Udbuddet af huse mister pusten og stagnerer primo december

Otte måneder i træk er udbuddet af huse på det danske boligmarked kun gået én vej: Op.
Således er udbuddet af huse steget med mellem tre og syv procent måned for måned siden udgangen af februar i år.
Sådan er det ikke længere.
Boligsidens nye udbudstal viser nemlig, at der primo december er 31.497 huse til salg, hvilket er en stigning på blot 0,8 procent sammenlignet med sidste måneds udbudstal for villaer og rækkehuse.
Dermed synes de seneste måneders nærmest trofaste stigninger nu at stagnere.
I konkrete tal steg udbuddet af huse i gennemsnit med 1.174 for hver måned i løbet af de seneste otte måneder. Nu er det tal reduceret til 243.
”Udbuddet er steget ganske beskedent i løbet af den seneste måned. Det hænger naturligvis sammen med tidens økonomiske udfordringer, som også har ramt boligmarkedet,” siger Birgit Daetz, boligøkonom og kommunikationsdirektør på Boligsiden og fortsætter:
”I første omgang blev boligkøberne ramt, fordi deres lånemuligheder på kort tid blev begrænset betydeligt. Det betød dernæst, at der blev solgt færre boliger. Nu tager boligsælgerne tilsyneladende bestik af situationen og justerer deres forventninger til et boligsalg. Det har vi tidligere set i form af større prisnedslag, men nu ses det altså også på den aftagende stigning i udbuddet, som enten kan skyldes, at færre sætter til salg, eller at flere fjerner deres bolig fra markedet.”
I 54 af landets 98 kommuner er udbuddet af huse enten faldet eller stagneret i løbet af den seneste måned, mens husudbuddet i de resterende kommuner som minimum er steget med en procent.
Her kan du se de lokale udbudstal.
Færre huse til salg end før corona
Ser vi på husudbuddet i et bredere perspektiv, er det nuværende antal huse til salg på et forholdsvis lavt niveau sammenlignet med årene før corona. For eksempel var der ni procent flere huse i udbud primo december 2019.
Omvendt er der fortsat tale om en pæn stigning i det samlede antal huse til salg i forhold til under coronaårene, hvor der nærmest var udsolgt hos landets ejendomsmæglere.
I primo december sidste år var der 32 procent færre huse i udbud sammenlignet med nu, mens der i samme periode 2020 var 16 procent færre huse til salg.
”Under corona faldt udbuddet drastisk mange steder i landet, så de seneste måneders stigninger har været yderst tiltrængt. Dengang var det hovedsageligt boligkøberne, som måtte tilpasse sig markedets omstændigheder for at realisere et boligkøb,” siger Birgit Daetz.
”Nu er tiden en anden. Både boligkøbere og -sælgere må indstille sig på at have mere realistiske forventninger til køb og salg af bolig. Parterne skal i højere grad i dialog og forhandle i processen, end de har gjort i de seneste år, hvilket minder mere om tiden før corona,” fortsætter hun.
Udbuddet af ejerlejligheder er tilsvarende stagneret i primo december med -0,1 procent sammenlignet med sidste måned, mens antallet af sommerhuse til salg er faldet med 1,4 procent i perioden.
Så mange boliger er i udbud:
Boligtype |
Antal boliger i udbud |
Ændringer måned |
Ændringer år |
Villaer/rækkehuse |
31.497 |
0,8% |
31,7% |
Ejerlejligheder |
8.516 |
-0,1% |
45,0% |
Sommerhuse |
4.641 |
-1,4% |
6,2% |
Tabellen viser, hvor mange boliger der er til salg primo december 2022 fordelt på boligtyper samt de procentuelle ændringer sammenholdt med udbudstallene for primo november 2022 samt primo december 2021. Kilde: Boligsiden
Nøgleord
Kontakter
Har du brug for yderligere kommentarer eller tal for de(n) kommune(r), du dækker. Kontakt kommunikationsdirektør Birgit Daetz, bcd@boligsiden.dk. Telefon: 21210284
Billeder
Links
Information om Boligsiden
Hvem er Boligsiden.dk?
På Boligsiden.dk gør vi det nemt for boligkøbere at finde den bolig, de er på jagt efter. Selskabets aktionærer er ejendomsmæglere, ejendomsmæglerkæder og Dansk Ejendomsmæglerforening. Boligsidens Markedsindeks viser aktuelle nøgletal om boligmarkedet, og statistikkerne er baseret på indberetninger fra samtlige af ejendomsmæglernes boligsalg. Boligsiden.dk udgiver løbende artikler om boligmarkedet på www.boligsiden.dk/nyheder og udsender hver måned en række faste pressemeddelelser med udgangspunkt i udviklingen i handelsaktiviteten, salgspriser, salgstid, nedslag og boligudbud.
Følg pressemeddelelser fra Boligsiden
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Boligsiden
Lejligheder i København er blevet en halv mio. kr. dyrere på et halvt år10.7.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Salgsprisen for den gennemsnitlige ejerlejlighed på 90 kvm. i København er steget næsten 500.000 kroner siden januar. De viser de nye juni-tal fra Boligsidens Markedsindeks, som også afslører halvårlig prisfremgang for huse og sommerhuse.
Huskøberne har fået færre valgmuligheder: Her er faldet størst4.7.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Boligsidens nye udbudstal viser, at antallet af huse til salg er blevet færre det seneste år i langt de fleste landsdele. Størst er faldet i hovedstadsområdet og flere andre steder på Sjælland.
Boligsalget stiger igen i maj: Efterspørgslen øges flere steder i landet19.6.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Boligsidens nye handelstal for maj viser stor stigning i salget af alle boligtyper sammenlignet med samme måned sidste år. Ejerlejligheder er fortsat eftertragtede, ligesom salget af huse stiger i stort set hele landet og især i Østjylland, der er fortrop i statistikken.
Nye tal: Boligpriserne fortsætter op, imens nedslag og salgstid går ned12.6.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Nye maj-tal fra Boligsidens Markedsindeks viser igen stigende salgspriser for både huse, lejligheder og sommerhuse. Boligpriserne sætter dermed ny rekord for anden måned i træk, og i takt med den stigende efterspørgsel bliver både nedslag i pris og den gennemsnitlige salgstid mindre.
Flere boliger til salg – nu overhaler sommerhusene ejerlejlighederne5.6.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Boligsidens nye udbudstal for primo juni viser, at der igen er flere sommerhuse til salg end ejerlejligheder. Dermed har de to boligtyper byttet plads i udbudsstatistikken og genindtaget de positioner, som de havde før coronaperioden.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum