Tre MTB-ryttere udtaget til OL

Fælles pressemeddelelse fra DIF og Team Danmark
Tre danske OL-pladser i mountainbike. Sådan lød facit, da OL-nationsranglisten blev gjort op oven på den seneste World Cup-konkurrence. Størst spænding om tildelingen af pladser var der hos herrerne, som kun har en enkelt plads i Tokyo. DCU valgte at indstille Sebastian Fini til udtagelse i hård konkurrence med Simon Andreasen, som deltog ved OL i Rio.
Dermed kommer Sebastian Fini med til sit første OL og realiserer dermed en mangeårig drøm.
”OL er en kæmpe drøm, som er gået i opfyldelse for mig. Jeg har arbejdet hårdt og ofret meget for at nå dertil gennem mange år,” siger Sebastian Fini, der senest trods en defekt blev en flot nummer 11 ved World Cup-afdelingen i Tjekkiet.
”Jeg glæder mig utrolig til at repræsentere Danmark til verdens største sportsbegivenhed. Jeg glæder mig til cykelløbet, men i den grad også at se hele setuppet omkring OL, og hvordan sådan et stort event løber af stablen. Det bliver en oplevelse for livet, er jeg sikker på, men forhåbentlig ikke det sidste OL,” konstaterer han.
Bor tæt på banen
Sebastian Fini var sammen med Malene Degn og Caroline Bohé i Japan i oktober 2019 for at inspicere OL-ruten.
Hos DIF ser OL-chef de mission Søren Simonsen frem til at byde de tre ryttere velkommen i Japan.
”Det er tale om tre OL-debutanter, som jeg håber og tror vil give danskerne nogle spændende løb at følge med i. De kommer til at bo samme sted som banerytterne, som også skal konkurrere i Izu, og jeg er overbevist om, at de får de bedst mulige forudsætninger for at præstere,” siger Søren Simonsen.
Mountainbike-konkurrencer bliver afviklet på en bane ved Izu cykelcenter cirka 130 kilometer fra Tokyo. Her ligger også velodromen, hvor banerytterne skal konkurrere.
Fakta om rytterne
Caroline Bohé
Født: 23. juli 1999
Tidligere OL-deltagelser: Ingen
Udvalgte resultater: Sølv ved U23-World Cup i Albstadt og Nove Mesto 2021, sølv DM i mountainbike 2019, 4 x vinder af DM i cykelcross 2021, 2020, 2019 og 2016.
Malene Degn
Født: 2. december 1996
Tidligere OL-deltagelser: Ingen
Udvalgte resultater: Vinder DM i mountainbike 2019, 5 x DM-sølv i mountainbike, DM i cykelcross 2018, 2017, nr. 5 ved MTB World Cup i Nove Mesto 2019, vinder af MTB U23 World Cup i Stellenbosh 2018.
Sebastian Fini Carstensen
Født: 26. marts 1996
Tidligere OL-deltagelser: Ingen
Udvalgte resultater: 7 x DM-guld i mountainbike, 4 x DM-guld i cykelcross, bronze ved U23-World Cup i Nove Mesto 2017, 11 ved OL-test event i Tokyo 2019, 11 ved World Cup i Nove Mesto 2021
Se det foreløbige danske OL-hold og download atletbilleder på www.ol.dk og følge holdet op til og under OL i Tokyo på @danmarktilol på Facebook og Instagram
Billederne er af Sebastian Fini fra den olympiske test event på OL-ruten i Japan. Credit: Danmark til OL/Sebastian Fini
Credit af modelbillederne: Danmark til OL/BESTSELLER
Kontakter
Lars HestbechKommunikationskonsulent
43262041
Billeder
Links
Information om Danmarks Idrætsforbund
Følg pressemeddelelser fra Danmarks Idrætsforbund
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danmarks Idrætsforbund
Flere dyrker idræt i udsatte boligområder4.7.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Siden 2021 er der sket en stigning på 21 procent blandt medlemmerne i de såkaldte DIF get2sport-foreninger i udsatte boligområder.
Velkommen i lejren: Her holder veteranfamilier ferie med bålhygge og combat archery3.7.2025 08:56:06 CEST | Pressemeddelelse
DIF Soldaterprojekt og frivillige spejdere fra Det Danske Spejderkorps inviterer for syvende gang til sommercamp i Silkeborg for skadede veteraner og deres familier den 6. – 11. juli.
Medaljefest med vokseværk30.6.2025 07:35:31 CEST | Pressemeddelelse
Er der grænser for, hvor stor og ’vild’ DIF DM-ugen kan blive? Umiddelbart ikke, lyder det fra DIF oven på en fantastisk DIF DM-ugen i Aalborg. 35 sportsgrene har afholdt deres danmarksmesterskab foran et rekordstort antal tilskuere.
Medaljefest: Her er alle guldvinderne fra DIF DM-ugen29.6.2025 22:58:15 CEST | Pressemeddelelse
35 sportsgrene, cirka 2.200 af landets bedste atleter og 117 guldmedaljer blev uddelt, da DIF DM-ugen blev afholdt for fjerde gang.
Et hav af DM-vindere - har din by fået en danmarksmester i dag?28.6.2025 23:36:32 CEST | Pressemeddelelse
Et væld af nye danmarksmestre er blevet kåret i dag lørdag under DIF DM-ugen i Aalborg - i alt fra vægtløftning til tennis. Her er (noget af) overblikket.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum