Tre Michelinstjerner til Moesgaard

Det er ikke kun restauranter, der kan få Michelin stjerner. Det kan turistattraktioner også.
Moesgaard Museum ved Aarhus, hvor verdens bedst bevarede moselig, Grauballemanden, kan opleves, har fået tre stjerner i årets udgave af den grønne Michelin guide, som viser turister vej til interessante steder og attraktioner.
Moesgaard Museum har tidligere haft to stjerner, men har nu fået pladen fuld med den sidste af de maksimale tre stjerner, som guiden uddeler.
Den grønne version af Michelin-guiden vurderer bl.a. seværdigheder og attraktioners besøgsværdighed. Med tildelingen af de tre stjerner vurderer Michelin-guiden, at Moesgaard Museum er en af de attraktioner, det er værd som turist at rejse efter.
De fleste kender sikkert den røde Michelinguide, hvis gunst flere af Aarhus’ restauranter har vundet de senere år og nu følger Moesgaard Museum altså efter.
Michelin-anerkendelsen af Moesgaard Museum følger i kølvandet på den TripAdvisor rating, som museet modtog i 2018, hvor brugerne af Tripadvisor uddelte Travellers Choice 2018 prisen til Moesgaard Museum som nr. 1 blandt de 10 mest populære museer i Danmark.
Udover Moesgaard har Aarhus yderligere en tre-stjernet seværdighed nemlig Den Gamle By.
Yderligere information kan fås hos direktør Mads Kähler Holst, Moesgaard Museum, mobil 22994915 eller 87394000.
Nøgleord
Kontakter
Bodil JensenKommunikationschef
Tlf:20 46 63 73bj@moesgaardmuseum.dkBilleder
Information om Moesgaard
Moesgaard er et kulturhistorisk museum, der viser arkæologiske og etnografiske udstillinger i international klasse. Museet forsker i og formidler menneskelivets mangfoldighed i et tæt samarbejde med Aarhus Universitet. Moesgaard omfatter afdelingen i Højbjerg ved Aarhus, Vikingemuseet i Aarhus, Odder og Samsø museer.
Følg pressemeddelelser fra Moesgaard
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Moesgaard
Moesgaard kåret som ’Bedste attraktion i Danmark’2.10.2025 11:41:45 CEST | Pressemeddelelse
For andet år i træk har Moesgaard vundet Danish Travel Awards prestigefyldte pris.
Moesgaard fortæller Europas ukendte oprindelseshistorie1.10.2025 10:28:20 CEST | Pressemeddelelse
Særudstillingen Kelternes verden – Europas urkraft tager os mere end 2000 år tilbage i tid, hvor de vilde og mytiske keltere herskede. Udstillingen åbner på Moesgaard den 9. oktober.
Moesgaard fortæller Europas ukendte oprindelseshistorie30.9.2025 10:10:53 CEST | Pressemeddelelse
Særudstillingen Kelternes verden – Europas urkraft tager os mere end 2000 år tilbage i tid, hvor de vilde og mytiske keltere herskede. Udstillingen åbner på Moesgaard den 9. oktober.
Moesgaard inviterer pressen til åbning af ny særudstilling20.8.2025 10:34:27 CEST | Presseinvitation
Den 8. oktober markerer Moesgaard åbningen af den nye særudstilling 'Kelternes verden.' Journalister er velkomne mod tilmelding.
Oplev vikingetiden til Moesgaard Vikingedage15.7.2025 13:36:40 CEST | Pressemeddelelse
Moesgaard Vikingedage vender tilbage til Moesgård Strand den 24.–27. juli 2025 og byder på en autentisk vikingeverden. Her kan både børn og voksne fordybe sig i spændende aktiviteter, stemningsfulde fortællinger og håndværk fra en svunden tid.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum