Idrætsforældre er mindre frivillige – ny kampagne skal fjerne barrierne
30.3.2026 07:00:00 CEST | Danmarks Idrætsforbund | Pressemeddelelse
Der er mange opgaver for børneforældre i hverdagen, men de vil fortsat gerne hjælpe til omkring deres børns idræt. Det skal være nemt at gå til, og det er målsætningen i en ny kampagne fra DGI og DIF.

Hvis du som forælder er vandt til at tilbringe tid på siddepladserne i idrætshallerne, boldbanerne eller i svømmehallerne, så er du ikke alene. Flere end 8 ud af 10 børn er aktive i en idrætsforening, så forældre tilbringer mange timer i og omkring landets idrætsfaciliteter.
Selvom forældre kommer i foreningerne, udgjorde de ifølge en undersøgelse fra SDU i 2021 kun 30 procent af de frivillige i foreningerne mod 50 procent i 2004. De vil dog fortsat gerne bidrage, viser en undersøgelse foretaget af DGI og DIF i regi af Bevæg dig for livet-samarbejdet. En ny kampagne skal under sloganet “Jeg er ikke frivillig, jeg hjælper bare,” fjerne barrierer og gøre det nemmere at blive frivillig med små børn:
”Opbakning fra forældre til børn i idrætsforeningerne er supervigtig, både for børnene, trænere, ledere og foreningen som fællesskab. Og heldigvis vil rigtig mange forældre gerne bidrage. Der er mange ressourcer i forældregruppen. Og vi skal være gode til at vise, at hjælp til mindre opgaver også har stor værdi,” siger Charlotte Bach Thomassen, der er formand i DGI.
Netop de løbende opgaver fylder en stadig større del af det frivillige arbejde. De seneste medlemstal fra DGI og DIF viser nemlig, at næsten hver fjerde frivillig i foreningerne ikke har faste opgaver.
Ikke en pasningsordning
I den første del af kampagnen er foreningerne blevet klædt på til at tage imod forældrene. Blandt andet med at synliggøre opgaverne og forventningsafstemme både når børnene meldes til deres aktivitet og ved forældremøder. Anden halvdel af kampagnen henvender sig direkte til forældrene:
”Det er meget vigtigt for os, at det frivillige arbejde bliver anerkendt, og at forældrene også føler, at de faktisk bidrager. Samtidig er vi også nødt til at fortælle ret klart, at det ikke bare er et pasningstilbud, men at foreningerne rent faktisk er dybt afhængige af, at der er en vilje til at hjælpe med alt fra at bære materialer ud og vaske tøj til at arrangere sociale arrangementer for børnene,” siger Hans Natorp, der er formand i DIF.
I Aalborg KFUM håndbold har de valgt en meget direkte vej til forældreinvolvering. Det foregår hvert år ved sæsonstart:
"De frivillige udgør selve fundamentet i vores forening, og derfor understreger vi altid på forældremødet i september, hvor vigtig deres indsats er. En repræsentant fra bestyrelsen deltager på alle møder, og vi inviterer forældrene ind i et positivt og engagerende fællesskab. Vi går først hjem, når der er valgt to forældre til et udvalg," fortæller klubbens formand Anette B. Hoffgaard.
Kampagnen skydes i gang 30. marts.
Det siger statistikken om frivillige
- I 2004 udgjorde de 20-39-årige 50 procent af alle trænere i landets idrætsforeninger. I 2021 var det tal faldet til 30 procent.
- Der kommer generelt flere frivillige i idrætten, men de lægger færre timer i gennemsnit.
- De seneste medlemstal fra DGI og DIF for 2025 viser, at næsten hver fjerde frivillig (ca. 72.000) i foreningerne ikke har faste opgaver
Fakta om kampagnen:
- Sloganet for kampagnen er “Jeg er ikke frivillig, jeg hjælper bare.”
- Formålet er at fjerne myten om, at det er en uoverskuelig opgave at bidrage til arbejdet i idrætsforeningen.
- Kampagnen henvender sig til forældre og viser, hvordan de kan hjælpe til i børnenes idrætsforeninger.
- Derudover er der lavet materialer til landets tusindvis af idrætsforeninger med konkrete råd og opgaver, der skal gøre det nemt at række ud til de potentielle ‘forældrehjælpere’
- Materialerne kan hentes på https://www.bevaegdigforlivet.dk/frivillighed
Nøgleord
Kontakter
Jonas HjortdalPolitisk kommunikationskonsulent
Tlf:60559849johj@dif.dkDIF blev stiftet tilbage i 1896 og er interesseorganisation for foreningsidrætten i Danmark. Gennem årene er der kommet flere og flere specialforbund til, så DIF-familien i dag består af 63 forbund, knap 8.400 idrætsforeninger og godt 2,1 millioner medlemmer. DIF er samtidig national olympisk komité i Danmark.

Følg pressemeddelelser fra Danmarks Idrætsforbund
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danmarks Idrætsforbund
Stærk opbakning skal løfte DIF DM-ugen til næste niveau27.3.2026 08:18:44 CET | Pressemeddelelse
Nykredit og Spar Nord går ind som hovedpartnere for DIF DM-ugen og giver Danmarks største medaljefest et markant løft.
Europas indflydelse falder20.3.2026 12:00:00 CET | Pressemeddelelse
Europa mister indflydelse i international idrætspolitik, mens alle andre kontinenter styrker deres positioner. Det viser den seneste udgave af DIF’s Idrætspolitiske Magtbarometer.
Folketingskandidater besøger vigtig idrætsindsats for unge uden job og uddannelse18.3.2026 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Socialdemokratiets Anders Kühnau og Venstres Gert Bjerregaard besøger i dag Startblokken i Aarhus. Indsatsen hjælper unge på kanten af job og uddannelse videre i livet ved at trække på viden, kræfter og erfaringer fra idrættens verden. Bag indsatsen står Danmarks Idrætsforbund (DIF).
Team Danmark og DIF indgår partnerskab med Club La Santa12.3.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Team Danmark, DIF og sportsresortet Club La Santa på Lanzarote har indgået et treårigt partnerskab, der skal give danske eliteatleter stærke træningsfaciliteter og styrke uddannelsen af trænere i dansk idræt.
Fond sikrer Idrættens Sociale Pris11.3.2026 07:25:16 CET | Pressemeddelelse
Danmarks Idrætsforbund (DIF) og Grundfos Fonden står bag Idrættens Sociale Pris, der de seneste tre år er blevet uddelt i forbindelse med Sportsgallaen på DR. Nu forlænger de to parter samarbejdet om prisen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum