Tuschtegninger og gribende digte

Den 67-årige Hans Ole Nielsen fra Bostedet Askov Møllehus tegner frit med en markant streg og et modigt farvevalg, hvor han med flere strøg samme sted mætter papiret med tuschpenne. Digte og prosa har i mange år været en vigtig udtryksform for Hans Ole Nielsen, som også er en flittig skribent.
- Den første gang jeg opdagede kunsten, var i ”realen” (skolen). Her havde jeg en formningslærer, der åbnede mine øjne for at udtrykke mig kunstnerisk. Han havde overraskende fortolkninger af kunsten. Dengang vidste jeg ikke, hvordan jeg skulle reagere. Siden har jeg tænkt på det mange gange, fortæller kunstneren Hans Ole Nielsen.
Gennem årene har Hans Ole Nielsen arbejdet med keramik, akvarel, tegning og andet. De sidste år har han koncentreret sig om tuschtegninger, hvor han arbejder med forme og farver.
Kunsten holder de tunge tanker væk
- Når jeg arbejder, holder det de tunge tanker væk. Processen er afslappende og snakken om billederne, skaber kommunikation med andre mennesker. Jeg har mange tanker, og har altid filosoferet over livet: ”hvad er livet i en nøddeskal?”, udtaler kunstneren, som blev psykisk syg og indlagt i 1974. Gennem årene har han haft stor glæde af kunsten og poesien.
Da Hans Ole Nielsen holdt op med at ryge i 2009, fik han en masse tid og energi, og her begyndte han på sine tuschtegninger. Han har skrevet digte de sidste 30 år. Selv siger han, at der har været lange pauser, men det har været en glæde også at udtrykke sig på denne måde. Det har været en form for ”dagbog over mit liv”.
Udstillingen kan ses i bibliotekets åbningstid.
Kontakter
Ida EriksenBibliotekar
Tlf:5588 4013ideri@naestved.dkVibeke SøllingBibliotekar
Tlf:5588 4123visje@naestved.dkBilleder
Information om Næstved Bibliotek og Borgerservice
- består af Næstved Bibliotek, Fensmark Bibliotek, Fuglebjerg Bibliotek, Glumsø Bibliotek og Korskilde Bibliotek. Sammen driver vi et moderne biblioteks- og borgerservicetilbud for alle borgere i Næstved Kommune med det erklærede formål, at borgerne opnår indsigt og udsyn til at navigere i eget liv.
Følg pressemeddelelser fra Næstved Bibliotek og Borgerservice
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Næstved Bibliotek og Borgerservice
Mandlige seniorer holder hjernen frisk16.6.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Næstved Bibliotek starter endnu en række af Hold Hjernen Frisk aktiviteter for mænd i alderen 60+. Forløbet starter tirsdag den 26. august og slutter tirsdag den 28. oktober.
Tilbud til alle forfatterspirer13.6.2025 09:17:34 CEST | Pressemeddelelse
Næstved Bibliotek inviterer til tre dages skriveskole i sommerferien for børn fra 12 til 15 år. Det sker den 16.-18. juli kl. 9.00-12.00. Forløbet afsluttes med en bogreception for alle fredag den 18. juli kl. 15.30-17.00.
Foredrag om kunstig intelligens på Næstved Bibliotek – 'Frederik forklarer AI'9.6.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Onsdag d. 25. juni kl. 19:30-21:00 har du en perfekt mulighed for at få en tankevækkende og spændende indføring i kunstig intelligens, også tit omtalt som AI. Her fortæller journalist Frederik Kulager nemlig om den vilde teknologiske udvikling på godt og ondt i et foredrag på Næstved Bibliotek.
Introduktion til Lone Hørslevs forfatterskab28.5.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Tirsdag den 17. juni kl. 16.00-17.00 byder Næstved Bibliotek indenfor til en introduktion til Lone Hørslevs forfatterskab.
Få hjælp til lyd- og ebogstjenesten eReolen på Glumsø Bibliotek27.5.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Har du lyst til at låne lydbøger eller elektroniske bøger gennem biblioteket? Så kom forbi Glumsø Bibliotek torsdag d. 12. juni kl. 14:00-15:00.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum