To nordsjællændere i spidsen for DGI
Nels Petersen fra Hillerød er klar til to år mere som næstformand i DGI. Han blev genvalgt på DGI’s årsmøde 6. november, og der var også genvalg til DGI’s hovedbestyrelsen til Mogens Kirkeby fra Birkerød
To idrætsinteresserede nordsjællændere skal fortsæt være med til at sætte retningen for DGI, der med mere end 6.600 foreninger og 1,6 millioner medlemmer er en af Danmarks største idrætsorganisationer.
Til DGI’s årsmøde 6. november i DGI Byen i København blev Nels Petersen genvalgt som næstformand, og Mogens Kirkeby blev genvalgt til hovedbestyrelsen. De to kan dermed fortsætte arbejdet for, at flere dyrker idræt – helst i en idrætsforening. DGI
Nels Petersen
Nels Petersen har siden 2018 været næstformand for DGI, og fra 2014-18 var ham medlem af hovedbestyrelsen. Han ser frem til at fortsætte det organisatoriske arbejde.
”Vi har nogle fokusområder, som vi står midt i, og som vi skal fastholde fokus på. Det gælder blandt andet samarbejdet i Bevæg dig for Livet, og målet om at sikre børn og unges lige adgang til foreningsdeltagelse,” siger Nels Petersen.
68-årige Nels Petersen er tidligere medlem af chefredaktionen på Frederiksborg Amts Avis, kommunikationsdirektør hos Falck/Group4Falck og senere kommunikationsdirektør og executive vicepresident hos Nykredit.
DGI Landsstævne har en særlig plads i nordsjællænderens hjerte og til DGI Landsstævne i Svendborg i 2022 sidder han både i landsstævnebestyrelsen, er med i administrativ styregruppe og er politisk ansvarlig for blandt andet de store shows.
Mogens Kirkeby
58-årige Mogens Kirkeby fra Birkerød har været medlem af DGI’s hovedbestyrelse i otte år, og han har fra starten været del af den fælles visionsgruppe for DGI’s og DIF’s vision Bevæg dig for livet, der har som mål at gøre Danmark til den mest idrætsaktive nation i verden.
Det mål bidrager Mogens Kirkeby i høj grad selv til, da han er aktiv på cykel og i løbeskoene ud over sine medlemskaber af både fodbold-, golf-, kajak- og vinterbadeklubber, og han arbejder desuden i sit civile liv arbejder med idræt som formand for den internationale breddeidrætsorganisation, ISCA.
De seneste år har Mogens Kirkeby været politisk ansvarlig for blandt andet cykling og outdoor i DGI, idrætsaktiviteter som flere danskere har fået øjnene op for under pandemien.
Men corona satte samtidig en stopper for mange foreningsaktiviteter. Og netop konsekvenserne efter corona er en af de pejlemærker, som Mogens Kirkeby nu vil bruge energien på i DGI’s hovedbestyrelse.
”Vi har desværre nok ikke set alle konsekvenser af nedlukningen og restriktionerne i forbindelse med corona endnu. Derfor skal vi i DGI være i meget tæt dialog med foreningerne. Det er meget vigtigt, at vi lytter og målretter vores indsats til de lokale specifikke behov. Især i en tid hvor fremtiden kan være svær at forudse,” siger Mogens Kirkeby.
Mogens Kirkeby er uddannet i idræt og samfundsfag på Københavns Universitet. Han er gift og far til tre voksne børn.
Nøgleord
Kontakter
Nels Petersen, tlf. 2022 2272
Mogens Kirkeby, tlf. 2818 5619
Majbritt Andersen, pressechef i DGI, tlf. 2129 4115.
Billeder
Links
Information om DGI
DGI arbejder målrettet for at styrke motion og breddeidræt i Danmark. Vi tror på glæden ved idræt og på styrken i foreningsfællesskabet. DGI's 6600 foreninger har over 1,6 mio. medlemmer.
Følg pressemeddelelser fra DGI
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DGI
DGI’s bygning solgt til VINGSTED hotel & konferencecenter9.1.2023 13:00:00 CET | Pressemeddelelse
DGI’s bygning på Vingsted Skovvej 1 i Vejle Kommune er blevet købt af naboen, VINGSTED hotel & konferencecenter. Dermed kan DGI for alvor arbejde videre med planerne om at flytte tættere på Vejle by, og hotel og konferencecenteret får opfyldt en drøm om at udvide.
Efterskoleelever vil gerne være aktive i foreningerne, når de kommer hjem igen14.12.2022 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Bekymringerne for, om efterskoleelever ønsker at vende tilbage til idrætsforeningerne, når de er færdige på efterskolen, er blevet testet i en ny undersøgelse fra Videncenter for Folkeoplysning, DGI og Efterskolerne blandt de efterskoleelever, der var med til Landsstævnet i Svendborg.
Charlotte Bach Thomassen genvalgt som formand for DGI5.11.2022 18:53:40 CET | Pressemeddelelse
Charlotte Bach Thomassen blev genvalgt som formand for DGI, da idrætsorganisationen holdt årsmøde 5. november i Vejle. Der var også genvalg til tre hovedbestyrelsesmedlemmer.
Tre 16-årige skaber hyggeforening og vinder DGI’s ungepris5.11.2022 16:20:04 CET | Pressemeddelelse
DGI-prisen Årets Igangsætter går til Mads, Malthe og Daniel fra Falster, der på ét år har skabt en forening for hyggefodbold med 90 medlemmer. DGI uddeler prisen i samarbejde med pensionsselskabet Velliv.
DGI: Unges frivillighed styrker trivslen - og vi har brug for dem5.11.2022 12:29:30 CET | Pressemeddelelse
Unge frivillige har et kæmpe engagement, og det styrker trivslen at være en del af meningsfulde fællesskaber. Vi skal i langt højere grad give unge plads og indflydelse i idrætsforeningerne, siger DGI’s formand Charlotte Bach Thomassen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum