TryghedsGruppen vedtager medlemsbonus på 950 mio. kr. i 2023
TryghedsGruppen har siden 2016 udbetalt bonus til sine medlemmer – de danske kunder i Tryg, Alka og Trygs samarbejdspartnere. De kan også i år se frem til at modtage en kontant bonus gennem deres medlemskab af TryghedsGruppen.
På dagens ordinære repræsentantskabsmøde har TryghedsGruppens 70 medlemsvalgte repræsentanter vedtaget at udbetale en bonus til medlemmerne på 6 pct. af deres forsikringspræmier for 2022, hvilket samlet svarer til ca. 950 mio. kr.
”Vi glæder os over at have mulighed for at give medlemmerne bonus igen i år. Hermed kan vi for ottende år i træk udbetale bonus med baggrund i solide økonomiske resultater. Det er meget tilfredsstillende, da det bidrager til at styrke relationen til vores medlemmer,” siger Jens Bigum, formand for TryghedsGruppens repræsentantskab.
Bonussen bliver udbetalt til medlemmerne i løbet af efteråret 2023.
For yderligere information kontakt pressechef, Robert Neimanas på 93 94 02 05 eller rob@tryghedsgruppen.dk
Vedhæftede filer
Information om TryghedsGruppen
TryghedsGruppen er den største aktionær i forsikringsselskabet Tryg og står bag TrygFonden. TryghedsGruppen udbetalte sidste år bonus til sine 1,4 mio. medlemmer på i alt ca. 1,1 mia. kr. og uddelte 626 mio. kr. til almennyttige formål.
Følg pressemeddelelser fra TryghedsGruppen
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra TryghedsGruppen
TryghedsGruppen fik et positivt resultat på 47 mio. kr. i første kvartal 202324.5.2023 08:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Med udgangspunkt i et stærkt kvartalsresultat for Tryg med både et positivt forsik-ringsserviceresultat og investeringsresultat opnåede TryghedsGruppen et positivt resultat på 47 mio. DKK i årets første kvartal. Det er en forbedring i forhold til sidste år, hvor første kvartal gav et negativt resultat på 20 mio. DKK. Ejerskabsandel øges TryghedsGruppen har et mål om at øge ejerandelen af Tryg til over 50 procent. Da Tryg i øjeblikket har et aktietilbagekøbsprogram, hvor TryghedsGruppen ikke deltager i aktietilbagekøbet, øges TryghedsGruppens ejerandel i Tryg løbende. Ved udgangen af kvartalet var ejerandelen steget til 46,8 procent. TrygFonden øger uddelingsniveau TrygFondens uddelinger udgjorde 48 mio. DKK i årets første kvartal. De seneste tre år har rammen for TrygFondens aktiviteter været op til 650 mio. kr. om året. Det vil også være den generelle ramme i 2023. I tillæg hertil har TryghedsGruppens repræsentantskab besluttet at afsætte en supplerende ramme på op til 30 mio. kr. til
Ny formand for TryghedsGruppen16.3.2023 19:26:30 CET | Pressemeddelelse
Jørn Rise Andersen, Claus Wistoft og Jens Otto Størup opnåede alle genvalg til TryghedsGruppens bestyrelse på torsdagens repræsentantskabsmøde, mens Karen Bladt blev valgt ind som nyt medlem. Jørn Rise Andersen er ny bestyrelsesformand.
TryghedsGruppen udbetaler medlemsbonus efter tilfredsstillende ordinært resultat2.3.2023 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
TryghedsGruppen kom ud af 2022 med et samlet negativt resultat på 268 mio. kr. Årets resultat var imidlertid kraftigt påvirket af en negativ regnskabsmæssig effekt på 806 mio. kr. som følge af Trygs tilbagekøbsprogram. Det ordinære resultat landede i et plus på 538 mio. kr. Bestyrelsen indstiller til en medlemsbonus på 6 procent af medlemmernes præmie svarende til 950 mio. kr.
16 midtjyske kandidater kan juble: Nu får de indflydelse på lokale donationer og medlemsbonus14.2.2023 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
TryghedsGruppens medlemmer i Region Midtjylland har valgt 16 kandidater til repræsentantskabet. De får nu bl.a. indflydelse på medlemsbonus og hvilke lokale projekter, TrygFonden skal støtte.
Hver fjerde skal til valg: Tryghed og bonus er på stemmesedlen23.1.2023 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Hvad er vigtigt for, at du føler dig tryg, hvor du bor? Det skal 320.000 borgere i Region Midtjylland tage stilling til, når de kan stemme til TryghedsGruppens valg.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum