Tømrer- og snedkervirksomheder er rustet til fremtidens udfordringer

Efter nogle gode år med høj aktivitet og vækst har virksomheder inden for tømrer- og snedkerbranchen fået opbygget en markant stærkere egenkapital og forbedret overskuddet. I perioden fra 2019/2020 til 2020/2021 har tømrer- og snedkervirksomhederne øget deres soliditet fra 34 % til 41 % og forbedret deres overskudsgrad med 2,3 procentpoint til 5,6 %. Det betyder, at virksomhederne nu tjener 5,6 kr. på bundlinjen for hver 100 kr., de omsætter for, mod tidligere 3,3 kr.
“Tømrer- og snedkervirksomhederne har været gode til at planlægge deres opgaver og i højere grad implementere digitale hjælpeværktøjer, som er med til at effektivisere praktiske processer, som gør det lettere for virksomhederne at følge med i travle perioder uden at miste indtjening. Derudover er det yderst positivt, at virksomhederne har forbedret deres soliditet, så de nu er bedre rustet mod mindre aktivitet og stigende materialepriser,” siger Michael Krath, partner og markedsleder for bygge- og anlægsbranchen i PwC.
En usikker fremtid med mindre vækst
Ligesom tømrer- og snedkervirksomhederne både har forbedret omsætning og overskud, viser PwC’s brancheanalyse også, at virksomhederne har oplevet en stigning i de faste omkostninger fra 5,8 % i 2019/2020 til 6,3 % 2020/2021. Det betyder, at de faste omkostninger er steget marginalt i forhold til nettoomsætningen, men overordnet set ligger de faste omkostninger på et stabilt niveau.
“Branchen har oplevet et højt aktivitetsniveau i starten af 2022, men på trods af en god start på året viser analysen også, at virksomhederne ikke forventer stor vækst det kommende år på grund af mindre aktivitet, manglende arbejdskraft og materialer og stigende priser. Det bidrager alt sammen til usikkerhed og særligt de forsinkede materialeleveringer kan føre til færre eller endda aflyste opgaver, og selvom virksomhederne har konsolideret sig med en stærkere solidaritet, kan de gå en usikker og udfordrende fremtid i møde, der i værste fald kan øge andelen af konkurser,” fortæller Michael Krath.
Derudover viser analysen for tømrer- og snedkervirksomheder, at særligt fastholdelse af medarbejdere bliver prioriteret højt af ledelsen i virksomhederne, da det er udfordrende at finde og rekruttere medarbejdere med de rette kompetencer, og samtidig peger analyse på, at travlhed og mangel på arbejds kan føre til, at lærlinge ikke får den nødvendige oplæring.
Om brancheanalysen for tømrer- og snedkervirksomheder
Analysen er udarbejdet på baggrund af de seneste tilgængelige årsrapporter for PwC’s kunder inden for den pågældende branche. For at sikre, at oplysninger fra enkeltvirksomheder ikke kan identificeres, udarbejdes der ikke analyser på populationer på under 25 virksomheder. Virksomheder, som qua sin størrelse eller som markant afviger fra populationsgennemsnittet og dermed vil kunne påvirke analysen uforholdsmæssigt meget, er frasorteret i analysen.
Nøgleord
Billeder

Vedhæftede filer
Information om PwC
Følg pressemeddelelser fra PwC
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra PwC
Nye afgørelser præciserer reglerne for håndværker- og servicefradraget15.9.2025 08:30:39 CEST | Pressemeddelelse
Skatterådet har i en række nye afgørelser afgjort, om der kunne opnås håndværker- og servicefradrag eller ingen af delene. Det understreger, hvor vigtigt det er at være helt sikker på, hvilke ydelser der faktisk giver ret til fradragene.
Lejer du din bolig ud? Disse skatteregler bør du kende11.9.2025 09:26:30 CEST | Pressemeddelelse
Højsæsonen for boligudlejning lakker mod enden, og det er for mange tid til at indberette til skat. Men langt fra alle danskere kender skattereglerne på området. Få styr på dem én gang for alle med hjælp fra PwC’s skatteekspert.
Privatøkonomi på skoleskemaet: Aarhus-elever lærer at mestre hverdagsøkonomi3.9.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
PwC og Skoleglæde.nu vender nu tilbage til Aarhus med undervisningsforløbet Ung privatøkonomi, der klæder elever på til at tage ansvar for deres økonomi. Projektet blev første gang introduceret i 2019, og nu er turen igen kommet til Aarhus, hvor elever fra 8. klasse på Strandskolen, Skåde Skole og Frederiksbjerg Skole skal arbejde med praktiske opgaver, der kobler matematik og økonomiforståelse til deres egen hverdag.
Pulsmåling: Virksomheder holder fast i bæredygtighed trods politisk udskydelse2.9.2025 10:10:53 CEST | Pressemeddelelse
På trods af den politiske udskydelse af CSRD fortsætter det strategiske arbejde med bæredygtighed. Tre ud af fire virksomheder, der er omfattet af CSRD (bølge 1), arbejder med bæredygtighed som en integreret del af deres forretning, og 58 % mener, at bæredygtighedsagendaen vil påvirke dele af virksomhedens forretning. Det viser en pulsmåling fra PwC.
Nye skattesatser i 2026: Skattelettelser på vej til mange danskere29.8.2025 11:21:36 CEST | Pressemeddelelse
Nu er skattesatserne i 2026 blevet offentliggjort. Mange danskere kan se frem til betydelige skattelettelser efter årsskiftet, men særligt én gruppe danskere får glæde af det.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum