 30-39-årige tilflyttere til regionen. Da mange af tilflytterne er enten faglærte eller har en mellemlang eller lang videregående uddannelse, er de nye indbyggere i regionen med til at få det samlede uddannelsesniveau et nøk op.
- Vi er en dejlig region, hvor der er gode muligheder for både at bo, leve og arbejde. Det har mange fået øjnene op for. En del af forklaringen er, at mange af dem, der flyttede ud for at tage en videregående uddannelse, heldigvis vender tilbage til vores region til gavn for lokalsamfundene og for regionens virksomheder, siger Felex Pedersen.
FAKTA
Andelen af 25-årige, der har gennemført en ungdomsuddannelse
Region Sjælland – 72%
Region Syddanmark – 79%
Region Nordjylland – 82%
Region Midtjylland – 85%
Region Hovedstaden – 87%
Andelen af 25-årige, der har gennemført en ungdomsuddannelse fordelt på
Region Sjællands kommuner
Flest: Roskilde Kommune, 80%
Færrest: Lolland Kommune, 53%
Kontakter
Christian Wedell-NeergaardFormand, Udvalget for regional udvikling, uddannelse, kollektiv trafik og internationalt samarbejde
Tlf:40 15 22 23Felex PedersenNæstformand, Udvalget for regional udvikling, uddannelse, kollektiv trafik og internationalt samarbejde
Tlf:28 72 36 86Pressevagten
Tlf:57 87 50 52presse@regionsjaelland.dkVedhæftede filer
Følg pressemeddelelser fra Region Sjælland
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Region Sjælland
Genanvendelse i anlægsprojekter kan spare op til 90 procent af råstofferne8.4.2026 16:00:16 CEST | Pressemeddelelse
Resultater fra Region Sjællands udviklingsprojekt ”Spar på råstofferne” viser, at genanvendelse og cirkulære løsninger kan reducere behovet for nye råstoffer markant, samtidig med at økonomi og CO₂-aftryk forbedres. Projektet bekræfter, at en bæredygtig råstofforsyning er praktisk mulig allerede nu.
Millioner skal sikre flere børn og unge hurtigere hjælp i psykiatrien8.4.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Flere børn og unge med psykiske lidelser skal have hurtigere og mere rettidig hjælp i Børne- og Ungdomspsykiatrien. Derfor har Regionsrådet i Region Sjælland netop besluttet, at der i resten af 2026 samlet afsættes 9,7 mio. kr. til en styrket indsats, som skal sikre bedre overholdelse af udrednings- og behandlingsretten
Region Sjælland udvider åbningstiderne i lægevagten i Ringsted7.4.2026 19:29:18 CEST | Pressemeddelelse
Længere åbningstider i lægevagtskonsultationen i Ringsted skal give flere nemmere adgang til lægehjælp lokalt og tæt på eget hjem.
Flere skal behandles i eget hjem7.4.2026 19:28:44 CEST | Pressemeddelelse
Et økonomisk million-rygstød skal give flere patienter mulighed for at blive indlagt hjemme i stedet for på sygehuset – i Region Sjælland og på sigt i hele Region Østdanmark.
Ny forskning giver forklaring på, hvorfor overvægt øger risikoen for kræft25.3.2026 07:17:41 CET | Pressemeddelelse
Forsker og cheflæge fra Holbæk Sygehus har spillet en vigtig rolle i et nyt internationalt studie, der giver forklaring på, hvorfor svær overvægt øger risikoen for kræft.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum