TV 2 henter ny Asien-korrespondent hos Københavns Universitet
Sinologen Casper Wichmann skal fra 1. juli dække Kina og resten af Asien for TV 2.

TV 2 vil også fremover have en korrespondent i Asien. Afløseren for Christina Boutrup er fundet i Casper Wichmann, der er sinolog og har fungeret som daglig leder ved tænketanken ThinkChina, som har stået for formidlingen af den seneste Kina-forskning ved Københavns Universitet.
- Kina er en supermagt med store globale og økonomiske ambitioner. Vi ser det både i handelskrigen med USA, men også i Kinas forhold til Rusland og krigen i Ukraine. Derfor glæder vi os over, at Casper Wichmann bliver vores Asien-korrespondent i Kina. Casper Wichmann har en enorm indsigt i kinesiske og asiatiske forhold. Og ikke alene er han fagligt begavet, han er også en stærk formidler, hvilket vil komme vores seere og brugere til gode i forståelsen af Kina og resten af Asien, siger Jakob Vissing, TV 2s udlandschef.
Casper Wichmann overtager posten fra Christina Boutrup, som efter to år i henholdsvis Shanghai og Singapore flytter tilbage til Danmark med sin familie og vender tilbage til livet som selvstændig.
Tilbage til et mere mistroisk Kina
39-årige Casper Wichmann er moderne sinolog med en kandidatgrad i Kinastudier med særligt fokus på kinesisk politik, sociale medier og tech. Han har desuden en HD-uddannelse i International Business fra Copenhagen Business School. Casper Wichmann har tidligere boet i Kina ad flere omgange og taler mandarin, som er det officielle sprog i Kina.

- Det bliver spændende at vende tilbage til et Kina, som de fleste udlændinge har forladt. Xi Jinpings magt som den uovertrufne leder er fuldstændigt cementeret i Kina, der har indtaget en ny position på verdensscenen. Kina er stadig et land med mange modsætninger og et land, der er presset af USA og Europa, og som føler sig misforstået af Vesten, siger Casper Wichmann og fortsætter:
- Derfor er det også et mere mistroisk Kina. Og det bliver en meget spændende opgave at forklare danskerne, hvordan Kina opfatter virkeligheden, hvorfor Kina gør, som det gør, og hvad den enkelte kineser tænker om landets aftryk på verden.
Foruden at have stået for den daglige drift af tænketanken ThinkChina ved Københavns Universitet er Casper Wichmann også medstifter af Synolytica, som formidler Kina og Kina-relaterede emner - blandt andet med den ugentlige podcast 'Kinanørderne'.
Nøgleord
Kontakter
Jacob PanumPR-konsulent
Sport, nyheder og TV 2 NEWS
Billeder
TV 2 Danmark er en medievirksomhed med store digitale ambitioner og en mangeårig stærk position på det danske tv-marked. Vi arbejder hver dag for, at alle danskere via TV 2 Play, tv2.dk og alle vores kanaler kan holde sig opdateret og underholdt eller tage del i den offentlige debat. TV 2 Danmark er ejet af den danske stat, og vi driver public servicevirksomhed på kommercielle vilkår. På tværs af alle vores platforme er vi i kontakt med over 80 procent af danskerne i løbet af en uge. Vi bor på Kvægtorvet i Odense og på Teglholmen i København.
Følg pressemeddelelser fra TV 2 Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra TV 2 Danmark
TV 2 skruer op for aktualiteten og udvider Go'-universet13.10.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
TV 2 udvider 'Go' morgen Danmark' med en ekstra time live i hverdagene, mens det nye kulturprogram 'Insider' bliver en del af Go'-universet og får sendetid lørdag aften på TV 2.
Den prisvindende komedieserie 'De bedste år' vender tilbage i 20269.10.2025 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Magnus Millang har sammen med sin bror, Emil Millang, skrevet den populære komedieserie, som mandag 6. oktober startede optagelserne til anden sæson. 'De bedste år 2' forventes at få premiere på TV 2 Play og TV 2 Echo i 2026.
Valde er klar til sin første vogteropgave i TV 2s nye familiejulekalender6.10.2025 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse
'Valdes Jul - Vintermiraklet' er en fortsættelse af historien om Valde og Tala, og lågekalenderen kan købes fra mandag 6. oktober. Overskuddet går som altid til børnene på Julemærkehjemmene.
Ny TV 2-familiejulekalender er gået i optagelse3.10.2025 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse
'I nissernes tjeneste' får premiere i december 2026
Jørgen Leth medvirker i 'Det sidste ord'2.10.2025 12:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Filminstruktør, cykelkommentator og forfatter Jørgen Leth døde mandag aften. Nu er han med i et interview med Mikael Bertelsen i en udgave af programserien 'Det sidste ord' på TV 2.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum