Tre rådgiverteams skal udvikle forslag til udviklingen af nyt kvarter i Bagsværd
3.2.2023 11:36:43 CET | Gladsaxe Kommune | Pressemeddelelse

Gladsaxe Byråd vedtog i april 2022 en vision for Det nye kvarter i Bagsværd, der satte retningen for, hvordan området skal udvikles. Nu er vi i gang med næste skridt, hvor der skal udvikles en fysisk helhedsplan for området med afsæt i denne vision. Det sker gennem et parallelopdrag, hvor tre teams i første omgang arbejder med hovedgrebet for løsningen af opgaven.
- Vi har længe været optaget af at skabe et Bagsværd i Social Balance. Det nye kvarter i Bagsværd skal bidrage med nye mødesteder og fællesskaber omkring skole, dagtilbud og idræt og skabe sammenhæng til de omkringliggende kvarterer. Vi drømmer om at skabe et nyt blandet kvarter, hvor mennesker bor, arbejder, går i skole, deltager i aktiviteter – eller går en tur gennem byen, fortæller Maj Green, by- og miljødirektør i Gladsaxe Kommune.
De tre teams, som Gladsaxe Kommune har udvalgt til parallelopdraget, er COBE arkitekter + landskabsarkitekter, EFFEKT med MOE samt MASU Planning med Cornelius Vöge. De skal nu gennemføre et kort, intensivt parallelopdrag, hvorefter Gladsaxe Kommune udvælger det hovedgreb, som sammen med det vindende rådgiverteam, skal videreudvikles frem til en endelig helhedsplan.
Intensiv proces med dialog fra start
De tre teams skal i første omgang udvikle indledende idéer og et samlende fysisk hovedgreb for, hvordan opgaven bedst løses med afsæt i visionen for det nye kvarter.
- Vi har valgt at gennemføre processen som et kort, intensivt parallelopdrag, hvor de tre udvalgte teams løbende er i direkte dialog med den viden der er hos os i kommunen. Det er en kompleks opgave, hvor vi har forsøgt at nytænke formatet, så vi bliver klogere på programmet og stedets muligheder sammen i en dialog ved at kigge på scenarier fra de tre. Den første fase afvikles i marts måned, hvorefter vi afklarer, hvordan og med hvem vi bedst kommer videre, siger Tina Saaby, stadsarkitekt i Gladsaxe Kommune.
Formatet for parallelopdraget er udviklet i samarbejde med rådgivervirksomheden Grandville, og det gennemføres blandt andet med en workshopuge, hvor de tre teams arbejder side om side ”on location”. Her har de har mulighed for at trække på ressourcer og viden fra Gladsaxe Kommune, ligesom de undervejs får feedback fra både forvaltning og politikere. Tanken er at kvalificere de tre bud, der skal afleveres efter parallelopdraget, gennem dialog.
Kontakter
Ulla Baden, kommunikationschef: tlf. 22 76 56 22, ulla.baden@gladsaxe.dk
Sofie Aagaard, byplanlægger: tlf. 39 57 58 53, sohoaa@gladsaxe.dk
Billeder

Information om Gladsaxe Kommune
Gladsaxe er den første kommune i Danmark, der indarbejdede FN’s verdensmål i sin kommunestrategi. Med verdensmålene som ramme arbejder Gladsaxe for social, miljømæssig og økonomisk bæredygtighed samt en grøn omstilling. Det gør vi, fordi vi ønsker at gøre en forskel lokalt, der bidrager til en bæredygtig udvikling globalt. Gladsaxe Kommune har ca. 69.000 indbyggere og grænser op til København, Gentofte, Lyngby-Taarbæk, Furesø og Herlev kommuner.
Du kan læse mere om Gladsaxe Kommune på gladsaxe.dk.
Følg pressemeddelelser fra Gladsaxe Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Gladsaxe Kommune
Københavns Kommune flytter borgere væk fra botilbuddet Granvej i Bagsværd11.3.2026 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
Københavns Kommune flytter i alt mindst otte borgere med utryghedsskabende adfærd væk fra bostedet Granvej 12 i Bagsværd. Kommunen vil desuden ændre gradvist på beboersammensætningen.
Nye oplysninger får borgmestre til at udsætte borgermøde om bosted6.3.2026 12:53:30 CET | Pressemeddelelse
Nye oplysninger om beboere med alvorlige domme får borgmestre til at udsætte borgermøde til 16. april og i stedet mødes om at finde løsninger, der virker her og nu.
Stor succes med låne-elcykler til Gladsaxes borgere4.2.2026 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
200 borgere i Gladsaxe har i to måneder fået stillet en elcykel til rådighed for at fremme grønne transportformer. Cyklingen har givet deltagerne bedre humør og mere energi, og efter prøveperioden cykler dobbelt så mange regelmæssigt.
Gladsaxe til transportministeren: Træk lovforslag om vejudvidelse af Ring 4 tilbage2.2.2026 12:55:57 CET | Pressemeddelelse
Gladsaxe siger klart nej til transportminister Thomas Danielsens lovforslag om en udvidelse af Ring 4 Nord, men ja til busbaner, hvor der er plads.
Ring 4-borgmestre til transportministeren: Ja til BRT-bus – nej til vejudvidelse på Ring 4 Nord28.1.2026 17:58:38 CET | Pressemeddelelse
De syv borgmestre i kommunerne langs den planlagte BRT-buslinje 400S skriver i et fælles brev til transportminister Thomas Danielsen, at de siger ja til en lokalt tilpasset BRT-løsning, men nej til en vejudvidelse til biler på Ring 4 Nord fra Ballerup Byvej til Hillerødmotorvejen i Gladsaxe. Samtidig beder de ministeren sætte lovgivningsprocessen på pause og gå i dialog om at finde en bedre løsning.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
