Travlhed fører til flere arbejdsulykker i landbruget

Landbruget er sammenlignet med mange andre brancher en farlig arbejdsplads, hvor man skal have respekt for dyr og store maskiner. Tal fra Arbejdstilsynet viser også, at antallet arbejdsulykker er steget støt gennem de sidste seks år.
Hos Alm. Brand genkender man tendensen med flere arbejdsulykker i landbruget, men har også bud på at nedbringe antallet af ulykker.
”Hvert år modtager vi alt for mange anmeldelser om arbejdsulykker i landbruget. Selvom arbejdsulykker desværre er noget, som ikke helt kan undgås, kunne flere være afværget,” siger Lars Braune, direktør for Produkt, Pris og Portefølje for landbrugs- og erhvervsforretningen i Alm. Brand.
Forsikringsselskabet vurderer, at det blandt andet skyldes ekstra travlhed blandt andet på grund af ændrede arbejdsgange og en del nye medarbejdere med mindre erfaring.
”Som resten af erhvervslivet har landbruget også været igennem en teknologisk udvikling, hvor de danske bedrifter også er blevet større. De nye arbejdsgange i store bedrifter har medført ekstra travlhed og flere nye medarbejdere, der ikke har samme kendskab til arbejdsgangene og sikkerhedsforanstaltningerne i branchen, og så stiger risikoen for arbejdsulykker,” siger Lars Braune.
Branchen skal især være opmærksomme på fald- og snubleulykker, som forsikringsselskabet hvert år ser mange af. En situation som håndtering af dyr giver også mange skader.
Sikkerhed på dagsordenen
For at knække kurven anbefaler Alm. Brand, at landmændene sætter sikkerheden som et fast punkt på dagsordenen.
”Hvis vi skal den kedelige statistik til livs i landbruget, bør den forebyggende indsats med at undgå arbejdsulykker være et fast punkt på dagsordenen. Det kunne eksempelvis være ved medarbejdermøder, hvor man taler om, hvad man i løbet af ugen har gjort for at undgå arbejdsulykker,” siger Lars Braune og fortsætter:
”I bund og grund handler det om, at sikkerhed er et emne, man taler om i løbet af arbejdsdagen på lige fod med alle andre almindelige driftsopgaver i bedriften.”
Når arbejdsulykken indtræffer, sætter den ofte medarbejderen ude af stand til at varetage sit arbejde i en kortere eller længere periode. Udover de triste konsekvenser for medarbejderen, så udfordres driften af landbruget også. Det kan landmanden tage højde for via en sygedriftstabsforsikring.
”En sygedriftstabsforsikring kan sikre økonomisk støtte i en svær tid, hvis uheldet er ude. Den kan blandt andet betale for en vikar under en længerevarende sygdomsperiode i op til et år. Udover at komme til skade på job, kan en landmand jo også komme til skade i sin fritid, som alle andre. Og her dækker den også,” siger Lars Braune.
Sådan undgår du arbejdsulykker:
Faldulykker
Begræns arbejde fra stiger. Og hvis du skal arbejde fra en stige, skal den sikres i bunden og i toppen. Brug arbejdsplatforme eller stilladser, hvor det er muligt. Det giver bedre og mere sikre arbejdsvilkår.
Snuble- og glideulykker
Anvend altid fastsiddende og skridsikkert værnefodtøj. Og så er det vigtigt at sikre, at arbejdsområdet er ordentligt belyst og ryddet, så du ikke overser de ting, der kan udgøre en fare.
Håndtering af dyr
Dyr kan være utilregnelige. Det er derfor vigtigt, at du kender til deres adfærd og tegn på, at de er stressede.
Eksempelvis når du adskiller en so fra smågrise eller flytter et dyr fra et sted til et andet.
Brug af maskiner
De tonstunge landbrugsmaskiner må kun anvendes, hvis man har fået den rette instruktion. Man skal sikre sig, at maskinerne er vedligeholdte og altid huske at anvende det påkrævede sikkerhedsudstyr.
Nøgleord
Kontakter
Jacob Bülow HansenSenior Presserådgiver
Tlf:28942740abjcha@almbrand.dkBilleder
Information om Alm. Brand Forsikring A/S
Alm. Brand er en dansk finansiel koncern, der blev grundlagt tilbage i 1792.
Gennem mere end 200 år har vi hjulpet vores kunder med at afdække deres forsikringsbehov, forebygge skader og været der, når en skade rammer. Vores erfaring gør, at vi ved, hvad der skal til, når det handler om at sikre dig og dine værdier, så du kan føle dig sikker og have ro i maven. Ordentlighed er vigtigt for os. Som kunde kan du være sikker på både ordentlighed og fornuft, når det kommer til priser, fleksibilitet og dækning. Vi mener, det skal være nemt at være kunde hos os, og vi arbejder hele tiden for at kunne tilbyde dig de bedste løsninger, der gør hverdagen nemmere for dig som kunde. Både i dag, i morgen og i fremtiden.
Følg pressemeddelelser fra Alm. Brand Forsikring A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Alm. Brand Forsikring A/S
Flere forsikrer deres dyre cykler7.9.2025 09:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Danskerne investerer i stigende grad i dyre cykler som gravel- og mountainbikes og racercykler, og det kan blive en dyr fornøjelse, hvis forsikringen ikke følger med. Hos forsikringsselskabet Alm. Brand oplever man en kraftig vækst i antallet af kunder, der vælger at udvide deres cykelforsikring.
Flere danskere går til lægen online31.8.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Online lægehjælp via forsikringen er blevet en fast del af hverdagen for mange af danskere. Ny opgørelse fra forsikringsselskabet Alm. Brand viser stigende brug og høj tilfredshed blandt travle børnefamilier og erhvervsaktive.
Forsikringsselskab advarer: Tusindvis af unge starter studiet uden forsikringer netop som cykeltyverier topper30.8.2025 09:30:15 CEST | Pressemeddelelse
60.000 studerende begynder på studierne i disse dage, og for mange betyder det også, at de flytter hjemmefra for første gang. Alt for mange unge glemmer forsikringerne, og det kan blive en dyr fornøjelse.
Voldsom stigning: Flere danskere forsikrer ejendele mod vand28.8.2025 06:45:00 CEST | Pressemeddelelse
Ekstreme vejrhændelser og rekordstore mængder nedbør får stadig flere danskere til at sikre deres ejendele mod vand. Nye tal fra forsikringsselskabet Alm. Brand viser, at antallet af kunder med Indboforsikring med dækningen udvidet vand er steget med 200 pct. fra 2021 til 2025.
Maven ødelægger flest danskeres ferie21.8.2025 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Sommerferien blev alt andet end problemfri for tusindvis af danskere. Nye tal fra SOS International og forsikringsselskabet Alm. Brand viser, at mere end 5.700 danskere i juni og juli fik akut brug for hjælp i udlandet. Travleste uge var uge 29, hvor knap 1.200 danskere måtte have assistance.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum