Topatleter vil svømme, cykle, løbe og ro penge ind til coronaforskning på Aarhus Universitet

Hvad gør topatleter, når sommerens mesterskaber er aflyst pga. coronakrisen, men formen alligevel skal holdes vedlige?
Europamester i triatlon Line Brandt Pedersen fra Silkeborg har udfordret sin bror, verdensmester i kajak, Mads Brandt Pedersen, i en dyst om at komme hurtigst fra Silkeborg til Randers – hun skal svømme, cykle og løbe, han skal ro i kajak. Dysten bliver på samme tid centrum for indsamling af penge til coronaforskningen på Aarhus Universitet.
”Da det ene mesterskab efter det andet blev aflyst, indså jeg, at jeg var nødt til at gøre noget andet for at motivere mig til at holde træningen ved lige. Samtidig vil jeg gerne støtte kampen mod corona. Herfra voksede ideen”, fortæller Line Brandt Pedersen om kampen mellem bror og søster, som nu er eskaleret til en sportsevent med livestreamning og indsamling d. 9. maj. Sportsarenaen er Gudenåens strækning mellem Silkeborg og Randers. I alt ca. 70 km.
Følg dysten på Facebook
Søskendeparret har valgt at gøre dysten til en begivenhed, som bliver offentlig tilgængelig på de sociale medier, for samtidig at skabe opmærksomhed om og støtte til coronaforskningen på Aarhus Universitet.
”Som alle andre er jeg påvirket af coronakrisen, og jeg har lyst til at hjælpe. Jeg gør det bedst ved at støtte dem, som konkret arbejder på at udvikle behandling”, siger Line Brandt Pedersen om initiativet. Hun har sammen med sin bror besluttet, at pengene som indsamles ved eventen skal doneres til virusforsker og professor Søren Riis Paludan og det coronavirus forskningsprogram, som kører på Institut på Biomedicin på Aarhus Universitet.
Her arbejder forskere på højtryk med at udvikle en ny vaccine mod covid-19 og nye test- og behandlingsmuligheder til patienter, som rammes af coronavirus. Professor Søren Riis Paludan er berørt over atleternes udmelding.
”Det er fantastisk generøst af Line og Mads at stille sig selv til rådighed til fordel for forskningen. Vi har brug for alle midler og opbakning fra samfundet til skabe mere viden om coronavirus. Denne event oplever vi som et tillidsfuldt skulderklap til os på universitetet, og det er vi meget taknemmelige for”, siger Søren Riis Paludan.
Sådan foregår dysten
Eventen starter ved Andetovet i Silkeborg d. 9. maj kl. 10.00 og slutter ved Justesens plæne i Randers omkring kl. 14.45.
Mads ror i kajak fra Andetovet i Silkeborg til Justesens plæne i Randers.
Line svømmer fra Andetovet i Silkeborg til Resenbro, cykler herfra via Trækstien til Tange og løber ligeledes via Trækstien til Randers.
I alt forventes turen at tage 4,5 – 5 timer.
Her kan du følge med
Eventen livestreames og kan følges på Facebook: www.facebook.com/coronachallenge2020
2 speakere, Lasse Stengaard aka Tri-Oraklet og Rene Larsen, vil kommentere på livestream og interviewe gæster undervejs.
Her kan du donere
På Facebooksiden findes også et link til indsamlingsplatformen, hvor der samtidig er mulighed for at deltage i konkurrencen om lodtrækningspræmier fra bl.a. Fusion og Parajumpers.
Det er også muligt at donere direkte på GoFundMe.
Fakta om atleterne:
Line Brandt Pedersen, 28 år, tidl. professionel fodboldspiller i USA, nu atlet i triatlon, duatlon og crossløb. Europamester i Ironman i AG25-29 samt Danmarksmester i halv Ironman blandt alle aldersgrupper. I 2019, debuterede som pro-duatlet ved EM og repræsenterede atletiklandsholdet i cross løb ved NM, EM og VM.
Mads Brandt Pedersen, 23 år, blev i 2019 kden første nogensinde til at blive dobbelt verdensmester og dobbelt europamester i maratonkajak (både U23 og Senior). Er nr. 1 på verdensranglisten og var nomineret til BT Guld ved årets store sportsgalla på DR.
Kontakt
Coronaforskningsteamet på Institut for Biomedicin, Aarhus Universitet:
Professor Søren Riis Paludan
srp@biomed.au.dk
28 99 20 66
Professor Trine Mogensen
trine.mogensen@biomed.au.dk
20 12 52 80
Atleterne
Triatlet Line Brandt Pedersen
www.instagram.com/linebrandtpedersen
linepedersen66@msn.com
91 31 10 87
Kajakroer Mads Brandt Pedersen
www.instagram.com/madsbrandtpedersen
mads.brandt@icloud.com
25 56 35 69
Nøgleord
Billeder
Information om Aarhus Universitet: Health
Health er det sundhedsvidenskabelige fakultet på Aarhus Universitet, hvis hovedopgaver er forskning og uddannelse.
Fakultetet udbyder en lang række sundhedsuddannelser, bl.a. læge, tandlæge, idræt og folkesundhedsvidenskab.
Health består af fem institutter, ca. 4.400 studerende, 1.500 ansatte og 600 ph.d.-studerende.
Følg pressemeddelelser fra Aarhus Universitet: Health
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Aarhus Universitet: Health
Health-forsker modtager ”håndkirurgiens Oscar”20.11.2025 09:13:14 CET | Pressemeddelelse
Klinisk lektor Janni Kjærgaard Thillemann fra Institut for Klinisk Medicin modtager prisen Linscheid-Dobyns Excellence in Wrist Surgery Award. Prisen får hun for sin forskning i håndledskirurgi, og den regnes som en af de mest prestigefyldte inden for sit felt.
Professor fra Aarhus Universitet afslører nye fund i Adolf Hitlers DNA15.11.2025 12:05:00 CET | Pressemeddelelse
En DNA-analyse udført med bidrag fra Aarhus Universitet peger på, at Adolf Hitler både havde en usædvanligt høj genetisk disposition for flere neuropsykiatriske træk og en sjælden hormonel udviklingsforstyrrelse.
Lodtrækningsforsøg viser ingen evidens for uspecifikke vaccine-effekter12.11.2025 17:01:00 CET | Pressemeddelelse
En ny dansk analyse af over 25 års forskning i uspecifikke vaccine-effekter viser, at fremtrædende forskere systematisk har overfortolket resultaterne fra deres lodtrækningsforsøg.
Danish basic research behind international medical breakthrough: New oral treatment may prevent dementia12.11.2025 12:59:02 CET | Press release
Researchers from DANDRITE at Aarhus University have played a central role in developing a new oral treatment that, for the first time ever, has shown promising results in a clinical trial involving patients – a breakthrough that appears capable of preventing and slowing the progression of frontotemporal dementia.
Dansk grundforskning bag internationalt medicinsk gennembrud: Ny oral behandling kan forebygge demens12.11.2025 12:59:02 CET | Pressemeddelelse
Forskere fra DANDRITE på Aarhus Universitet har spillet en central rolle i udviklingen af en ny oral behandling, der som den første nogensinde har vist lovende resultater i et klinisk forsøg på patienter– et gennembrud, der ser ud til at kunne forebygge og bremse frontotemporal demens.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum


