Moesgaard udgraver produktionsplads fra vikingetiden nord for Aarhus
24.6.2026 06:48:32 CEST | Moesgaard | Pressemeddelelse
Ny udgravning ved Søften viser et omfattende produktionsmiljø, der kan have forsynet vikingetidens Aarhus med tekstiler og håndværksprodukter.

Ved Søften, blot 10 kilometer nord for Aarhus C, undersøger Moesgaard en omfattende bebyggelse fra vikingetiden. Fundene peger på et specialiseret produktionsmiljø med særlig vægt på tekstilproduktion.
Udgravningen ligger kun fire kilometer fra Lisbjerg, hvor Moesgaard tidligere har afdækket et stormandsmiljø med tætte forbindelser til vikingebyen Aros, der fungerede som centrum for kongen og international handel. I 2024 fandt en ung arkæologistuderende en sølvskat i vikingetiden i Elsted, der også ligger få kilometer fra Søften.
Bebyggelsen ved Søften har huset en omfattende og organiseret produktion. Der er blandt andet fundet områder til forarbejdning af hør samt et stort antal grubehuse – nedgravede værkstedshytter, der typisk forbindes med håndværk og produktion.
Vi ser ikke sporene efter en almindelig landsby, men efter et produktionsområde, der har været specialiseret og organiseret i stor skala. Bebyggelsen fremstår med særskilte områder til produktion, håndværk og et enkelt beboelseshus. Strukturen antyder, at aktiviteterne har været ledet af en central aktør med kontrol over ressourcer og produktion, siger udgravningsleder Liv Stidsing Reher-Langberg.
I vikingetiden vokser Aarhus frem som et af rigets vigtigste handelscentre under kongen. Men vikingetidens byer opstår ikke alene - og det er Søften og Lisbjerg meget tydelige eksempler på. Fra oplandet hentes varer og ressourcer, der omsættes i byerne og som dermed glider ind i vikingetidens vidtstrakte internationale netværk, fortæller historiker Kasper H. Andersen.
Den igangværende udgravning ved Søften omfatter et område på godt 60.000 m². Ved undersøgelser syd for det nuværende felt er der i 2008 og 2013 fundet tilsvarende bebyggelses- og produktionsspor fra samme periode. Samlet vurderes bebyggelsen at have dækket et område på mindst 100.000 m². Under den nuværende udgravning er der fundet 48 grubehuse – under tidligere udgravninger er der fundet yderligere 34, som har været en del af det samlede produktionsmiljø.
Fakta om udgravningen
- Samlet set er der fundet 82 grubehuse.
- På pladsen er der fundet vævevægte og tenvægte, der vidner om omfattende tekstilproduktion.
- Desuden er der fundet sølvafklip, mønter og perler, som vidner om handel og økonomisk aktivitet på stedet.
- De arkæologiske undersøgelser har været i gang siden august 2025 og forventes afsluttet ved udgangen af juni 2026.
Nøgleord
Kontakter
Naja Kjærgård LaursenPresseansvarlig
Tlf:20447936nkl@moesgaardmuseum.dkBilleder














Links
Moesgaard
Moesgaard er et kulturhistorisk museum, der viser arkæologiske og etnografiske udstillinger i international klasse. Museet forsker i og formidler menneskelivets mangfoldighed i et tæt samarbejde med Aarhus Universitet. Moesgaard omfatter afdelingen i Højbjerg ved Aarhus, Vikingemuseet i Aarhus, Odder og Samsø museer.
Følg pressemeddelelser fra Moesgaard
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Moesgaard
Ny særudstilling på Moesgaard: Træd ind i mayaernes rige29.9.2026 07:35:00 CEST | Pressemeddelelse
For første gang i Danmark præsenterer Moesgaard en stor samlet udstilling om den fascinerende mayakultur, der blomstrede i Mesoamerika igennem mere end 3000 år.
Skattejagt, vikinger og tv-magi i efterårsferien på Moesgaard24.9.2026 07:30:00 CEST | Pressemeddelelse
I efterårsferien kan børn og familier gå på skattejagt med metaldetektor, møde skuespillere fra "Aros Skattens Hemmelighed" og opleve DR-seriens rekvisitter og kulisser på tæt hold.
PRESSEINVITATION: Oplev mayaernes skjulte verden20.8.2026 07:30:00 CEST | Presseinvitation
Moesgaard inviterer til reception på særudstillingen Maya – Riget under junglen
Henrik Bo Nielsen bliver ny bestyrelsesleder for Moesgaard12.8.2026 07:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Ved årsskiftet får Moesgaard ny bestyrelsesleder, når Henrik Bo Nielsen overtager posten efter Anne-Marie Dohm, der som følge af museets vedtægter træder tilbage efter otte år på posten.
Moesgaard genopliver vikingernes vildeste styrkeprøver13.7.2026 07:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Fra hæsblæsende bersærkerbaner til mystiske offerlunde: Prøv kræfter med historien på Moesgaard Vikingedage den 23-26. juli.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum