’Tjek på plast’ – et nyt læringsspil fra Plastindustrien
26.10.2021 07:30:00 CEST | Plastindustrien | Pressemeddelelse

Plast er en integreret del af vores hverdag, men det er også et emne, som skaber debat – også i undervisningssammenhæng.
Derfor lancerer brancheforeningen Plastindustrien nu læringsspillet ’Tjek på plast’. Her skal eleverne forholde sig til en række spørgsmål om plast – bl.a. med fokus på genanvendelse, biobaseret plast og plastaffald i naturen.
Jo Dietrich, uddannelseskonsulent i Plastindustrien, fortæller:
- Vi oplever stor interesse for både elever og lærere, da plast er et emne, som fylder mere og mere i undervisningen. Derfor har vi udviklet et læringsspil for at samle noget af al den viden, der er efterspørgsel på. Ved at spille ’Tjek på plast’ bliver eleverne klogere på de mange nyttige hverdagsprodukter i plast, og de får også indblik i, hvordan vi arbejder for at løse plastens forskellige udfordringer.
Konceptet bag ’Tjek på plast’ er, at læringsspillet skal fungere som en samtalestarter i undervisningen, hvor eleverne også opfordres til at komme med forslag til, hvordan plast i fremtiden bedre kan anvendes.
Spillet vækker undren og giver ny viden
’Tjek på plast’ er udviklet i samarbejde med Ulla Hjøllund Linderoth, der er uddannet biolog og indehaver af virksomheden Naturfagskonsulenten.
Ulla Hjøllund Linderoth siger:
-’Tjek på plast’ kan bruges i fagene fysik/kemi, geografi og biologi samt i udskolingens fællesfaglige undervisning. Derudover er det også velegnet til de gymnasiale naturfaglige grundforløb. Spillet er oplagt at bruge indledningsvist i et undervisningsforløb om plast.
Hun fortsætter:
- Jeg har afprøvet ’Tjek på plast’ i min egen undervisning, og det er min erfaring, at læringsspillet indeholder svar og nuanceringer, som vækker undren og giver eleverne lyst til at opnå ny viden gennem fordybelse. De bliver også motiverede af, at ’Tjek på plast’ bl.a. fungerer som en quiz, hvor der er et element af konkurrence i.
’Tjek på plast’ kan afprøves gratis via www.plast.dk/tjekpaaplast - her kan spillets lærervejledning og et samlet undervisningsforløb om plast med tilhørende elevøvelser mv. også downloades.
Undervisningsmaterialet kan også bruges af andres målgrupper – f.eks. ved uddannelse af nye medarbejdere i branchen eller ved skolebesøg på plastvirksomheder.
Den 24. november kl. 13.00-14.00 afholder Plastindustrien et webinar, hvor ’Tjek på plast’ bliver præsenteret mere dybdegående.
Nøgleord
Kontakter
- Jo Dietrich, uddannelseskonsulent i Plastindustrien: 2489 3247 / jd@plast.dk
- Ulla Hjøllund Linderoth, indehaver af Naturfagskonsulenten: 6134 6026 / naturfagskonsulenten@gmail.com
- Lars Hall Bæk Farsøe, kommunikationschef i Plastindustrien: 4233 2811 / lff@plast.dk
Billeder




Links
Information om Plastindustrien
- Plastindustrien er brancheorganisation for over 275 danske plastvirksomheder, som repræsenterer alle dele af værdikæden.
- Vores branche tæller mere end 26.000 danske jobs.
- Vores mission er at sikre danske plastvirksomheder optimale rammer for succes, hvor grøn omstilling er en forudsætning for, at vi passer på vores ressourcer og skaber nye attraktive arbejdspladser.
Følg pressemeddelelser fra Plastindustrien
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Plastindustrien
Plastindustrien: Godt med loft over kommunernes affaldsregning til virksomheder – men kvalitet skal også tænkes ind29.9.2026 16:48:58 CEST | Pressemeddelelse
Plastindustrien hilser det velkommen, at regeringen vil indføre et fast loft over, hvor meget kommunerne kan opkræve virksomhederne for håndteringen af emballageaffald. Brancheorganisationen har længe efterlyst en model, der sikrer et mere gennemsigtigt og effektivt producentansvar. Samtidig bør modellen tage højde for kvaliteten af det indsamlede affald, så der skabes incitament til mere genanvendelse.
Regeringens plan for cirkulær økonomi glæder Plastindustrien3.6.2026 07:14:03 CEST | Pressemeddelelse
Regeringen vil udarbejde en national strategi for cirkulær økonomi. Det glæder brancheforeningen Plastindustrien, som længe har efterlyst en samlet indsats for at styrke genanvendelsen og sikre en fornuftig brug af ressourcer.
Regeringens plan for cirkulær økonomi glæder Plastindustrien2.6.2026 22:30:21 CEST | Pressemeddelelse
Regeringen vil udarbejde en national strategi for cirkulær økonomi. Det glæder brancheforeningen Plastindustrien, som længe har efterlyst en samlet indsats for at styrke genanvendelsen og sikre en fornuftig brug af ressourcer.
Plastindustrien: Producentansvaret skal være materialeneutralt20.2.2026 11:19:49 CET | Pressemeddelelse
Brancheforeningen støtter klare og stabile rammer for producentansvaret, men advarer mod at favorisere bestemte materialer.
Plastindustrien i Danmark: Pas på, når du handler på udenlandske webshops4.12.2025 07:45:00 CET | Pressemeddelelse
Op til jul advarer Plastindustrien danske forbrugere mod at købe billige varer på udenlandske webshops. Produkter fra platforme som Temu og Shein er ofte ikke omfattet af EU’s strenge regler for kemi og produktsikkerhed.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum