Tre projekter nomineret til Den Kriminalpræventive Pris
Den Kriminalpræventive Pris bliver hvert år overrakt til en person, et projekt eller en gruppe, som har gjort en helt særlig kriminalitetsforebyggende indsats i året, der er gået.
I år er de tre nominerede projekter: Unge på Kanten, Foreningen FISKEN og Digital Tryg Skanderborg.
Unge på Kanten i Helsinge blev i januar 2018 indledt for at nå en gruppe lokale drenge, der bevægede sig på kanten af bandemiljøet i Helsinge. Indsatsen har handlet om at give drengene et fællesskab med gode venskaber, øget selvtillid og gode relationer, som ikke behøver at omfatte bandemiljø og kriminelle handlinger.
”Det er så vigtigt at tilbyde unge mennesker, der er på vej ind i kriminalitet, nogle gode fællesskaber og positive alternativer til gadelivet og et liv i periferien af bandekriminalitet. Derfor er vi glade for at nominere Unge på Kanten til Den Kriminalpræventive Pris 2019,” siger forebyggelseschef Christina Hviid, der er forebyggelseschef i Det Kriminalpræventive Råd.
Foreningen FISKEN på Vesterbro i København er et gratis tilbud for alle unge mellem 13 og 24 år. For mange unge er FISKEN en kilde til vejledning, nye sunde relationer og fællesskaber – et fast holdepunkt i hverdagen, som hjælper dem med at finde den rette vej i livet:
”FISKEN arbejder for at give børn og unge et frirum i hverdagen: en sikker havn væk fra gaden, hvor de bliver mødt af frivillige hjælpsomme voksne, mentorvejledning og hjælp til fritidsjob og uddannelse. Vi ved, at fællesskaber, lyttende ører og fritidsjob kan afholde unge fra at blive involveret i kriminalitet, og derfor nomineres FISKEN til Den Kriminalpræventive Pris,” siger forebyggelseschef Christina Hviid.
Digital Tryg Skanderborg har tacklet et højaktuelt og alvorligt emne, som berører mange børn og unge – nemlig digital kriminalitet og det store behov for digital dannelse:
”Digital Tryg Skanderborg har gjort en stor indsats for at oplyse om digital kriminalitet som fx digital svindel, deling af nøgenbilleder og svindel med kreditkort. De har sat sig for at arbejde for digital dannelse og for at minimere digital risikoadfærd. Det er et vigtigt stykke oplysningsarbejde, som vi mener skal nomineres til Den Kriminalpræventive Pris,” siger forebyggelseschef Christina Hviid fra Det Kriminalpræventive Råd.
Den Kriminalpræventive Pris bliver overrakt af justitsminister Nick Hækkerup den 19. november 2019.
Vil du vide mere, kontakt venligst:
Mads Nørgaard-Larsen, Pressemedarbejder, Det Kriminalpræventive Råd, Tlf. 41 74 73 80 / mnl@dkr.dk
Unge på Kanten:
Socialrådgiver Carina N. Meister, Tlf. 72 49 62 33 / E-mail: cnmei@gribskov.dk
Foreningen FISKEN:
Leder Ena Juhl, Tlf. 42 75 48 44 / E-mail: ena@fisken.org
Digital Tryg Skanderborg:
Benny Husted, Tlf. 23 25 85 47 / E-mail: benny.husted@skanderborg.dk
Nøgleord
Kontakter
Mads Nørgaard-Larsen
Pressemedarbejder:
Tlf. +45 41 74 73 80
E-mail: mnl@dkr.dk
Arne SimonsenKommunikationschef
Tlf:21516089asi@dkr.dkMads Nørgaard-LarsenPressemedarbejder
Tlf:41747380mnl@dkr.dkInformation om Det Kriminalpræventive Råd
Det Kriminalpræventive Råd arbejder for at forebygge kriminalitet og skabe et tryggere samfund.
Følg pressemeddelelser fra Det Kriminalpræventive Råd
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Det Kriminalpræventive Råd
Højsæson for indbrud: Vær opmærksom på naboernes huse, når du alligevel lufter hunden3.12.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Vi har dem alle sammen i vores nabolag. De går derude hver dag. I regn og slud. I lys og mørke. Altid trofaste, klar til en hilsen og med snuden i sporet. Bringer naboer sammen og får skabt liv mellem husene ved at invitere deres ejere på gåtur hver eneste dag. En ny kampagne hylder landets mange hundeluftere, der netop gør en ekstra forskel ved at være synlige og opmærksomme i nabolaget – noget, der er særligt vigtigt her i den mørke tid. Sådan lyder det fra Nabohjælp, som Det Kriminalpræventive Råd og TrygFonden står bag.
Danmark er vært for stor EU-konference om digital svindel27.11.2025 06:30:00 CET | Pressemeddelelse
Digital svindel fylder mere og mere på tværs af Europa. Som en del af Danmarks EU-formandskab, samler Det Kriminalpræventive Råd derfor i samarbejde med dansk politi eksperter, fagfolk og repræsentanter fra hele Europa til en stor konference om forebyggelse af digital svindel. EU-landene vil bl.a. præsentere deres bedste forebyggende indsatser, og Europas bedste kriminalpræventive projekt kåres.
Samarbejdet om at lukke Pusher Street vinder Den Kriminalpræventive Pris 202520.11.2025 14:17:19 CET | Pressemeddelelse
Et samarbejde mellem Christiania og myndigheder om at forandre Pusher Street og gøre op med den kriminalitet og utryghed, der i årevis har kendetegnet stedet, vinder Den Kriminalpræventive Pris 2025. Justitsminister Peter Hummelgaard overrakte i dag prisen og 50.000 kr. til forebyggelse af kriminalitet.
Ny rapport: hård og dominant sex er udbredt blandt unge – det kræver nyt fokus på samtykke22.10.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
De fleste unge har prøvet hård og dominant sex, f.eks. at slå, tage kvælertag eller hive i håret. Blandt dem har 28 pct. oplevet, at den seksuelle adfærd ændrede sig i en hård og dominant retning, så de ikke længere havde lyst til at fortsætte – men af de godt 80 pct., der sagde fra, fortsatte adfærden for hver femte. Det viser en ny undersøgelse fra Det Kriminalpræventive Råd. Det understreger, at der er brug for langt mere oplysning og dialog om, hvordan unge sikrer samtykke i forbindelse med hård og dominant sex.
Ny rundspørge: Dårlig belysning skaber utryghed i flere af landets kommuner30.9.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Knap halvdelen af de kommuner, der har deltaget i en ny rundspørge, fortæller, at de inden for de seneste par år har oplevet utryghed i det offentlige rum som følge af dårlig belysning. Det Kriminalpræventive Råd lancerer nu et nyt casekatalog, der skal inspirere kommuner til at arbejde med bedre belysning, så kriminalitet forebygges, og trygheden øges.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
